Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Policjanci i strażacy edukowali dzieci o bezpieczeństwie w domu i podczas wypoczynku. Po raz pierwszy użyto mobilnego symulatora pożarowego

Anna Gawrońska
Anna Gawrońska
Policjanci i strażacy edukowali dzieci o bezpieczeństwie w domu i podczas wypoczynku
Policjanci i strażacy edukowali dzieci o bezpieczeństwie w domu i podczas wypoczynku Anna Gawrońska
Uczniowie Szkoły Podstawowej w Trąbkach Wielkich uczyli się, jak bezpiecznie zachowywać się podczas pożaru w domu oraz o niebezpieczeństwach, jakie czekają je podczas wypoczynku nad wodą. Dowiedzieli się, jakie są zasady zachowania się podczas niebezpieczeństwa. Podczas spotkania użyto mobilnego symulatora pożarowego.

Bezpieczeństwo w domu jest kwestią nadrzędną. Warto edukować dzieci od najmłodszych lat, dlatego w poniedziałek, 11 kwietnia 2022 roku uczniowie klas pierwszych Szkoły Podstawowej w Trąbkach Wielkich dowiedzieli się, jak bezpiecznie działać w trakcie m.in. pożaru.

Mobilny symulator pożarowy

- Dzisiaj spotkaliśmy się, aby porozmawiać na temat bezpieczeństwa w domu. Tego typu zajęcia organizowane są od 2016 roku w ramach wojewódzkiego programu edukacyjnego „Uczę się bezpieczeństwa”. Dzisiejsze zajęcia są wyjątkowe, ponieważ pierwszy raz są prowadzone z wykorzystaniem symulatora, na którym można zobaczyć, w jaki sposób może dojść do pożaru- podkom. Beata Kurek, zastępca naczelnika wydziały prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku.

W trakcie zajęć, na dwóch makietach symulatora pożarowego, zostały pokazane sytuacje, z którymi dzieci mogą spotkać się na co dzień. Na pierwszej makiecie pokazano m.in.pożar kuchni, sadzy w kominie czy zatrucie czadem.

- Pokazujemy różne sytuacje, z którymi dzieci mogą się spotkać. Dzieci same przygotowują sobie posiłki, korzystają z urządzeń elektrycznych, więc tutaj wydaje mi się, że będą mogły , zagrożeń może dojść, wtedy kiedy mają do czynienia z otwartym ogniem – dodaje podkom. Beata Kurek.

Na drugiej makiecie zobrazowano bezpieczeństwo w lesie oraz bezpieczeństwo nad wodą. Jak zaznacza pani podkom. Beata Kurek, to tam istnieją niebezpieczeństwa związane z pożarem lasu, gdy ściółka jest wysuszona. – Edukujemy dzieci, żeby dbać o naszą przyrodę. Bezpieczeństwo nad wodą, ekologia, czysta woda, czyste lasy to gwarantuje przyjemny wypoczynek – mówi.

Jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka?

- Przede wszystkim edukacja, bo to jest podstawowy warunek. Nauczyć jak postępować w przypadku zagrożenia. Jak postępować w przypadku pożaru, jak bezpiecznie się ewakuować. Myślę, że to jest najważniejsze. Jak się wie, jak się postępuje to nie panikujemy. W chwili zagrożenia działamy schematycznie, czyli jesteśmy oswojeni z tym zagrożeniem – wyjaśnia st. bryg. Piotr Socha, Pomorski Komendant Wojewódzki PSP

W budynkach Państwowych Straży Pożarnych funkcjonują sale, w których odbywają się zajęcia edukacyjne dla dzieci.

- Rodzice powinni rozmawiać z dzieckiem, a nauczyciele z uczniami na każdym etapie rozwoju. Już małe dziecko powinno się uczyć numerów telefonów ratunkowych czy podać adres zamieszkania. Pokazujemy zagrożenia, jak działać w grupie, jakie są alarmy, gdzie się ewakuujemy, jakie są znaki bezpieczeństwa.

Policjanci i strażacy edukowali dzieci o bezpieczeństwie w domu i podczas wypoczynku

Policjanci i strażacy edukowali dzieci o bezpieczeństwie w d...

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pruszczgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto