Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kończy się rozbudowa Portu Jachtowego w Błotniku. Miejsc do cumowania jachtów jest aż 170! |ZDJĘCIA

Wawrzyniec Rozenbrg
Kończy się rozbudowa portu w Błotniku. Miejsc do cymowania jachtów jest aż 170!
Kończy się rozbudowa portu w Błotniku. Miejsc do cymowania jachtów jest aż 170! Wawrzyniec Rozenberg
Gdy władze gminy Cedry Wielkie, ze znacznym wsparciem funduszy Unii Europejskiej zbudowały port jachtowy w Błotniku było tam 48 miejsc do cumowania. Dziś jest ich 170 i można założyć, że podczas sezonu żeglarskiego wszystkie one będą zajęte. Żeglarze z całego kraju szybko polubili Błotnik. Stąd jest dogodne wyjście na Zatokę Gdańską i na żuławską pętlę na Zalew Wiślany oraz na atrakcyjny szlak Kanałem Elbląskim.

Właśnie kończy się rozbudowa portu w Błotniku. Doszło 60 miejsc cumowniczych, przystanek tramwajów wodnych i przeszklona sala informacji turystycznej na molo portowym. Wykonawcy montują barierki na molo i trwają prace wykończeniowe. Rachunek za roboty wynosi 4,2 mln zł, w tym 85 procent, to wsparcie z funduszy Unii Europejskiej.

Z portu korzystają właściciele jachtów z całego kraju, ale również miejscowi. Prężnie działa Jacht Klub Cedrus i z każdym rokiem przybywa sprzętu młodym adeptom żeglarstwa. Na początku mieli tylko małe jachty klasy optymist. Obecnie są nowe marinery kupione z pieniędzy głównie Unii Europejskiej. Jest również pełnomorska jednostka klasy nefryt, przeznaczona do organizowania rejsów morskich. W szkoleniu grupy zaawansowanych, młodych żeglarzy uczestniczy 20 uczniów gminnych szkół podstawowych. W grupie początkującej jest dziesięcioro dzieci i cały czas trwają zapisy.

- Mając coraz więcej sprzętu, planujemy utworzenie Akademii Żeglarskiej dla dorosłych w Błotniku – powiedział Janusz Goliński. wójt gminy Cedry Wielkie. - Miejsce w pobliżu portu jest atrakcyjne również dla firm. Od kilku lat prężnie działa stocznia jachtowa, a obecnie inwestor buduje halę z przeznaczeniem dla remontu jachtów. Z portu jest blisko w kierunku atrakcyjnej ścieżki rowerowej po wale Wisły oraz w przeciwnym kierunku do Sobieszewa, Przejazdowa i Gdańska.

Żeglarze planują otwarcie sezonu 23 kwietnia 2022, połączone z regatami. Dobrze układa się współpraca żeglarska z gminami Suchy Dąb i Trąbki Wielkie, które nie mają akwenów żeglarskich na swoich terenach, więc chętnie korzystają z atrakcji Poru Jachtowego w Błotniku.

Giełda szkół w Kolbudach. Uczniowie z gminy zapoznali się z ...

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na pruszczgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto