Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gm. Pruszcz Gd./Kłodawa: Radni przeciw kurnikom, mieszkańcy powołują stowarzyszenie

Wawrzyniec Rozenberg
Mieszkańcy nie chcą w pobliżu swoich domów kurzej fermy, powołują stowarzyszenie
Mieszkańcy nie chcą w pobliżu swoich domów kurzej fermy, powołują stowarzyszenie Fot. Danuta Strzelecka
Rada Gminy Pruszcz Gdański złożyła stanowczy protest dotyczący lokalizacji oraz zakresu projektowanych inwestycji. Mieszkańcy Kłodawy i okolicznych wsi powołują stowarzyszenie pod nazwą „Chrońmy naturę powiatu gdańskiego przed szkodliwymi inwestycjami”.

Ostro i jednogłośnie Rada Gminy Pruszcz Gdański zaprotestowała przeciw planowanej budowie kurników do chowu kurczaków na szeroką skalę w Kłodawie, nieopodal granicy z Jagatowem i Żukczynem.

W podjętej uchwale czytamy między innymi: „W związku z toczącymi się postępowaniami administracyjnymi prowadzonymi przez Wójta Gminy Trąbki Wielkie w sprawie wydania decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych dla przedsięwzięcia budowy siedliska gospodarstwa drobiarskiego o kierunku chów brojlerów kurzych wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną na działce o nr 12 w miejscowości Kłodawa oraz budowy siedliska gospodarstwa drobiarskiego o kierunku chów brojlerów kurzych wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną na działce o nr 14 w Kłodawie, Rada Gminy Pruszcz Gdański składa stanowczy protest dotyczący lokalizacji oraz zakresu projektowanych inwestycji. Przedmiotowe inwestycje zostały zaplanowane na obszarze otoczonym terenami przeznaczonymi w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego Gminy Pruszcz Gdański i Gminy Trąbki Wielkie głównie na cele mieszkaniowe i usługowe.

Planowane kurniki znajdą się w bliskiej odległości istniejących i planowanych zabudowań. W promieniu jednego kilometra znajduje się co najmniej 37 hektarów gruntów przeznaczonych na cele mieszkaniowe lub mieszkaniowo-usługowe. W pobliżu planowanej inwestycji znajduje się przedszkole w Jagatowie i szkoła w Kłodawie. Planowana inwestycja, biorąc pod uwagę jej sąsiedztwo z terenami mieszkaniowymi i rolnymi może mieć negatywny wpływ na ludzi i środowisko oraz może spowodować pogorszenie warunków zdrowia i życia mieszkańców. [...]

Z powstaniem dużych ferm wiążą się ograniczenia rozwoju gospodarczego gminy. Przemysłowa hodowla zwierząt to nie tylko zespół budynków, ale również uciążliwe odory i znaczące przekształcenia krajobrazu ze względu na konieczność zagospodarowywania odchodów na stosunkowo dużych areałach. Są to czynniki, które skutecznie blokują możliwość rozwoju agroturystyki lub rolnictwa ekologicznego”.

- Rada Gminy Pruszcz Gdański reprezentuje interesy mieszkańców i dlatego tak stanowczo protestujemy przeciw inwestycjom zaplanowanym na terenach bezpośrednio przylegających do gminy Pruszcz Gdański - powiedział Marek Kowalski, przewodniczący Rady Gminy Pruszcz Gdański. - Bez wątpienia okolice terenu planowanej inwestycji charakteryzują się wyjątkowymi walorami krajobrazowymi, które warto chronić.

- Właśnie powołujemy stowarzyszenie pod nazwą „Chrońmy naturę powiatu gdańskiego przed szkodliwymi inwestycjami” - przyznał Krystian Sadowski, sołtys Kłodawy. - Na spotkaniu założycielskim w Kłodawie było prawie trzydzieści osób, dla których nie są obojętne zapachy wokół domów. Sądzę, że samorząd gminy może nam pomóc i tak zmienić Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego, żeby nigdy nieopodal osiedli domów jednorodzinnych nie powstały cuchnące kurniki ani chlewnie.

Info z Polski. Przegląd wiadomości z tygodnia

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pruszczgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto