Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Park Wojanowie. Kiedyś tutaj był dwór, teraz można przyjść na spacer. Zobaczcie nasze zdjęcia!

Anna Gawrońska
Anna Gawrońska
Park Wojanowie. Kiedyś tutaj był dwór, teraz można przyjść na spacer
Park Wojanowie. Kiedyś tutaj był dwór, teraz można przyjść na spacer Anna Gawrońska
Park w Wojanowie ma swój urok. Szczególnie wiosną i latem natura zachwyca. Zachęcamy do obejrzenia naszych zdjęć, a poniżej krótka historia dworu w Wojanowie.

Park wśród pól

Park w Wojanowie to liczący 9,06 hektara kompleks zadrzewień śródpolnych. W okolicach zabudowań był komponowany, na pozostałym obszarze stanowił park leśny. Występuje tu 26 gatunków drzew, około 100 z nich liczy powyżej 200 lat. Rośnie klon pospolity, lipa drobnolistna, dąb szypułkowy, klon jawor, wiąz pospolity, jesion wyniosły i kasztanowiec zwyczajny. Największym drzewem jest dąb szypułkowy o obwodzie 668 cm. Potok „Struga Gęś” płynie w jarze, którego brzegi sięgają do 15 m.

Właściciel podpalił dwór?

Do 1927 miejscowość znajdowała się we władaniu rodu Tiedeman-Brandis. Ostatnim właścicielem był Hugo Siewert, który jak mówi, legenda podpalił pałac znajdujący się w parku, kiedy zbliżała się Armia Czerwona. Nie chciał aby wprowadzili się do niego Rosjanie i Polacy. Spłonęła piękna biblioteka na parterze razem z cennymi obrazami. To czego nie pochłonął ogień rozgrabiono po wojnie.

Jak się okazuje legend jest więcej. Pałac prawdopodobnie posiadał mocno rozbudowane podziemia. Na pewno była w nich owalna lodownia z czerwonej cegły, w której przechowywano mięso.

Park Wojanowie. Kiedyś tutaj był dwór, teraz można przyjść na spacer

Park Wojanowie. Kiedyś tutaj był dwór, teraz można przyjść n...

Na terenie dawnego majątku Wojanowo, istnieje zakład branży rolnej, 4 lata temu jeden z pracowników dokonał wyjątkowego odkrycia.

- Postanowiłem zabezpieczyć studnię obok dawnej stajni– opowiada Ireneusz Trawczyński. - Kiedy odkryłem warstwę ziemi, zobaczyłem bramę. Studnia była nią przykryta, prawdopodobnie dlatego, by nikt do niej nie wpadł. Brama, a właściwie jej połowa mierzy 237 na 260 cm. Jak można wywnioskować z przedwojennych zdjęć, stanowiła ona wjazd na dziedziniec pałacu.

Park został odnowiony 3 lata temu

Podworski park w Wojanowie, który na przełomie 2018 i 2019 r. przeszedł kompleksową rewitalizację, zyskał dawną świetność. Zrobiono rekultywację zbiorników wodnych. Zbudowano ścieżki i trasy widokowe, zrobiono pomost, taras widokowy, postawiono ławki i oświetlono park. Oprócz zabiegów pielęgnacyjnych, nasadzenia drzew zawieszono budki dla ptaków, nietoperzy i wiewiórek oraz hotele dla owadów.

Park Wojanowie. Kiedyś tutaj był dwór, teraz można przyjść na spacer

Park Wojanowie. Kiedyś tutaj był dwór, teraz można przyjść n...

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na pruszczgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto