Ruszają konsultacje z mieszkańcami powiatu gdańskiego i tczewskiego w sprawie linii najwyższych napięć 400 kV

Danuta Strzelecka
Danuta Strzelecka
W przyszłym tygodniu w powiecie gdańskim i tczewskim ruszają konsultacje PSE z mieszkańcami w sprawie linii najwyższych napięć 400 kV, która ma być budowana na tym terenie. Sprawdź, gdzie i kiedy odbędą się spotkania.

Po wakacyjnej przerwie Polskie Sieci Elektroenergetyczne wracają do prowadzenia konsultacji społecznych z mieszkańcami gmin województwa pomorskiego. Konsultacje związane są z budową dwóch stacji i ponad 250 kilometrów nowych linii najwyższych napięć, którymi popłynie prąd z morskich farm wiatrowych na Bałtyku. Inwestycja, której zakończenie przewidziane jest w 2028 roku, rozpoczyna się od rozmów z mieszkańcami terenów, na których ma powstać nowoczesna sieć.

Konsultacje w powiecie gdańskim i tczewskim

Pierwsze spotkania organizowane przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne na Pomorzu, odbyły się już w maju. Teraz, inwestor wznawia proces informacyjno-konsultacyjny, którym zostanie objęty m.in. obszar gmin Kolbudy, Przywidz, Trąbki Wielkie, Pruszcz Gdański, Suchy Dąb, Cedry Wielkie i Tczew. To gminy, na terenie których projektowana jest jedna z linii najwyższych napięć 400 kV, przebiegająca między nową stacją elektroenergetyczną w gminie Choczewo (pow. wejherowski) a istniejącą linią relacji Gdańsk Błonia - Grudziądz Węgrowo w gm. Cedry Wielkie (pow. gdański). Inwestor zapowiada, że utrzymana będzie dotychczasowa formuła indywidualnych rozmów z mieszkańcami. Każdy zainteresowany będzie mógł spotkać się osobiście z przedstawicielami PSE i zapoznać z proponowanym przebiegiem linii, a także sposobem i harmonogramem budowy. Na miejscu będą zarówno projektanci, jak i osoby nadzorujące proces inwestycyjny.

Pierwsze spotkanie informacyjno-konsultacyjne już w poniedziałek 20 września w gminach Suchy Dąb i Trąbki Wielkie. Kolejne w gminie Cedry Wielkie - 21 września, Pruszcz Gdański i Tczew - 22 września. Natomiast 27 i 28 września spotkania zaplanowano w gminach Kolbudy i Przywidz. Właściciele nieruchomości potencjalnie objętych inwestycją otrzymają listowne zaproszenia na te spotkania. Mieszkańcy gmin i miejscowości, przez które przejdzie nowa linia, informacje znajdą w urzędach gmin, a także na stronie internetowej pomorzedajemoc.pse.pl.

- Zależy nam na jak największym udziale społeczności lokalnych w procesie konsultacyjnym. Jesteśmy na początku prac projektowych, a to najlepszy moment, żeby mieszkańcy zapoznali się z planowaną lokalizacją naszych inwestycji, uzyskali odpowiedzi na pytania i przekazali sugestie dotyczące planowanych inwestycji PSE - wyjaśnia dyrektor Joanna Zając z Centralnej Jednostki Inwestycyjnej PSE, która nadzoruje proces konsultacji.

Ze względu na utrzymujące się zagrożenie epidemiczne, każdy odwiedzający punkt informacyjny otrzyma środki ochronne, istnieje również możliwość wcześniejszego umówienia się na konkretną godzinę.

Gdzie powstaną linie

Projektanci starają się wytyczyć trasy przede wszystkim z dala od zwartej zabudowy mieszkaniowej. Linie prowadzi się często przez tereny leśne oraz działki rolne.

- Im linia znajduje się bliżej aglomeracji i silnie zurbanizowanych przedmieść dużych miast, tym większym wyzwaniem jest jej projektowanie - mówi Józef Strojny, ekspert PSE.

Uwagi zostaną przeanalizowane

Podczas konsultacji mieszkańcy zapoznają się z wcześniej przygotowanymi przez projektantów propozycjami przebiegów linii. Wszystkie uwagi zgłaszane przez władze samorządowe oraz mieszkańców zostaną szczegółowo przeanalizowane pod kątem możliwości ich uwzględnienia. Efektem będzie wytyczenie ostatecznych przebiegów linii, dla których inwestor będzie się ubiegał o tak zwaną decyzję środowiskową. W kolejnym etapie wystąpi do wojewody o decyzję lokalizacyjną i pozwolenie na budowę.

Dopłaty do cen energii

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie