Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy powiatu gdańskiego najwięcej łamią ograniczenia prędkości. Policjanci analizują Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa

Anna Gawrońska
Anna Gawrońska
KPP Pruszcz Gdański
Policjanci z powiatu gdańskiego podsumowali funkcjonowanie Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa w I półroczu 2022 r. W tym okresie policja otrzymała 551 zgłoszenia za pomocą tego interaktywnego narzędzia. Mundurowi weryfikują każdy otrzymany sygnał i zachęcają do odpowiedzialnego korzystania z aplikacji.

Mapa współpracą mieszkańców z policją

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa stanowi istotne narzędzie komunikacji pomiędzy mieszkańcami powiatu gdańskiego a funkcjonariuszami Komendy Powiatowej Policji w Pruszczu Gdańskim oraz podległych jej komisariatów.

- W I połowie 2022 roku na mapę powiatu gdańskiego naniesiono 551 punktów z różnego rodzaju sygnałami. Potwierdzonych zostało 93 zgłoszenia, z czego już wyeliminowano 55. Do innych instytucji, względem właściwości rzeczowej, przekazano 4 zgłoszenia, a 435 zagrożeń nie zostało potwierdzonych - informuje sierż. szt. Karol Kościuk, oficer prasowy KPP Pruszcz Gdański. - Policjanci weryfikują każde zgłoszenie, a informacje uzyskane za pomocą Mapy stanowią niejednokrotnie ważny sygnał o miejscach, które wymagają częstszego patrolowania oraz podjęcia innych działań zmierzających do polepszenia bezpieczeństwa.

Jak zaznaczają policjanci, najwięcej zgłoszeń dotyczyło przekroczeń prędkości, niezgodnego z przepisami wg zgłaszających parkowania oraz nieprawidłowej organizacji ruchu. Z pozostałych kategorii przekazywano m.in. informacje dotyczące spożywania alkoholu i innych substancji odurzających w miejscach publicznych, grupowania się młodzieży czy nielegalnych wysypisk śmieci.

W miejscach wskazanych przez mieszkańców, gdzie kierowcy przekraczają dozwoloną prędkość, pojawiają się cykliczne kontrole. W wielu takich lokalizacjach pozwoliły one problem wyeliminować – kierowcy, którymi najczęściej byli mieszkańcy najbliższej okolicy, jeżdżą wolniej i spokojniej.

- W przypadku zgłoszeń dotyczących nieprawidłowego parkowania sygnały te były wielokrotnie potwierdzone przez policjantów i za każdym razem kończyły się interwencjami we wskazanych miejscach - dodaje rzecznik policji. - Jednocześnie należy zauważyć, że większa część zgłoszeń dotyczy tego samego problemu, czego przykładem jest kwestia nieprawidłowego parkowania na dużych osiedlach mieszkaniowych. W tym przypadku należy stwierdzić, że problem tkwi w niedostosowanej do oczekiwań mieszkańców ilości miejsc parkingowych wybudowanych na danym osiedlu.

Policjanci proszą o rozważne zaznaczanie punktów zagrożeń

Policjanci weryfikują każde zgłoszenie i dlatego mundurowi apelują, żeby zaznaczenie na mapie poprzedzić pewnego rodzaju refleksją, gdyż zaangażowani w tę pracę policjanci w tym czasie nie są w stanie zadziałać tam, gdzie ich pomoc jest potrzebna. Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa nie służy do zgłaszania interwencji, lecz do wskazania kwestii problemowych, które są weryfikowane w czasie kilku służb – celem określenia, czy jest to incydent, czy sprawa występująca w dłuższym okresie czasu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pruszczgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto