Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat gdański. Ponad 50 ofert pracy dla nauczycieli w całym powiecie. Poszukiwani poloniści, biolodzy, chemicy...

Monika Jankowska
Monika Jankowska
fot. pexels.com
W powiecie gdańskim, tak jak w wielu miejscach w kraju, wciąż brakuje nauczycieli do pracy. Rok szkolny zaczyna się za moment, a poszukiwani są m.in. nauczyciele j. polskiego, niemieckiego, kaszubskiego, matematyki, geografii, biologii czy chemii. Na stronie Kuratorium Oświaty w Gdańsku na dzień 23.08.2021 było ponad 50 ofert pracy dla nauczycieli z naszego powiatu. Czy znajdą się chętni do pracy w szkołach?

Ponad 600 ofert pracy dla nauczycieli widnieje w bazie Kuratorium Oświaty w Gdańsku. W samym powiecie gdańskim poszukiwanych jest ponad 50 nauczycieli. Nie wszyscy na pełen etat. Czasami jest to kilka godzin tygodniowo – np. w szkole podstawowej w Wiślince poszukiwany jest chemik dla klas 7-8 na 6 godzin lekcyjnych, a w szkole podstawowej w Wojanowie – biolog na 3 godziny lekcyjne. Nie brak jednak też ofert na pełen etat bądź więcej (przypomnijmy: etat nauczyciela to 18 godzin przy tablicy) – np. w Borkowie poszukiwany jest polonista na 20 godzin lekcyjnych.

Kogo najtrudniej znaleźć? Informatyka

Na ciekawy aspekt uwagę zwraca Małgorzata Płotka, wicedyrektor Katolickiej Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Pruszczu Gdańskim:

- Poszukiwaliśmy matematyka, ale już jesteśmy po rozmowach z kandydatami, teraz musimy podjąć decyzję, kogo wybrać. Natomiast z moich obserwacji wynika, że największy problem szkoły mają ze znalezieniem nauczycieli informatyki. Przyczyna jest oczywista: rozbieżność między tym, ile informatyk może zarobić w szkole, a ile w firmie komercyjnej, jest ogromna. Nam też najtrudniej jest znaleźć nauczyciela informatyki, natomiast nie mamy specjalnych problemów kadrowych.

Odniosła się także do ogłoszeń dla nauczycieli, w których oferowane jest zatrudnienie tylko na część etatu.
- To problem w małych szkołach, z którym placówki borykają się w zasadzie od zawsze. Dotyczy to przedmiotów typu geografia, historia, fizyka, chemia, których jest mało w siatce godzin. Dlatego coraz więcej nauczycieli, łączy różne przedmioty, np. matematyka z chemią, matematyka z informatyką. Tacy są też najbardziej poszukiwani. To obopólna korzyść – taki nauczyciel czuje się stabilniej na rynku pracy, a szkoły nie muszą szukać kogoś do zapełnienia dwóch czy trzech godzin – tłumaczy Płotka.

Od 1 września nauka stacjonarna

To już pewnie, że od 1 września 2021 wszyscy uczniowie i słuchacze będą uczyć się w szkole na zasadach sprzed pandemii. Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek podpisał rozporządzenia w tej sprawie.
W 2022 r., podobnie jak w roku 2021, egzamin ósmoklasisty i egzamin maturalny zostaną przeprowadzone na podstawie tzw. wymagań egzaminacyjnych. W 2022 roku egzamin ósmoklasisty zostanie przeprowadzony w maju. Natomiast egzamin maturalny, podobnie jak w 2021 r., będzie przeprowadzany tylko w części pisemnej. Absolwenci będą mieli jednak obowiązek przystąpienia w 2022 r. do egzaminu maturalnego z jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym. Maturzysta uzyska świadectwo dojrzałości, jeżeli uzyska z każdego przedmiotu obowiązkowego w części pisemnej co najmniej 30 proc. punktów możliwych do uzyskania i przystąpi do egzaminu maturalnego z co najmniej jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pruszczgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto