Straszyn: Rodzice napisali do wojewody ws. naliczania opłat za przedszkole. Jest odpowiedź

Agata Cymanowska
Gminne przedszkole w Straszynie
Gminne przedszkole w Straszynie Urzą Gminy Pruszcz Gdański
Kontrowersje wokół sposobu naliczania opłat za pobyt dziecka w przedszkolu. Rodzice zwrócili się w tej sprawie do wojewody.

We wrześniu udostępniono 300 nowych miejsc przedszkolnych (200 w Straszynie, 100 w Borkowie). Cieniem na tej inwestycji, zdaniem niektórych rodziców i radnych, kładzie się kwestia opłat. Niezależnie od tego, czy dziecko przebywa w placówce 5 czy 11 godzin, opłaty wynoszą tyle samo. Rodzice, którzy korzystają z 5-godzinnej opieki (jest bezpłatna), nie zgadzają się z tym, że płacą za coś, z czego ich dzieci nie korzystają.

- Większość rodziców sygnalizowała nam potrzebę, aby przedszkole działało przez 11 godzin, dodaliśmy jeszcze darmowe pół godziny na dojazd; odliczamy nieobecności, gdy dziecko jest np. chore; jest darmowa rytmika, logopeda - wylicza Magdalena Kołodziejczak, wójt gm. Pruszcz Gd. - Problem zgłaszało tylko 5 z 200 rodziców ze Straszyna. Do urzędu nie wpłynęło jednak żadne formalne pismo w tej sprawie. Zdecydowaliśmy się na jednolite umowy, aby przedszkole mogło w ogóle rozpocząć działalność we wrześniu. Z myślą o przyszłym roku będziemy zbierać deklaracje od rodziców i na tej podstawie organizować pracę przedszkola - dodaje.

W połowie października do Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku wpłynęło pismo sprawie sposobu naliczania opłat za korzystanie z wychowania przedszkolnego przez dzieci uczęszczające do Gminnego Przedszkola w Straszynie wraz z prośbą o interwencję wojewody, podpisane przez 14 rodziców Gminnego Przedszkola w Straszynie.

Wojewoda pomorski odpowiadając rodzicom wyjaśnił, że: gminy mają obowiązek zapewnienia zamieszkałym na terenie gminy dzieciom 3-5 letnim możliwości realizacji wychowania przedszkolnego, a dzieciom sześcioletnim obowiązku realizacji przygotowania przedszkolnego, lecz wybór sposobu realizacji tego obowiązku należy wyłącznie do jednostki samorządu terytorialnego. Samorząd również samodzielnie, na podstawie przyjętego do końca maja poprzedzającego nowy rok szkolny arkusza organizacyjnego przedszkola, decyduje o organizacji działania swoich placówek. Możliwe zatem jest zorganizowanie w przedszkolu publicznym wyłącznie oddziałów pięciogodzinnych, a w innej placówce wyłącznie np. oddziałów wielogodzinnych (pow. 5 godz.). Należy bowiem wyjaśnić, że korzystanie z wychowania przedszkolnego odbywa się w danym przedszkolu stosownie do art. 22 a ust. 6 ustawy z dnia 7 września 1991 roku o systemie oświaty w oparciu dopuszczony przez dyrektora szkoły, po zasięgnięciu opinii rady pedagogicznej, do użytku program wychowania przedszkolnego. Nie zwalnia to jednak gminy z zapewnienia bezpłatnego 5-cio godzinnego korzystania z wychowania przedszkolnego na terenie gminy w innej placówce.
Ponadto wskazano, że: wojewoda nie bada w ramach sprawowanego nadzoru zgodności z prawem zawartych umów cywilnoprawnych pomiędzy rodzicem a przedszkolem. Wojewoda pomorski natomiast w zakresie swojej właściwości badał uchwalę Rady Gminy Pruszcz Gdański Nr XLVI/41/2014 podjętą na sesji w dniu 5 czerwca 2014 r. w sprawie ustalenia wysokości opłat za korzystanie z wychowania przedszkolnego w prowadzonych przez gminę Pruszcz Gdański publicznych przedszkolach, publicznych innych formach wychowania przedszkolnego i oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych. W toku kontroli zgodności z prawem w/w uchwały organ nadzoru nie stwierdził, aby została ona podjęta z naruszeniem prawa.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie