Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nietypowa trawa ozdobna. Upiększy suche i słoneczne miejsca. Sprawdź, jak uprawiać proso

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Poszukując traw ozdobnych odpornych na słońce i suszę, warto zwrócić uwagą na proso zwyczajne.
Poszukując traw ozdobnych odpornych na słońce i suszę, warto zwrócić uwagą na proso zwyczajne. Nenneinzweidrei/pixabay.com
Proso zwyczajne to trawa zaliczana do zbóż, ale można ją uprawiać jako oryginalną roślinę ozdobną. Nie jest to specjalnie trudne, a roślina jest też pożyteczna, szczególnie dla ptaków. Sprawdź, jak uprawiać proso w ogrodzie i jak je wykorzystać.

Spis treści

Proso zwyczajne jest jedną ze starszych roślin uprawnych. Obecnie przeżywa „drugą młodość”, a to za sprawą zdrowej i bezglutenowej kaszy jaglanej, którą uzyskuje się właśnie z ziaren prosa. Jednak przy okazji jest to atrakcyjna roślina i można ją w ogrodzie uprawiać jako ozdobną, podobnie jak inne trawy, które obecnie są bardzo modne.

Polecamy: Najpiękniejsze trawy ozdobne do dużego i małego ogrodu. Zobacz, co warto mieć

Jak wygląda proso zwyczajne?

Proso to dość okazała roślina, bo w dobrych warunkach dorasta do 150 cm wysokości. Ma wzniesione, grube łodygi, pokryte długimi i wąskimi liśćmi. Tworzą one ładne kępy. Latem proso zakwita – tworzy wtedy efektowny kwiatostan o długości nawet 35 cm. Najpierw jest skupiony, następnie rozpierzchły. Ładnie wyglądają również dojrzewające ziarna, tym bardziej że plewki mogą być zabarwione np. na fioletowo, pojawiają się też odmiany ozdobne o innych kolorach. Proso dojrzewa w sierpniu-wrześniu.

Proso wygląda bardzo dekoracyjnie, a jego ziarna są jadalne. To z nich uzyskuje się kaszą jaglaną, docenią je także ptaki.
Proso wygląda bardzo dekoracyjnie, a jego ziarna są jadalne. To z nich uzyskuje się kaszą jaglaną, docenią je także ptaki. DerWeg/pixabay.com

Jak uprawiać proso w ogrodzie?

Uprawa prosa nie jest trudna, ale ta roślina ma oczywiście kilka wymagań, które trzeba spełnić. Przede wszystkim potrzebuje słońca i ciepła. Nie jest szczególnie wymagająca co do ziemi, ale najlepiej rośnie na w miarę żyznych i przepuszczalnych, o odczynie zbliżonym do obojętnego. Zaletą prosa jest to, że bardzo dobrze znosi upał i suszę.

Kiedy siać proso?

Proso zwyczajne uprawia się z nasion, które sieje się prosto do gruntu. Ważne, żeby nie spieszyć się z tym, bo proso lubi ciepło i kiełkuje w temperaturze około 10 st. C. Dlatego sieje się je około 20 maja. Proso zwyczajne jest rośliną jednoroczną.

Jak wykorzystać proso w ogrodzie?

Proso w ogrodach możemy uprawiać jak trawę ozdobną, szczególnie w suchych, słonecznych miejscach. Jego kłosy wyglądają bardzo efektownie i można je zbierać na suche bukiety (ścina się je latem, bo się osypują). Ziarno jest jadalne, ale produkcja kaszy w ogrodowych warunkach raczej nie będzie opłacalna. Za to znakomity pokarm dla ptaków – można im pozwolić korzystać „na miejscu” latem lub ściąć część kłosów i wykorzystać do dokarmiania zimą.

Nie tylko proso zwyczajne

Jako rośliną ozdobną uprawia się także inny gatunek – proso rózgowate (jest wieloletnie), jednak to inna roślina. Można też spotkać nazwę proso perłowe, ale odnosi się ono do rosplenicy perłowej.

Polecjaka Google News - RegioDom

Wypoczywaj w ogrodzie

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Nietypowa trawa ozdobna. Upiększy suche i słoneczne miejsca. Sprawdź, jak uprawiać proso - RegioDom.pl

Wróć na pruszczgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto