Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Pruszczu Gdańskim w 79. rocznicę Marszu Śmierci upamiętniono ofiary

Danuta Strzelecka
Danuta Strzelecka
W miejscach pamięci w Pruszczu Gdańskim uczczono pamięć ofiar Marszu Śmierci
W miejscach pamięci w Pruszczu Gdańskim uczczono pamięć ofiar Marszu Śmierci Danuta Strzelecka
W tym roku przypada 79. rocznica Marszu Śmierci. Marszu, w którym przez Żuławy, Pruszcz, wioski wyżyny gdańskiej szli więźniowie Obozu Koncentracyjnego Stutthof. W środę w Pruszczu Gdańskim uczczono pamięć tych, którzy polegli w tym marszu.

W Pruszczu Gdańskim w 79. rocznicę Marszu Śmierci upamiętniono ofiary

W Pruszczu Gdańskim uroczystości związane z 79. rocznicą Marszu Śmierci odbyły się w środę 24 stycznia. W asyście żołnierzy 49 Bazy Lotniczej samorządowcy, mieszkańcy, przedstawiciele placówek oświatowych, służb mundurowych, stowarzyszeń, kombatanci złożyli kwiaty i zapalili znicze w dwóch miejscach pamięci - przy ul. Powstańców Warszawy i przy ul. Mickiewicza. Wśród obecnych była Halina Drozd z rodziną, mieszkanka Pruszcza, której tata Ignacy Piwowarski szedł w tym marszu i przeżył go.

- Upamiętniamy to wydarzenie, bo to historia. A historia lubi się powtarzać - mówi Halina Drozd. - Żyjemy w tej chwili w bardzo trudnych czasach. Nie chcielibyśmy, aby te wydarzenia się powtórzyły i tym bardziej jeszcze w tym roku musimy na to zwracać uwagę. Poza tym zginęło wtedy bardzo dużo niewinnych ludzi. Chcemy to upamiętnić dokąd to jest możliwe. Teraz robimy to my, a później nasi wnukowie będą.

Marsz Śmierci

25 stycznia 1945 r., o godzinie 06.00 wyruszyła pierwsza kolumna ewakuacji Obozu Koncentracyjnego Stutthof. W dziewięciu kolumnach wyruszyło łącznie 11 000 niedożywionych, nieodpowiednio ubranych więźniów, wycieńczonych obozową codziennością jeszcze przed wymarszem. Trasa prowadziła przez Mikoszewo, Cedry Wielkie, Pruszcz Gdański, Juszkowo, Straszyn, Łapino, Kolbudy, Niestępowo, Żukowo, Przodkowo, Pomieczyno, Luzino, Godętowo do Lęborka.

Do celu dotarło 7 tysięcy - z brakujących 4 tysięcy połowa to udane ucieczki z trasy marszu i miejsc postojowych. Pozostałe 2 tys. osób to ofiary zimna, głodu i trudów marszu. Od lat mieszkańcy miejscowości na trasie przemarszu upamiętniają te tragiczne wydarzenia obeliskami, ustawianymi wzdłuż trasy.

Już nie długo ukaże się publikacja, poświęcona marszowi śmierci. 8 lutego w Domu Wiedemanna o godzinie 18 odbędzie się promocja książki wydanej przez Muzeum w Sztutowie.

Ferie zimowe w Pruszczu Gdańskim. Zajęcia sportowe, animacje, zabawy

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W Pruszczu Gdańskim w 79. rocznicę Marszu Śmierci upamiętniono ofiary - Dziennik Bałtycki

Wróć na pruszczgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto