Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wyprawa dnia. Rowerowa Ścieżka Przyrodnicza - Pętla Przytarnia

Joanna Surażyńska
o wyjątkowa ścieżka rowerowa, która pozwala na odpoczynek niemal wyłącznie na łonie natury. Biegnie głównie przez lasy. Choć ma ponad 20 kilometrów, to po drodze mijamy tylko dwie miejscowości: Wiele i Przytarnię.

Rowerowa ścieżka przyrodnicza "Pętla Przytarnia" obejmuje południowo-zachodnią część Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego. Trasa rozpoczyna się w Wielu (gm. Karsin). To stara wieś kaszubska, która od lat jest jednym z najważniejszych ośrodków turystycznych na Kaszubach.

Zanim wyruszymy w drogę, możemy trochę pozwiedzać. W Wielu warto zobaczyć Kalwarię Wielewską, kościół św. Mikołaja z zabytkowym wyposażeniem z XVIII wieku, a także Muzeum Ziemi Zaborskiej.

Co ważne, rowerzyści powinni pomyśleć o jedzeniu. Tylko w Wielu można zjeść coś ciepłego lub zaopatrzyć się w suchy prowiant i coś do picia. Poza tą miejscowością, sklepy znajdują się tylko w Przytarni.

Czytaj także o innej trasie rowerowej - szlakiem zwiniętych torów z Ustki do Rowów

- Ścieżka rozpoczyna się w Wielu i biegnie przy jeziorze Wdzydze, następnie przez gęste bory urozmaicone licznymi śródleśnymi jeziorami i torfowiskami aż na Chełmice, czyli najwyższe wzniesienie parku - mówi Andrzej Penk, kierownik Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego. - Po drodze możemy zobaczyć wiele gatunków roślin zagrożonych w skali kraju, jak np. rzadką rosiczkę długolistną, widłak goździsty czy grzybień biały. Na całej trasie znajdziemy tablice edukacyjne z wieloma ciekawostkami na takie tematy, jak: mrowisko, porosty, żywica sosnowa, tracz długodzioby czy bóbr europejski.
Szlak można podzielić na trzy odcinki. Pierwszy zaczyna się w Wielu przy kościele, gdzie stoi tablica z mapą WPK. Wyruszając w stronę Przytarni, mijamy tereny rolnicze. W pewnym momencie otwiera się piękna panorama jeziora Wdzydze. Za Przytarnią zaczynają się tereny leśne.
Pierwszy przystanek znajduje się na przystani dla kajakarzy nad rzeką Strugą. Zarówno przystań, jak i znajdujące się obok pole biwakowe są chętnie odwiedzane przez turystów.

Następnie oznaczoną ścieżką (ok. 500 metrów od przystani) możemy dojść do punktu widokowego na jezioro Wdzydze. Z pomostu widać piękną panoramę jeziora, a także wyspy Ostrów Mały i Glonek.
Od przystani ścieżka wiedzie na północ aż do zjazdu w kierunku miejscowości Joniny. Od tego momentu szlak zmienia swój charakter i prowadzi mniej uczęszczanymi drogami leśnymi. Jezioro Joninko jest zamieszkiwane przez bobry. Na brzegu spotkamy liczne ślady ich żerowania. Warto dodać, że silnie zarastające jezioro jest miejscem występowania bogatej roślinności wodnej i bagiennej.

Jadąc dalej. mijamy większe i mniejsze jeziora śródleśne (Zmarłe, Piaseczno, Syconki Małe i Syconki Wielkie), a następnie dojeżdżamy do rezerwatu przyrody - Motowęże. W jego skład wchodzą liczne śródleśne oczka wodne i torfowiska.
Trzecia część trasy biegnie w kierunku Chełmic, najwyższego wzniesienia WPK - 201,4 metrów n.p.m. Wówczas też przejeżdżamy przez szczególny typ lasu - bór chrobotkowy. To bardzo suche siedlisko z charakterystycznym runem pokrytym siwymi porostami.
Wjazd na Chełmice z pewnością należy do najtrudniejszych odcinków trasy. Warto więc chwilę odpocząć, a następnie ruszyć stromym wąwozem do drogi prowadzącej do Wiela, gdzie kończymy trasę.

Informacje użyteczne

Długość trasy
To 21 kilometrów. Po drodze znajduje się 11 przystanków. Trasa jest dobrze oznakowana. Rowerzyści natrafią też na tablice edukacyjne, na których można przeczytać wiele ciekawostek przyrodniczych.

Warto zobaczyć
Kalwarię Wielewską, która została zbudowana w latach 1915-1927 dla uczczenia ofiar I wojny światowej. Składa się z 21 kaplic, w tym kompozycji rzeźbiarskich, świętych schodów, ambony oraz pustelni. Warto zajrzeć też do wielewskiej świątyni. Najważniejszym zabytkiem jest tam barokowy obraz Matki Bożej Pocieszenia.

Ciekawostki
W Wielu urodził się wybitny poeta kaszubski Hieronim Derdowski. Jego imieniem nazwano Wielewski Dom Kultury, gdzie mieści się Muzeum Ziemi Zaborskiej. W Wielu żył też ludowy gawędziarz i pieśniarz - Wincenty Rogala.

Możesz się wybrać
Ścieżka łączy się również z innymi szlakami: rowerową ścieżką przyrodniczą Schodno - Wdzydze Kiszewskie, trasą "Dookoła jezior wdzydzkich", rowerowym szlakiem turystycznym w gminie Dziemiany.

Masz swoją ulubioną trasę rowerową, pieszą, szlak kajakowy? Napisz e-mail: [email protected]

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto