MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Pruszcz Gd. Lokatorzy Spółdzielni Mieszkaniowej Radunia chcą płacić tyle, ile zużyli

(JŁ)
Pani Mariola [imię zmienione], lokatorka SM Radunia, twierdzi, że władze spółdzielni utrudniają dostęp do dokumentacji.

- Ustawa gwarantuje mi takie prawo, dlaczego więc nie mogę dostać rozliczeń finansowych okresów grzewczych poszczególnych budynków - pyta.
Pani Mariola zwróciła się po takie dokumenty z powodu dużego zróżnicowania naliczania zaliczek na centralne ogrzewanie. - W ubiegłym roku uzyskałam szczegółowe rozliczenie i wynika z niego, że rozliczane są moce zamówione, a nie zużyte - tłumaczy. - Dlaczego mam płacić takie nadwyżki. Chcę oddawać tyle pieniędzy za ogrzewanie, ile faktycznie zużyłam.

Ponadto pani Mariola mówi, że w sierpniu wprowadzono podwyżkę wody, mimo że regulamin spółdzielni zabrania takich praktyk. - Dopiero po interwencji wycofano się z niej. W regulaminie jest wyraźnie zapisane, że podwyżki mogą być naliczane tylko na początku roku - podkreśla, a zarząd tłumaczy, że było to... niedopatrzenie.
Grzeją w pustej pralni
Inni mieszkańcy skarżą się, że spółdzielnia nie szuka oszczędności. Jak mówią, zamiast likwidować grzejniki w prawie nieużywanych pralniach, czy suszarniach, trzeba wielokrotnie interweniować, by w końcu władze zareagowały na apele.

Aleksandra Szudzińska-Kempa, prezes SM Radunia twierdzi, że wszystkie dokumenty zapisane w ustawie są udostępniane lokatorom. - Nie mamy obowiązku udzielać szczegółowych rozliczeń na poszczególne bloki - mówi. - Zresztą nasi mieszkańcy nie życzą sobie, by udzielać tak szczegółowych informacji.
Przedstawiciele zarządu tłumaczą, że tylko w pięciu budynkach zamontowano podzielniki do monitorowania zużycia ciepła, co przekłada się na koszty. Według zarządu, mieszkańcy z pozostałych bloków nie chcą się zgodzić na montaż urządzeń.
- Są projekty na docieplenie kolejnych budynków - mówią w spółdzielni.- W przygotowywaniu jest plan remontów na 2013 r. W 2010 r. wystąpiliśmy do PEC w sprawie dobowego ustawienia temperatur w różnych porach dnia. Wpłynęło to na mniejsze zużycie ciepła.
- W stawce opłat za c.o. są dwa składniki - stała, m.in. kwota za moc zamówioną, którą mieszkańcy płacą przez cały rok i zmienna, m.in. to, ile mieszkańcy zużyją ciepła i te koszty ponoszą w okresie grzewczym - mówi Jerzy Konkolewski, prezes SM w Tczewie. - We wszystkich naszych blokach są podzielniki i na tej podstawie można określić różnice w zużyciu ciepła.

Rozmowa z Aleksandrą Szudzińską-Kempą, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej Radunia w Pruszczu Gd.
Poszczególne okresy grzewcze rozlicza się na podstawie mocy zamówionych z PEC. Czy spółdzielnia po takim rozliczeniu bierze pod uwagę moce zużyte i wprowadza korekty?
Moc cieplna zamówiona to największa moc cieplna, jaka w danym obiekcie wystąpi i jest niezbędna do zapewnienia: pokrycia strat ciepła w celu utrzymania temperatury i wymiany powietrza w pomieszczeniach, utrzymania temperatury ciepłej wody w punktach czerpalnych, prawidłowej pracy innych urządzeń lub instalacji. Zamówiona moc cieplna jest ustalana na co najmniej 12 miesięcy i może być zmieniona wyłącznie w terminie ustalonym w umowie sprzedaży ciepła. Wymaga to przynajmniej rocznego planowania i organizowania pracy. Źródła ciepła, węzły i sieci cieplne muszą być cały czas gotowe do pracy, a koszty stałe związane z eksploatacją urządzeń ponoszone są przez cały rok. Stąd cena za zamówioną moc cieplną jest ceną roczną, natomiast pobierana jest w 12 różnych ratach miesięcznych.
Moc zamówioną można zmienić raz w roku. Konsekwencją zamówienia mniejszej mocy, może być niedogrzanie pomieszczeń w budynku, a także brak odpowiednich parametrów ciepłej wody przez cały rok kalendarzowy. Mocy cieplnej zamówionej nie rozlicza się w zależności od zużycia.
Dlaczego stawki za ciepło na poszczególne bloki są tak zróżnicowane?
Stawki zaliczek na c.o. dla poszczególnych budynków różnią się, ponieważ gospodarka ciepłem w budynkach różni się i zależy przede wszystkim od zachowań mieszkańców. Nie można porównywać dwóch budynków, pomimo iż parametry budowlane są porównywalne, natomiast zużycie ciepła jest zróżnicowane.
Czy spółdzielnia szuka oszczędności, by koszty ogrzewania były mniejsze, np. poprzez likwidację, wymianę grzejników na klatkach schodowych, w nieużywanych suszarniach?
Proces termomodernizacyjny w spółdzielni trwa. Dokonano wymiany okien na klatkach schodowych, w pomieszczeniach piwnicznych, docieplono stropodachy. Trwają remonty przybudówek, rozpoczęto docieplanie budynków.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pruszczgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto