Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gm. Pruszcz Gdański: Od lipca nowe zasady odbioru odpadów

opr. AG
Archiwum NM
Zwiększenie częstotliwości odbioru niektórych odpadów oraz rozszerzenie zakresu dla brązowych worków/pojemników – to najważniejsze zmiany, jakie czekają mieszkańców w związku z nowymi przepisami i nowym przetargiem na odbiór odpadów w gminie Pruszcz Gdański.

W zabudowie jedno- i wielorodzinnej do siedmiu lokali nadal będą stosowane worki do zbierania odpadów segregowanych, takich jak: papier, szkło, metale i tworzywa sztuczne oraz odpady ulegające biodegradacji. Z kolei w budynkach wielorodzinnych powyżej siedmiu lokali zostanie wprowadzony system odbioru odpadów ulegających biodegradacji, odpady te będą zbierane w pojemnikach o pojemności 120 lub 240 litrów.

Obecnie do worków lub pojemników brązowych przeznaczonych na odpady biodegradowalne wrzucamy tak zwane odpady zielone, pochodzące z pielęgnacji przydomowych ogródków

– mówi Justyna Kaczmarek – Jaguś, inspektor ds. gospodarowania odpadami w Urzędzie Gminy Pruszcz Gdański. – Od lipca będziemy mogli umieszczać w nich także odpady biodegradowalne typu kuchennego, takie jak: obierki, odpadki warzywne i owocowe, resztki jedzenia, ale pochodzenia roślinnego, zabrudzone ręczniki papierowe i zużyte chusteczki higieniczne.

W zabudowie szeregowej, a w szczególności w zabudowie szeregowej z wyodrębnionymi dwoma lokalami w każdym segmencie, dopuszcza się wyposażenie nieruchomości w pojemniki zbiorcze tak jak w zabudowie wielorodzinnej. W takiej sytuacji konieczne jest wyrażenie na to zgody przez wszystkich właścicieli lokali w tym budynku szeregowym oraz wskazanie właściwie przygotowanego miejsca ich usytuowania.

Będą dodatkowe odbiory

Wprowadzony zostanie dodatkowy odbiór odpadów wielkogabarytowych oraz zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego – tym samym odbiory będą odbywały się zawsze w kwietniu i w październiku.
Zmiany dotyczące częstotliwości odbioru odpadów będą obejmowały odpady ulegające biodegradacji, odpady z metali i tworzyw sztucznych oraz odpady zmieszane/resztkowe.

Przedstawiamy częstotliwość odbioru odpadów komunalnych.

Zabudowa jednorodzinna i wielorodzinna do siedmiu lokali: odpady ulegające biodegradacji (worek brązowy) – co 14 dni przez cały rok, odpady z metali i tworzyw sztucznych (worek żółty) – co 14 dni od maja do września, pozostała część roku co 4 tygodnie, odpady z papieru (worek niebieski) i szkła (worek zielony) – co 4 tygodnie przez cały rok, odpady zmieszane/resztkowe (pojemnik) – co 7 dni od maja do września, pozostała część roku co 14 dni,

Zabudowa wielorodzinna powyżej siedmiu lokali: odpady ulegające biodegradacji (worek brązowy) – dwa razy w tygodniu przez cały rok, odpady z metali i tworzyw sztucznych (worek żółty) – dwa razy w tygodniu przez cały rok, odpady z papieru (worek niebieski) – co 7 dni przez cały rok, odpady ze szkła (worek zielony) – co 14 dni przez cały rok, odpady zmieszane/resztkowe (pojemnik) – dwa razy w tygodniu przez cały rok.

ZOBACZ TEŻ: Strajk nauczycieli

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pruszczgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto