MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Cztery gminy powiatu gdańskiego strefami objętymi zakażeniem afrykańskim pomorem świń

Danuta Strzelecka
Danuta Strzelecka
Cztery gminy powiatu gdańskiego ustanowiono strefami objętymi zakażeniem afrykańskim pomorem świń
Cztery gminy powiatu gdańskiego ustanowiono strefami objętymi zakażeniem afrykańskim pomorem świń Mariusz Kapała
Decyzją wojewody pomorskiej w powiecie gdańskim cztery gminy ustanowione zostały strefą objętą zakażeniem afrykańskim pomorem świń.

Afrykański pomór świń w powiecie gdańskim

Rozporządzenie wojewody pomorskiej w sprawie ustanowienia strefy objętej zakażeniem afrykańskim pomorem świń na terenie województwa pomorskiego zostało wydane w poniedziałek 13 maja. W powiecie gdańskim do stref należą 4 gminy: Cedry Wielkie, Kolbudy, Pruszcz Gdański i Suchy Dąb. Strefa zakażenia zostanie oznakowana żółtymi tablicami ostrzegawczymi "UWAGA! AFRYKAŃSKI POMÓR ŚWIŃ STREFA OBJĘTA SKAŻENIEM U DZIKÓW".

"Strefa zakażenia", co to oznacza w praktyce?

"Strefę zakażenia", inaczej strefę II, wprowadza decyzja wykonawcza Komisji (UE) 2024/1310 z dnia 6 maja 2024 r. (Dz. U. UE. L. z 2024 r. poz. 1310).

  • Jako państwo członkowskie UE, zostaliśmy zobowiązani do m.in. do zastosowania dodatkowych wymagań bioasekuracyjnych tj. hodowcy trzody chlewnej zobowiązani są m.in. posiadać maty dezynfekcyjne przed wjazdem do gospodarstwa oraz do utylizacji wszystkich padłych, odstrzelonych oraz odłowionych dzików, po wcześniejszym badaniu w kierunku ASF.
  • Nie ma ograniczeń w zakresie pozyskiwania mięsa pochodzącego z uboju na użytek własny, po wcześniejszym zgłoszeniu do odpowiednio terytorialnego Powiatowego Lekarza Weterynarii; trzoda chlewna, może być kierowana do uboju wyłącznie do zakładów wskazanych przez Powiatowego Lekarza Weterynarii; brak jest ograniczeń w przemieszczaniu przesyłek żywności pochodzenia zwierzęcego do innych Państw UE oraz większości krajów trzecich; restrykcje nie wpływają na działanie portów morskich na terenie Gdańska oraz Gdyni.
  • W strefie zakażenia, obowiązuje zakaz dokarmiania dzików

Rozporządzenie wojewody obowiązuje do 24 lipca 2024 roku.

Jak informuje urząd wojewódzki, dokładane są wszelkie starania, aby uniemożliwić dzikom przemieszczanie się poza strefę objętą zakażeniem.

Współpracujemy z GDDKiA w celu uszczelnienia przejść, kanałów i węzłów komunikacyjnych wzdłuż m.in. obwodnicy Trójmiasta, a we współpracy z kołami łowieckimi i Lasy Państwowe zwiększyliśmy odłów sanitarny - informują urzędnicy.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pruszczgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto