MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

III Opolski Festiwal Pamięci 2023 będzie w sobotę w Starym Grodkowie. Co łączy Powstanie Styczniowe i Żołnierzy Wyklętych?

Marcin Żukowski
Marcin Żukowski
Podobne wydarzenie plenerowe w Starym Grodkowie odbyło się w 2022 roku.
Podobne wydarzenie plenerowe w Starym Grodkowie odbyło się w 2022 roku. Marcin Żukowski
Kolejny piknik historyczny odbędzie się w lesie pod Starym Grodkowem już w sobotę 15 lipcu. Podczas III Opolskiego Festiwalu Pamięci organizatorzy chcą pokazać związki między dwoma ważnymi powstaniami - zrywem styczniowym 1863 roku i powojennym powstaniem antykomunistycznym.

15 lipca w Starym Grodkowie odbędzie się III Opolski Festiwal Pamięci. Podobnie, jak przed rokiem, zaplanowano terenową lekcję historii, oddanie hołdu pomordowanym partyzantom, a także poczęstunek z kuchni polowej i koncerty. Rozpoczęcie o godz. 15.00 na „polanie przy bunkrze”. Piknik potrwa do godz. 21.00.

Okolice lotniska pod Starym Grodkowem to miejsce szczególne. Latem 1946 roku w wyniku prowokacji UB i NKWD zamordowano tam około 30 partyzantów Narodowych Sił Zbrojnych z Beskidów Śląskiego i Żywieckiego. W ostatnich latach badacze z Instytutu Pamięci Narodowej odnaleźli ich szczątki i zidentyfikowali kilkunastu z nich. Na tamtejszej polanie śmierci znajduje się okazały pomnik upamiętniający poległych.

Tegoroczny piknik historyczny będzie związany ze 160. rocznicą wybuchu Powstania Styczniowego. Organizatorzy chcą pokazać związki między dwoma pokoleniami walczących Polaków.

- W polskiej historiografii XIX i XX wieku rok 63. stanowi szczególną cezurę w tradycji niepodległościowej. Rok 1863 był początkiem Powstania Styczniowego, natomiast w 1963 r. poległ w walce sierż. Józef Franczak „Lalek”, uważany za ostatniego partyzanta Rzeczpospolitej - tłumaczy dr Tomasz Greniuch, autor wystawy „Wyklęci 63”.

Jak przekonuje historyk, choć opisane wydarzenia dzieli dystans 100 lat, to mają wiele punktów wspólnych.

- Naszym założeniem jest konfrontacja i zestawienie ze sobą uczestników Powstania Styczniowego z Żołnierzami Wyklętymi. Zamierzamy wskazać cechy wspólne obu zrywów narodowych takich jak: nieprzyjaciel, taktyka walki, teren operacyjny - wymienia dr Greniuch. - Wskażemy wspólną motywację i tradycję zawartą w pieśniach bojowych i religijnych śpiewanych w leśnych obozowiskach, które dzieliło 100 lat. Elementem wspólnym obu zrywów jest ryngraf symbolizujący wartości, o które walczyli powstańcy XIX i XX wieku.

Inspiracją dla organizatorów wydarzenia są słowa kpt. Zdzisława Brońskiego „Uskoka”, jednego z najważniejszych Żołnierzy Wyklętych, który napisał o powstańcach styczniowych: „Oni mieli tyranów Moskali, a my mamy tyranów bolszewików. Niewiele się zmieniło”. To jednocześnie motto projektu.

Organizatorem wydarzenia są opolskie organizacje pozarządowe, Stowarzyszenie Kryptonim T-IV i Fundacja „Zawołać po imieniu”. Wsparcie finansowe udzieliło projektowi Ministerstwo Obrony Narodowej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Johnny Wactor nie żyje. Tragiczna śmierć znanego aktora

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na brzeg.naszemiasto.pl Nasze Miasto