Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat gd.: Przypadki wszawicy w szkołach

Marta Irzyk
archiwum polskapresse
Choć w powiecie gdańskim problem wszawicy nie jest powszechny, rodzice czują się zaniepokojeni np. sytuacją w pruszczańskiej „Czwóreczce”. Dyrekcja i PSSE jednak uspokajają.

- Problem zaczął się w 2014 r. i został zgłoszony do sanepidu - mówi mama jednego z dzieci. - W szkole wprowadzono kartki, na których trzeba było wpisywać, kiedy sprawdzało się dziecku skórę głowy i oddać taką kartkę wychowawczyni. Wtedy wszawicę miało czworo dzieci w jednej grupie, teraz wiem o dwojgu. Kartki nadal są, ale to za mało.

Choć problem nie jest powszechny, to kobieta podkreśla, że rodzice czują się zaniepokojeni. - Informacje na ten temat powinny być rozwieszone w szkole, rozpromowane. Po co niepotrzebnie narażać dzieci? Temat wszawicy powinien być też poruszany na wywiadówkach, żeby rodzice nie czuli się pozostawieni sami sobie. Chętnie zgodziłabym się też, gdyby głowę mojego dziecka sprawdzała higienistka.

Pojedyncze przypadki

Dyrekcja podkreśla, że wszawica w „Czwóreczce” to pojedyncze przypadki.

- Wychowawcy i pielęgniarka służą pomocą i informacjami rodzicom - mówi Alina Wierzbicka, wicedyrektor Zespołu Szkół nr 4 w Pruszczu Gdańskim. - Głowy dzieci są sprawdzane, o wszawicy rozmawiamy także na zebraniach. Wszawica w naszej szkole to nie problem, a pojedyncze przypadki, podobnie jak w innych placówkach - zapewnia dyrektorka.

To nie choroba zakaźna

- W 2014 r. w powiecie gdańskim odnotowaliśmy zgłoszenie występowania wszawicy w jednej z placówek, w 2015 roku - w trzech placówkach, natomiast w roku bieżącym - w dwóch placówkach oświatowo-wychowawczych - wylicza Dominika Mucha, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Pruszczu Gdańskim. - Nie jest zaliczana do chorób zakaźnych, stąd dyrektorzy nie mają przymusu informowania Inspekcji Sanitarnej o takich przypadkach.

PSSE o wszawicy
W przypadku wystąpienia wszawicy w pierwszej kolejności należy zawiadomić wychowawcę lub dyrektora szkoły, by ten nógł zlecić pielęgniarce sprawdzenie głów innych dzieci.

Należy przyjąć, że zgoda rodziców na objęcie dziecka opieką, w tym również opieką zdrowotną przez pielęgniarkę lub higienistkę, jest równoznaczna z wyrażaniem zgody na dokonanie w przypadku uzasadnionym przeglądu czystości głowy u dziecka. O planowanej kontroli higienicznej należy powiadomić rodziców lub opiekunów prawnych, zaś sama kontrola musi być prowadzona w sposób indywidualny, w wydzielonym pomieszczeniu. Następnie szkoła powinna poinformować wszystkich rodziców o występowaniu problemu i zalecić codzienną obserwację głowy dziecka i innych domowników.

od 7 lat
Wideo

Precz z Zielonym Ładem! - protest rolników w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pruszczgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto