Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat gd. Kierownik SOW wysłał list do lekarzy i pielęgniarek

(JŁ)
Marek Hojczyk, psycholog i kierownik SOW wysłał pięćdziesiąt listów
Marek Hojczyk, psycholog i kierownik SOW wysłał pięćdziesiąt listów fot. J. Łabasiewicz
Marek Hojczyk, psycholog i kierownik specjalistycznego Ośrodka Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie wystosował pismo do lekarzy z powiatu gdańskiego, w którym przypomina, że zgodnie z Ustawą o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie w procedurę Niebieskiej Karty zostali także włączeni pracownicy ochrony zdrowia. Jak wskazuje psycholog jeszcze nie wszyscy wiedzą o takim obowiązku.

- Kontakt z lekarzem, położną, pielęgniarką czy ratownikiem medycznym daje możliwość udzielenia pomocy, wsparcia czy przekazania informacji przydatnych osobie doznającej przemocy - wyjaśnia psycholog. - Procedury medyczne są wyjątkową okazją do dostrzeżenia problemu przemocy.

Przepisy, które obowiązują od października 2010 r. obligują środowisko medyczne do udzielenia informacji o możliwościach uzyskania pomocy i wsparcia oraz o prawie do otrzymania bezpłatnego zaświadczenia lekarskiego o przyczynach i rodzaju uszkodzeń ciała, powstałych w wyniku przemocy. Obligują także do wypełnienia formularza Niebieskiej Karty. Jednak zdarza się, że w niektórych przychodniach nie ma w ogóle takich druków. By temu zapobiec psycholog wysłał pismo do 50 podmiotów - lekarzy, którzy prowadzą indywidualne praktyki, do szefów gminnych oraz niepublicznych ośrodków zdrowia.

- Wśród adresatów są lekarze pierwszego kontaktu, specjaliści, tacy jak okuliści, chirurdzy, ginekolodzy - wylicza kierownik. - W piśmie zawarłem też informację o istnieniu naszego ośrodka SOW, w którym świadczymy bezpłatną pomoc psychologiczną, socjalną, prawną. Udzielmy także schronienia na 3 miesiące.

Dorota Bąk, szefowa Gminnego Ośrodka Zdrowia w Trąbkach Wielkich, jednocześnie radna powiatu gdańskiego zapewnia, że z wiedzą lekarzy nie jest tak źle. - Lekarze z naszej gminy znają procedury - mówi radna Bąk. - Jestem w komisji interdyscyplinarnej w naszej gminie i szkolimy środowisko medyczne, informując ich o przepisach. W naszym ośrodku wydajemy także bezpłatne zaświadczenia osobom pokrzywdzonym. Często jest tak, że trafiają one do nas, bo policja je przysłała.
Leszek Nawrot, szef Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej "LECH-MED" w Rusocinie, który także jest radnym powiatowym, przyznaje, że pomysł Marka Hojczyka jest jak najbardziej zasadny.

- W środowisku lekarskim nie mówi się na ten temat zbyt wiele, dlatego taki list pomoże naświetlić sprawę - mówi lekarz. - To bardzo dobry pomysł. W naszym ośrodku są wszystkie potrzebne formularze.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pruszczgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto