Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pruszcz Gdański: Pokaz pierwszego seryjnie produkowanego samolotu elektrycznego [ZDJĘCIA, WIDEO]

Anna Gawrońska
Dzisiaj, 14 czerwca na pruszczańskim lotnisku odbył sie pokaz samolotu z napędem elektrycznym. Jest mały, cichy i ekologiczny, ale to nie przeszkadza mu, żeby zadziwić publiczność.

Najpierw pojawiły się elektryczne rowery, potem samochody, aby w końcu pojawił się samolot napędzany energią elektryczną. Na lotnisku Aeroklubu Gdańskiego w Pruszczu Gdańskim odbył się ostatni z 5 pokazów tego małego, lecz wielce ekologicznego samolotu. Pomysł wyprodukowania samoloty elektrycznego narodził się w Finlandii, w siedzibie firmy Forum.

Zobacz: Gmina Kolbudy chce uzyskać system rowerowy Mevo. Przystąpić może, ale dopiero po zakończeniu odbiorów całego systemu

Jesteśmy firmą energetyczną. Na co dzień nie zajmujemy się samolotami, ale czynimy świat trochę czystszym. Z jednej strony są to obiekty, takie jak elektrownie, sieci ciepłownicze, różne akcje polegające na coraz czystszej produkcji, dystrybucji energii. Z drugiej strony nasza firma ma bardzo duże doświadczenie w elektromobilności

- mówi Jacek Ławrecki, rzecznik prasowy Fortum. - Zajmujemy się także systemami ładowania samochodów elektrycznych. Nie produkujemy samochodów elektrycznych, ale produkujemy to wszystko, co znajduje się w ładowarkach i powoduje, że ludzie są w stanie te samochody naładować. Jednak samochody o napędzie elektrycznym stały się już dość powszechne, dlatego wpadliśmy na pomysł, żeby przyjrzeć się samolotom.

Papistrel Alpha Electro jest pierwszym na świecie seryjnie produkowanym ultralekkim samolotem o napędzie elektrycznym. Posiada silnik elektryczny 60 kW, a jego prędkość przelotowa to 157 km/h. Bateria ładowana jest ładowarką o mocy 20 kW i trwa godzinę. To pozwala na 55-minutowy lot z półgodzinną rezerwą. Samolot jest niewielki i także niewiele waży. Jego waga całkowita wynosi tylko 300 kg, w tym 100 kg waży sama bateria, a kabina jest dwuosobowa. Dodatkowo samolot posiada swój własny spadochron. Koszt kupna samolotu to 125 tys. euro.

Zobacz: Gmina Pszczółki: Po raz pierwszy ruszył Budżet Obywatelski na rok 2020

- Dzięki zerowej emisji CO2 i niskiemu poziomowi hałasu loty mogą być prowadzone w okolicach dużych miast i bez problemów będą spełniały normy emisji spalin i hałasu. Obecnie samoloty te są wykorzystywane do celów szkoleniowych, ale być może już za 20-30 lat będą wykorzystywane do pokazów lotniczych lub widokowych - dodaje rzecznik.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pruszczgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto