Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Izraelczycy w sanktuarium w Łęgowie

Marek Adamkowicz
Ksiądz Rafiński przybliżył Żydom tradycje chrześcijańskie.
Ksiądz Rafiński przybliżył Żydom tradycje chrześcijańskie. fot. Marek Adamkowicz
Ponad tydzień gościć będzie na Pomorzu jedenastoosobowa grupa młodych Izraelczyków. Ich wizyta odbywa się w ramach projektu Żywy Most. Realizowany jest dzięki porozumieniu rządów Polski i Izraela, a bezpośrednimi organizatorami akcji są stowarzyszenia Zaprzyjaźnieni w Kulturze z Gdańska oraz Spark Pro z Izraela.

- Celem Żywego Mostu jest stworzenie płaszczyzny dialogu młodych ludzi z obu krajów - wyjaśnia Małgorzata Bitton, koordynator projektu. - Chodzi o znalezienie wspólnych dla naszych narodów punktów kultury i tradycji, pozwalających w przyszłości na rozwój oraz polepszenie wzajemnych relacji.

Projekt składa się z dwóch etapów: w sierpniu studenci żydowscy odwiedzają Polskę, na październik przewidziano rewizytę polskiej młodzieży, która obecnie ich podejmuje. - Taka wymiana jest bardzo potrzebna - uważa Edi Schwartzman, uczestnik programu. - Przed przyjazdem wiedziałem tylko, że waszą stolicą jest Warszawa. Teraz Polska jest mi znacznie bliższa.

Izraelczycy zapewniają, że dostrzegają w nas wiele pozytywnych cech. - Podoba mi się, że Polacy są uśmiechnięci i życzliwi, a do tego bardzo kreatywni - uważa Edi. - Poza tym jest tu bardzo ładnie, no i panuje pokój, którego w naszym kraju brakuje.

W czasie pobytu na Pomorzu młodzież zwiedzała Trójmiasto, Hel i środkowe Kaszuby. Brała też udział w warsztatach, m.in. fotograficznych, plastycznych i psychologicznych.

- Wymiana jest zorganizowana w ten sposób, że spędzamy ze sobą cały czas - mówi Dobrosława Jackowicz-Korczyńska, uczestniczka projektu ze strony polskiej. - Już teraz nawiązały się między nami przyjacielskie relacje, a to pozwala przełamywać stereotypy.

W zmianie postrzegania polskiej historii i teraźniejszości pomogła Izraelczykom również wizyta w Sanktuarium Pojednania w Łęgowie. Zobaczyli bowiem miejsce, w którym od wieków spotykali się ludzie różnych wyznań i nacji.

- To dla nas bardzo ważna wizyta - mówi gospodarz sanktuarium ks. Grzegorz Rafiński. - Pokazuje, jak bardzo potrzebne jest stworzenie Domu Pojednania i Pokoju, którego budowa właśnie się rozpoczęła.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pruszczgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto