MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Pruszcz Gdański: O problemach w komunikowaniu. Pierwsze spotkanie grupy AAC Pomorze

Anna Gawrońska
Pixabay
AAC Pomorze to grupa, która ma na celu zrzeszenie osób, terapeutów oraz rodziców pracujących z osobami mającymi szeroko pojęte problemy i dysfunkcje w zakresie porozumiewania się. AAC to pojęcie odnoszące się do grupy metod wdrażanych w celu wspomagania komunikacji, tam, gdzie niemożliwa jest komunikacja werbalna.

Komunikacja alternatywna i wspomagająca jest istotnym elementem terapii u osób, u których szczególnie mocno zaburzony jest proces kształtowania się mowy. Wprowadzanie strategii komunikacyjnych opartych na symbolach, gestach, znakach przestrzenno-dotykowych jest szansą na rozwój poznawczy i społeczny, jest również szansą na możliwość bycia sprawczym, wyrażania własnych potrzeb, aktywnego uczestnictwa w życiu codziennym.

Zobacz: Powiat gdański: Rozpoczęły się działania „Bezpieczne Wakacje”

Odnalezienie sposobu porozumiewania się alternatywnego dla mowy stawia przed terapeutą ogromne wyzwania i konieczność dopasowania odpowiedniej, zindywidualizowanej strategii dla każdej, objętej terapią osoby. Proces ten wymaga uważności w obserwacji wszystkich obecnych zachowań komunikacyjnych dziecka, znajomości różnorodnych metod AAC, wnikliwej oceny funkcjonalnej, a także prawideł rządzących rozwojem języka.

Tworzymy miejsce dla osób, które są zainteresowane tematem AAC. Grupa AAC Pomorze przeznaczona jest dla terapeutów, rodziców oraz osób pracujących z dziećmi z trudnościami w porozumiewaniu się. Na spotkaniach planujemy wspólne rozmowy dotyczące komunikacji, wymianę doświadczeń, samokształcenie, szkolenia oraz wzajemne wsparcie

- mówi Anita Gerlej, współorganizator spotkania. - Temat komunikacji jest wielce ważny u dzieci z nieharmonijnym rozwojem. Marzymy o tym, by dzięki tym spotkaniom wzrosła świadomość rodziców i terapeutów związana z wykorzystaniem komunikacyjnego potencjału dziecka oraz danie im możliwości porozumiewania się z otoczeniem niezależnie od poziomu funkcjonowania. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych tematem na pierwsze spotkanie.

Zobacz: Wierni przeszli w procesji Bożego Ciała [ZDJĘCIA]

Spotkania mają odbywać się cyklicznie. Inaugurujące zebranie odbędzie się w piątek, 28 czerwca o godz. 17 w gabinecie neurologopedycznym "Porozmawiaj ze mną" przy ul. Ks. J. Waląga 2 w Pruszczu Gdańskim.

Podczas pierwszego spotkania omówione zostaną sprawy organizacyjne oraz współorganizatorka Alicja Chilińska-Pułkowska przedstawi temat różnorodnych symboli wykorzystywanych do porozumiewania się z osobami niemówiącymi. Zaprezentowane zostaną sposoby wykorzystywania tychże znaków w pracy z dziećmi oraz wskazane zostaną różnice między pomocami do komunikacji a pomocami edukacyjnymi opartymi na symbolach.

od 7 lat
Wideo

Wyniki pierwszej tury wyborów we Francji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pruszczgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto