Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gmina Cedry Wielkie chce walczyć jerzykami z komarami. Ma dla mieszkańców budki dla tych ptaków |ZDJĘCIA

Danuta Strzelecka
Danuta Strzelecka
Fot. UG Cedry Wielkie
Gmina Cedry Wielkie, powiat gdański idzie na wojnę z komarami. Taką naturalną, bo będzie stosować najskuteczniejszą broń biologiczną – jerzyki. To te ptaki mają zjadać komary w gminnych miejscowościach. A co za tym idzie – ulżyć mieszkańcom i uchronić ich przed licznymi ukąszeniami, szczególnie latem. Jeden jerzyk potrafi zjeść dziennie nawet 20 tysięcy owadów.

Mieszkańcy gminy Cedry Wielkie będą mogli montować budki dla jerzyków. Dlaczego akurat dla tych ptaków? Bo to właśnie jerzyki najefektywniej walczą ze znienawidzonymi komarami. Problem z komarami w gminie, tak samo zresztą, jak gdzie indziej, pojawia się każdego roku, nie wszędzie jednak można stosować chemiczne opryski.

- Część naszej gminy objęta jest ochroną programu Natura 2000 i pewnych środków – szczególnie chemicznych – nie można stosować - mówi Janusz Goliński, wójt gminy Cedry Wielkie. – Dlatego też zrodził się pomysł zakupu budek dla jerzyków, które „z przyjemnością” podejmą się walki z komarami. Największy problem z komarami w naszej gminie występuje wzdłuż wału wiślanego, na terenach zalewowych, dlatego budki trafiły właśnie w tamte rejony.

Gmina zakupiła 100 budek, które przekazała do miejscowości: Leszkowy, Giemlice, Kiezmark i Długie Pole.

- Mieszkańcy, którzy chcą je powiesić na swoich posesjach, mogą już zgłaszać się do sołtysów tych wsi. Jeżeli budek zabraknie, to zakupimy kolejne – dodaje wójt gminy. - Już widzimy, że zainteresowanie budkami jest ogromne, wielu mieszkańców o nie pyta.

Jerzyki - ekologiczna i skuteczna broń

Jerzyki to wędrowne ptaki. Występują prawie w całej Europie, a zimują w południowej Afryce. W Polsce te ptaki spotykane są od końca kwietnia do połowy października, jednak przeważnie przylatują w maju i odlatują już w sierpniu.

Budki lęgowe jerzyków pojawiają się w różnych rejonach Polski, miastach i wsiach. Taka walka z komarami jest nie tylko ekologiczna, ale też bardzo skuteczna.

Tylko jeden osobnik w ciągu doby potrafi zjeść nawet 20 000 owadów (także komarów czy równie dokuczliwych muszek). I nie rujnuje równowagi w przyrodzie. Tylko że na efekty działania jerzyków trzeba trochę poczekać.  Zasiedlanie budek trwa od dwóch do trzech lat.

Jak powiesić budkę

Trzeba jednak wiedzieć, że budki dla jerzyków nie mogą być powieszone w byle jakim miejscu. Najlepiej je umieszczać od strony wschodniej lub północnej budynku (aby nie była zbyt mocno nagrzana słońcem), a koniecznie musimy powiesić je tak, aby do środka nie padał deszcz. Budka powinna też zawisnąć na wysokości nie mniejszej niż 5 metrów nad ziemią, a przed wejściem do budki nie mogą rosnąć drzewa ani też znajdować się inne przeszkody, na które mogłyby wpaść latające z dużą prędkością jerzyki.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pruszczgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto