Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Krzywe Koło, gm. Suchy Dąb. Zakończył się kolejny etap prac konserwatorskich w zabytkowym kościele. Odkryto... karykatury z XVII wieku

Monika Jankowska
Monika Jankowska
Do zabytkowego kościoła w Krzywym Kole (gm. Suchy Dąb) powróciła właśnie odrestaurowana północno-wschodnia część Ławy Apostołów. Tym samym zakończył się kolejny etap prac konserwatorskich budynku. Ten niewielki kościółek to perełka na skalę całego Pomorza! A co ciekawe, odkryto także, że ci, którzy pracowali przy nim przed wiekami mieli całkiem niezłe poczucie humoru!

Jak podaje Urząd Gminy Suchy Dąb, Dzięki ofiarności prafian i finansowemu wsparciu Deutsch -Polnische Stiftung Kulturpflege und Denkmalschutz (Niemiecko -Polskiej Fundacji Ochrony Zabytków Kultury) do kościoła w Krzywym Kole powróciła odrestaurowana północno-wschodnia część Ławy Apostołów.

Wśród zachwycających dzieł znaleziono... karykatury

Podczas prac konserwatorskich odsłonięto XVII-wieczną oryginalną polichromię stalli, usunięto przemalowania z obrazów i odkryto przemalowane już w XVIII wieku przedstawienia nieba i chmurek w podniebiu zaplecka. Zabawną dla konserwatorów niespodzianką było odnalezienie na odwrociach snycerskich kartuszy karykaturalnych rysunków stworzonych zapewne przez uczniów siedemnastowiecznych snycerzy, którzy uznali, że odrobina humoru nie zaszkodzi nawet w kościele.
Niestety – to siedemnastowieczne „grafitti” zniknęło znów po montażu obiektu i odwrocia można obejrzeć jedynie w dokumentacji konserwatorskiej, na stronach internetowych parafii i gminy Suchy Dąb i oczywiście na zdjęciach, które publikujemy.

O kościele w Krzywym Kole

Kościół został wzniesiony w XIV w., gruntownie przebudowany w latach 1685-1686. Wieża została dobudowana w 1747 lub 1748 r. Przed II wojną światową był to kościół ewangelicki. Wewnątrz zachowało się niemal kompletne wyposażenie z XVII i XVIII w., m.in. polichromowane ławy gospodarzy z portretami apostołów na zapleckach i kobiece personifikacje cnót w zachodniej części kościoła. Podczas prac konserwatorskich odkryto na drzwiczkach ław sceny biblijne, portrety świętych i postaci biblijnych, nazwiska i gmerki rodowe fundatorów, girlandy owocowe i kwiatowe. Klasa artystyczna portretów świadczy o ich powstaniu w najlepszych gdańskich warsztatach malarskich.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pruszczgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto