Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kolorowe rudbekie to ozdoba letnich rabat. Polecamy gatunki o dużych kwiatach i ciekawych barwach. Sprawdź, jak je uprawiać

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Rudbekie mają sporo gatunków i odmian. Do najbardziej atrakcyjnych należą rudbekie dwubarwne i z zielonym „oczkiem”.
Rudbekie mają sporo gatunków i odmian. Do najbardziej atrakcyjnych należą rudbekie dwubarwne i z zielonym „oczkiem”. Katarzyna Laszczak
Rudbekie to znane od lat i popularne kwiaty ogrodowe. Mają sporo gatunków, przybywa też ciekawych odmian. Przedstawiamy piękne rudbekie dwubarwne i inne, na które warto zwrócić uwagę. Sprawdź, jak uprawiać te piękne letnie kwiaty i jakich zasad przestrzegać.

Rudbekie wieloletnie i jednoroczne

Rudbekie pochodzą z Ameryki Północnej, w naturze rosną na preriach. Jednak od dawna są uprawiane w Polsce i należą do najbardziej popularnych letnich kwiatów. Doskonale nadają się przede wszystkim na rabaty, choć są też odmiany karłowe, które można też uprawiać na balkonach.

Wszystkie rudbekie to piękne kwiaty, ale różnią się nieco wyglądem, a także trwałością. Jeśli chcemy mieć rośliny wieloletnie, posadźmy rudbekię błyskotliwą. Wygląda ona bardzo wdzięcznie i długo kwitnie. Jednak ten gatunek ma głównie żółto-czarne kwiaty. Są jednak ciekawiej ubarwione rudbekie. Należą do nich przede wszystkim odmiany rudbekii owłosionej, które w polskich warunkach uprawia się jako rośliny jednoroczne.

Dowiedz się więcej: Jak wygląda wieloletnia rudbekia błyskotliwa? Sprawdź, jak ją uprawiać w ogrodzie

Rudbekie o dwukolorowych kwiatach

Bardzo pięknie prezentują się rudbekie dwubarwne. Mają one okazałe kwiaty o czarnym „oczku” charakterystycznym dla rudbekii (tworzą go maleńkie, ale miododajne tzw. kwiaty rurkowe) oraz długie i stosunkowo szerokie płatki (to tzw. kwiaty języczkowe), które – zgodnie z nazwą są dwubarwne. Ich kolory przechodzą od ciemnego brązu w centralnej części do intensywnie żółtego koloru na zewnątrz. Same rośliny też są okazałe, bo dorastają do około 1 m wysokości. Te rudbekie kwitną długo (warto usuwać przekwitłe kwiaty), bo od lipca do jesieni. Są to rośliny jednoroczne.

Rudbekie z zielonym „oczkiem”

Bardzo ciekawie też się prezentują odmiany rudbekii owłosionej o zielonym oczku. Wśród nich wyróżniają się m.in. odmiany Prairie Sun oraz Green Eyes – które mają żółte płatki, z wyraźną „słoneczną” plamą pośrodku (zewnętrzne części są jaśniejsze). Ozdobą jest zielonkawa centralna część kwiatu. Te odmiany również są dość wysokie, bo osiągają 60-80 cm. Najczęściej są to rośliny jednoroczne, choć zdarza się, że przetrwają kilka sezonów. Również one będą kwitły przez całe lato i sporą część jesieni.

Jak uprawiać te rudbekie?

Te rudbekie są łatwe w uprawie. Wystarczy im zapewnić słoneczne miejsce, z żyzną, próchniczą ziemią. Znoszą przejściową suszę i nie wymagają częstego podlewania, choć jeśli dłużej nie pada i utrzymują się upały, można je podlać. Ziemię pod uprawę warto zasilić obornikiem granulowanym lub kompostem, a latem można dodatkowo je zasilić nawozem dla roślin kwitnących.

Kiedy siać i sadzić rudbekie?

Odmiany rudbekii owłosionej można wyhodować z nasion, które w kwietniu i maju sieje się wprost do gruntu (można też wcześniej przygotować rozsady, robi się to w marcu i na początki kwietnia). Ich sadzonki w doniczkach można też kupić w sklepach ogrodniczych, a sadzić je można przez całe lato.

Polecjaka Google News - RegioDom

To przyda Ci się w ogrodzie

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Kolorowe rudbekie to ozdoba letnich rabat. Polecamy gatunki o dużych kwiatach i ciekawych barwach. Sprawdź, jak je uprawiać - RegioDom.pl

Wróć na pruszczgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto