Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Cedry Wielkie: Duże zainteresowanie książkami o historii Żuław

Wawrzyniec Rozenberg
Mirosława Polanowska, dyrektor Żuławskiego Ośrodka Kultury i Sportu
Mirosława Polanowska, dyrektor Żuławskiego Ośrodka Kultury i Sportu Wawrzyniec Rozenberg
Półka z książkami o historii Żuław w gminnej bibliotece Publicznej w Cedrach Wielkich jest prawie pusta. Większość tych wydań znajduje się u czytelników.

- Największym wzięciem cieszą się książki opisujące historię naszych terenów - mówi Mirosława Polanowska, dyrektor Żuławskiego Ośrodka Kultury i Sportu w Cedrach Wielkich. - Po dwóch latach ciągłego czytania rozpadł się jeden z egzemplarzy książki „Pruszcz Gdański i Okolice". Mamy oczywiście następne. Chętnie wypożyczane jest dzieło Józefy Krośnickiej „Żuławy Gdańskie w Historię Pomorza Gdańskiego Wpisane".

Na półce nie czekają na wypożyczenie również inne książki dotyczące Żuław, na przykład „Historia Pruszcza Gdańskiego do 1989 roku".

Bardzo dobrym pomysłem okazało się wydawanie w formie książek opowiadań gimnazjalistów o życiu ich dziadków na tych terenach w latach 40. i 50. ubiegłego wieku. Prace uczniów zebrała i przygotowała do druku Elżbieta Skirmunt-Kufel, a wydało je Stowarzyszenie Żuławy Gdańskie. Dziełem młodych żuławiaków jest też zbiór legend „Żuławskie Bajanie".

Rodzinka na okładkę: Przyślij zdjęcie, wygraj nagrody

- W sumie mamy 25 tytułów o historii naszych ziem - mówi Polanowska. - Nie licząc drobniejszych broszur i przewodników najbliższych okolic. "Rocznik Żuławski" cieszy się największym powodzeniem u studentów.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pruszczgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto