MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Wątpliwości właścicieli działek po poszerzeniu wałów na Motławie

Magdalena Raszewska
Właściciele działek przy Motławie próbują ustalić na jakich zasadach przed lat poszerzano wały
Właściciele działek przy Motławie próbują ustalić na jakich zasadach przed lat poszerzano wały Magdalena Raszewska
Poszerzono m.in. wały na Motławie, w miejscowościach Wiślina, Bystra, Mokry Dwór, Wocławy i Lędowo. Nasza Czytelniczka, właścicielka działki w Wocławach bezskutecznie próbuje ustalić, na jakich zasadach się to odbywało.

- Po zakończeniu inwestycji wydawało mi się, że na poczet rozbudowy wału zajęto część mojej działki - opowiada pani Grażyna. - Dodatkowo zmniejszył się areał brany pod uwagę przez Agencję Modernizacji i Restrukturyzacji Rolnictwa do dopłat bezpośrednich. Widziałam, że przy wale prowadzone były pomiary geodezyjne.

Nie dostałam jednak żadnych informacji na piśmie i nie wiem, do jakiej instytucji powinnam się zwrócić z prośbą o informacje. Pytałam sąsiadów, czy z tytułu poszerzania wałów wypłacane będą odszkodowania, ale też nic nie wiedzieli na ten temat. Minęło już kilka lat, ale chciałabym wyjaśnić sprawę.

System ostrzeże przed powodzią na Żuławach

Osoby, które uważają, że część ich działki została przejęta pod budowę wału, powinny skierować pismo do Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych Województwa Pomorskiego (ZMIUW) w Gdańsku. Jeśli wał rozbudowano na działce należącej do osoby fizycznej, ZMIUW winien uregulować stan prawny.

- Z analizy dostępnych nam dziś materiałów, w szczególności wypisów z ewidencji gruntów, wynika, że działka graniczy z działką wału. W związku z tym, nie można, biorąc pod uwagę dostępne dokumenty, stwierdzić, że wał przeciwpowodziowy w jakiejś części zlokalizowany jest na działce tej pani. Z doświadczenia wiemy, że czasem właściciele gruntów przyległych do wałów przeciwpowodziowych użytkowali część działki, która należała do skarbu państwa - wyjaśnia Iwona Tyburska, z ZMIUW.

Lech Kaniszewski, adwokat

Gdy nieruchomość, na której prowadzone są prace, nie należy do Skarbu Państwa, ZMIUW w Gdańsku powinien przeprowadzić postępowanie wywłaszczeniowe. Zgodnie z art. 21 ust. 1 konstytucji, wywłaszczenie dopuszczone jest wyłącznie na cele publiczne i tylko za słusznym odszkodowaniem. Wysokość odszkodowania powinna być ekwiwalentna do wartości wywłaszczonej nieruchomości, pozwalająca na odtworzenie przez właściciela rzeczy przejętej przez państwo. Właścicielowi lub użytkownikowi wieczystemu wywłaszczonej nieruchomości może być też przyznana, za jego zgodą, odpowiednia nieruchomość zamienna. Postępowanie wywłaszczeniowe regulują przepisy ustawy o gospodarce nieruchomościami.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pruszczgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto