MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Sztandar Związku Inwalidów Wojennych trafił do muzeum w Pruszczu. Medale i odznaczenia dla zasłużonych

Danuta Strzelecka
Danuta Strzelecka
W Faktorii w Pruszczu Gdańskim uroczyście przekazano historyczny sztandar ZIW RP do muzeum miasta Pruszcza
W Faktorii w Pruszczu Gdańskim uroczyście przekazano historyczny sztandar ZIW RP do muzeum miasta Pruszcza Danuta Strzelecka
Doniosła uroczystość miała miejsce w Faktorii w Pruszczu Gdańskim. Podczas uroczystej sesji Rady Miasta przekazano historyczny sztandar Związku Inwalidów Wojennych RP oddział w Pruszczu Gdańskim do pruszczańskiego muzeum - Domu Wiedemanna. Podczas uroczystości zostali także odznaczeni medalami zasłużeni dla Związku Żołnierzy Wojska Polskiego.

Sztandar ZIW RP trafił do muzeum Pruszcza

To była historyczna chwila. Sztandar Związku Inwalidów Wojennych Rzeczypospolitej Polskiej oddział w Pruszczu Gdańskim ufundowany w 1964 roku przez społeczeństwo Pruszcza Gdańskiego i powiatu gdańskiego został dzisiaj podczas uroczystej sesji Rady Miasta Pruszcz Gdański przekazany do muzeum miasta Pruszcza Gdańskiego - Dom Wiedemanna. W wydarzeniu wzięli udział mieszkańcy Pruszcza Gdańskiego, radni, samorządowcy.

Prezes Związku Inwalidów Wojennych Rzeczypospolitej Polskiej oddział w Pruszczu Gdańskim przypomniał początki związku.

- Przelana krew ma jeden kolor. Nie jest ważne, skąd jest - z pierwszej czy drugiej armii, ze wschodu czy zachodu, AK czy BK. Jesteśmy organizacją apolityczną tak jak żołnierze II Rzeczypospolitej - mówi Józef Kaczor, prezes Związku Inwalidów Wojennych Rzeczypospolitej Polskiej oddział w Pruszczu Gdańskim. - Dewizą związku jest Bóg, Honor, Ojczyzna. Związek Inwalidów Wojennych RP jest najstarszą organizacją kombatancką w Polsce, skupia żołnierzy z różnych frontów, armii i przynależności państwowej, politycznej czy rasowej, czy religijnej. [..]

- W Pruszczu Gdańskim 17 czerwca 1947 roku powołano koło Związku Inwalidów Wojennych - opowiada prezes. - W zebraniu założycielskim brało udział 42 inwalidów wojennych i 12 kobiet podopiecznych. Podstawowym celem związku było roztaczanie pomocy nad członkami ze szczególnym naciskiem na niesienie pomocy najciężej poszkodowanym, z położeniem głównej uwagi na przywracaniu inwalidów zdolności do pracy i ich zatrudnieniu. 18 grudnia 1950 roku Związek Inwalidów Wojennych został rozwiązany. [...] Po odwilży politycznej w 1956 roku przy ulicy Krótkiej reaktywowano oddział w Pruszczu Gdańskim. Społeczeństwo Pruszcza Gdańskiego i powiatu gdańskiego ufundowało dla oddziału ZIW RP sztandar - symbol męczeństwa, honoru i godności inwalidy wojennego w działalności i służbie dla Rzeczypospolitej Polskiej.

Uroczystość wręczenia odbyła się 15 czerwca 1964 roku. W 1998 roku dokonano uaktualnienia symboli znajdujących się na posiadanym sztandarze.
- Po upływie 60 lat w dniu dzisiejszym przekazujemy sztandar do muzeum miasta - mówi prezes Kaczor.

Stanisław Skrzypski, członek zarządu głównego Związku Inwalidów Wojennych w Warszawie podziękował burmistrzowi Pruszcza Gdańskiego za wszelkie działania na rzecz inwalidów wojennych podejmowanych przez lata.

- Tak się złożyło, że niemal 50 lat temu zostałem skierowany do Pruszcza Gdańskiego w celu wykonywania dalszych czynności na rzecz obronności kraju. I po kilku miesiącach, miałem tę przyjemność, że spotkałem się z ogromną ilością inwalidów wojennych - mówi Stanisław Skrzypski. - Chcę podkreślić, że w powiecie gdańskim pruszczańskim oraz okolicznych powiatów znajdowały się całe wsie tzw. wojskowe. Było tak, ponieważ najczęściej ostatnim rozkazem dowódców w czasie demobilizacji było - jedźcie w Polskę, przyjmujcie gospodarstwa, przedsiębiorstwa państwowe, przygotowujcie je do nowej struktury gospodarczej. I to zadanie żołnierze w wielu przypadkach realizowali.

- Żołnierze 49 Pułku Śmigłowców Wojskowych zgodnie z wolą i potrzebą zajmowali się byłymi żołnierzami frontowymi a szczególnie inwalidami wojennymi - mówi dalej Stanisław Skrzypski. - Pomagali im gospodarstwach w czasie wykopków, żniw. Po skończonej służbie wojskowej zgodnie z wewnętrzną potrzebą wstąpiłem do Związku Inwalidów Wojennych RP w Pruszczu Gdańskim. Przez wiele lat z miastem robiliśmy wiele, alby zadośćuczynić tym, którzy w przeszłości ponieśli dużo dla Rzeczypospolitej i powojnie brali udział w odbudowie miast i miejscowości. Dziękuje za lata wspólnej pracy na rzecz inwalidów wojennych, na rzecz która mieści się najskrytszych i najważniejszych działaniach ludzkich.

- Muzeum miasta Pruszcza Gdańskiego przejmuje sztandar, pod którym pracowałem niemal 50 lat. Przekazuję także książkę pod wymownym pod tytułem "Walczyli i pracowali dla Polski" - trzy słowa, a jakże wymowne. Brałem udział w opracowaniu tej książki, w zespole redakcyjnym. Przekazuję tę książkę w przeświadczeniu, że pamięć o ich dokonaniach zostanie utrwalona w pamięci młodego pokolenia - dodał Stanisław Skrzypski.

Podczas uroczystości pułkownik Zbigniew Drozdek, prezes Okręgu Związku Żołnierzy Wojska Polskiego wręczył wyróżnienia członkom związku i osobom współpracującym i działającym na rzecz Związku Żołnierzy Wojska Polskiego.

  • Krzyż komandorski Związku Żołnierzy Wojska Polskiego otrzymał pułkownik Ryszard Łotysz
  • Medal pamiątkowy - st. chorąży sztabowy Józef Kaczor
  • Medal pamiątkowy - rotmistrz Adam Zając
  • Medal złoty - Aleksander Czaja
  • Medal srebrny - Tadeusz Nasiadko

ZOBACZ TAKŻE: Studenci UTW w Pruszczu Gdańskim zakończyli rok akademicki. Były podziękowania i występy!

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

od 7 lat
Wideo

Znaleziono ślady ptasiej grypy w Teksasie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pruszczgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto