Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gmina Cedry Wielkie. Ścieżka rowerowa z widokiem na Wisłę już otwarta |ZDJĘCIA

Wawrzyniec Rozenberg
Wstęgę przecinają: Justyna Słowińska, przew. Rady Gminy Cedry Wielkie, Mieczysław Struk, marszałek woj. Pomorskiego I Janusz Goliński, wójt gminy Cedry Wielkie
Wstęgę przecinają: Justyna Słowińska, przew. Rady Gminy Cedry Wielkie, Mieczysław Struk, marszałek woj. Pomorskiego I Janusz Goliński, wójt gminy Cedry Wielkie Fot. Wawrzyniec Rozenberg
W niewielkim gronie samorządowców otwarto w środę 20.05.2020 r. ścieżkę rowerową, biegnącą po wale przeciwpowodziowym Wisły, od granicy z Gdańskiem do Giemlic i granicy z gminą Suchy Dąb. Jest to fragment tworzonej trasy z Gdańska do Krakowa.

Na Wiślaną Trasę Rowerową biegnącą po wale przeciwpowodziowym Wisły, od granicy z Gdańskiem do Giemlic i granicy z gminą Suchy Dąb czekali miłośnicy dwóch kółek od dawna. Decyzja o budowie takiej trasy z północy na południe kraju zapadła w 2012 roku, gdy Bronisław Komorowski, jako prezydent Rzeczpospolitej Polskiej odwiedził Port Jachtowy w Błotniku i rozmawiał z mieszkańcami, dlaczego nie jeżdżą rowerami po koronie wału. W tamtym okresie jazda rowerem po wale była zakazana. Udało się to zmienić i gminy już budują odcinki rowerowych tras na swoich terenach.

- Prace zostały zakończone jesienią ubiegłego roku, ale otwarcie ścieżki zaplanowaliśmy na wczesną wiosnę – przypomniał Janusz Goliński, wójt gminy Cedry Wielkie. - Epidemia pokrzyżowała te plany. W naszej gminie mamy ponad czterdzieści kilometrów ścieżek rowerowych. Oddawana do użytku ścieżka ma walory estetyczne z pięknymi widokami na Wisłę i żuławskie pola, obecnie żółte od rzepaku.

- Ścieżka nadaje się idealnie dla rodzin z małymi dziećmi, bo jest płaska i samochody nie zagrażają. Niedawno udało się wytyczyć ścieżkę rowerową po asfalcie starej drogi nr 7 na odcinku między Przejazdowem, Koszwałami, Cedrami Małymi i po starym moście na drugą stronę Wisły. Wytyczona trasa łączy się ze ścieżką zbudowaną na koronie wału.

Inwestycja polegała na zbudowaniu 19,5 km tras rowerowych w tym siedem kilometrów po koronie i stopie wału oraz 12 km ścieżek dojazdowych, które razem tworzą pętlę przez Giemlice, Cedry Wielkie Cedry Małe Błotnik, do wału na granicy z Gdańskiem. Do tego są dwie wiaty dla rowerzystów w Kiezmarku i Długim Polu. Całość kosztowała 9,5 mln zł, w tym 60 proc. stanowią dotacje z funduszy Unii Europejskiej.

- Cieszę się z zakończonej inwestycji, bowiem wójt, Janusz Goliński systematycznie realizuje swój plan budowania tras rowerowych – przyznał Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego, podczas przecinania wstęgi. - To jest nie tylko atrakcja turystyczna dla miłośników jazdy na rowerach z sąsiednich gmin, ale dobrze służy również mieszkańcom. Jestem zadowolony z powodu łączenia się poszczególnych odcinków w większe całości.

Samorząd Gdańska zbudował już ścieżkę przez całą Wyspę Sobieszewską i obecnie buduje trasę po wale, od Świbna przez Przegalinę do istniejącej w gminie Cedry Wielkie. Po zakończeniu inwestycji będzie można jeździć piękną trasą do Gdańska, przez Sobieszewo, Wiślinkę i Przejazdowo.

- Trasa po wiślanym wale łączy się ze Szlakiem Mennonickim, oplatającym Żuławy Gdańskie. Budowana jest również trasa po prawym brzegu Wisły i wkrótce z wiślanego wału w Kiezmarku będzie można bezpiecznie jeździć rowerami aż do Krynicy Morskiej na Mierzei Wiślanej - dodał marszałek.

Z myślą o turystach, otwarto wypożyczalnię rowerów w Porcie Jachtowym w Błotniku. Cena takiego wypożyczenia to 10 zł od roweru na całą dobę.

od 12 lat
Wideo

Gazeta Lubuska. Winiarze liczą straty po przymrozkach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pruszczgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto