Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat gd. Strażacy alarmują - wraz z rozpoczęciem sezonu grzewczego wzrosło ryzyko zatruć czadem

(JŁ)
Strażacy w całej Polsce prowadzą kampanię informacyjną pn. "Nie dla czadu", która ma na celu przestrzec przed śmiertelnymi skutkami czadu, określanego jako cichego zabójcę.

A liczby są bezlitosne. W całej Polsce od listopada 2011 r. do marca 2012 r. doszło do prawie 3700 zdarzeń związanych z tlenkiem węgla, w tym prawie 1800 poszkodowanych i 106 ofiar śmiertelnych.

- Problem wzrasta szczególnie w okresie jesienno-zimowym, chociaż do akcji ratowniczo-gaśniczych związanych z tlenkiem węgla strażacy wyjeżdżają w ciągu całego roku - zapewnia mł. bryg. Adam Jastrzębski, zastępca komendanta KP PSP w Pruszczu Gd. - Tlenek węgla w statystykach zatruć zajmuje trzecie miejsce, po zatruciach lekami i alkoholem.
Do tragedii dochodzi w wyniku niewiedzy, nie przestrzegania podstawowych zasad bezpieczeństwa.

Nie muszą usuwać gniazd owadów

O tlenku węgla mówi się, że jest cichym zabójcą.
- Tlenek węgla, potocznie zwany czadem, jest gazem silnie trującym, bezbarwnym i bezwonnym, nieco lżejszym od powietrza, co powoduje, że łatwo się z nim miesza i w nim rozprzestrzenia - wyjaśnia mł. bryg. Jastrzębski. - Potencjalne źródła czadu w pomieszczeniach mieszkalnych to kominki, gazowe podgrzewacze wody, piece węglowe, gazowe lub olejowe i kuchnie gazowe.

Jak tłumaczą strażacy, szczelnie pozamykane okna, pozaklejane kratki, brak otworów wentylacyjnych w drzwiach łazienkowych, brak regularnych kontroli drożności przewodów wentylacyjnych i kominowych sprawiają, że w mieszkaniach lub domach możemy nie być bezpieczni.

Przed dramatycznymi konsekwencjami działania czadu można się uchronić.
- Przede wszystkim należy zapewnić możliwość stałego dopływu świeżego powietrza do pieca gazowego, kuchenki gazowej, kuchni węglowej lub pieca oraz swobodny odpływ spalin - wylicza strażak. - Należy regularnie sprawdzać prawidłowość działania urządzeń. Warto też zainstalować czujkę dymu oraz czujkę tlenku węgla. Urządzenie to wykrywa czad i generuje sygnały alarmowe w sytuacji wykrycia jego nadmiernego stężenia w powietrzu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pruszczgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto