Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Żywe muzeum

Arkadiusz Gancarz
Burmistrz Janusz Wróbel wskazuje miejsce, w którym stanąć ma faktoria. Fot. Arkadiusz Gancarz
Burmistrz Janusz Wróbel wskazuje miejsce, w którym stanąć ma faktoria. Fot. Arkadiusz Gancarz
Rzymska Faktoria, czyli skansen stylizowany na starożytną osadę, ma powstać w zlewisku Raduni i jej kanału w Pruszczu Gdańskim. - Ma to być "żywe muzeum", z koncertami, jarmarkami, festynami, pokazami walk ...

Rzymska Faktoria, czyli skansen stylizowany na starożytną osadę, ma powstać w zlewisku Raduni i jej kanału w Pruszczu Gdańskim.

- Ma to być "żywe muzeum", z koncertami, jarmarkami, festynami, pokazami walk rycerskich. Miejsce, w którym każdy aktywnie wypocznie - Janusz Wróbel, burmistrz Pruszcza opowiada o planowanych atrakcjach.
Faktoria to otoczone palisadą warsztaty rzemieślnicze, chałupy i zagrody. Powstaną na półwyspie o powierzchni 1,5 ha. Na dwóch pobliskich wysepkach planowane są pracownie złotników i bursztynników oraz galerie wyrobów rzemieślniczych i eksponatów muzealnych. Wszystko uzupełnią place zabaw i punkty gastronomiczne.

Wysepki połączone zostaną charakterystycznymi, kamienno-drewnianymi mostkami. Całość, położona blisko głównych szlaków komunikacyjnych Trójmiasta: obwodnicy i drogi krajowej nr 1, ma przyciągnąć do Pruszcza turystów odwiedzających Gdańsk.

- Osada będzie kopią faktorii zbudowanej w okolicach Pruszcza w II wieku p.n.e. - mówi Marcin Stąporek z Muzeum Archeologicznego w Gdańsku. - O jej obecności świadczą naczynia z brązu i szkła, biżuteria oraz rzymskie monety znalezione w grobowcach.
Ślady pobytu Rzymian na tych terenach często odkrywają gdańscy archeolodzy. Stąd ich zainteresowanie pomysłem i pomoc w przygotowaniu projektu inwestycji.

Pomysł zyskał przychylność Marka Biernackiego, wicemarszałka województwa pomorskiego. Zajął pierwsze miejsce w rankingu planowanych inwestycji, prowadzonym przez Urząd Marszałkowski.

- Jestem mile zaskoczony pomysłem włodarzy Pruszcza - mówi Marek Biernacki. - To ciekawy projekt. Został wysoko oceniony przez ekspertów polskich i unijnych. Faktoria będzie dużą atrakcją turystyczną regionu. Przy okazji zostanie uporządkowane centrum Pruszcza i tereny przy rzece. Poznając projekt dowiedziałem się, że w czasach gdy na terenie Gdańska było jezioro i nikt nie słyszał o Sopocie, w okolicach Pruszcza kwitł handel bursztynem z Rzymianami.

Razem z faktorią powstać ma szlak turystyczny wiodący przez Pruszcz i Żuławy. Będzie to ścieżka spacerowo-rowerowa z punktami informacyjnymi, w których będzie można dowiedzieć się o historii Bursztynowego Szlaku. Obok rzymskiej osady powstanie przystań wodna.

- Wsiadając w Kolbudach do kajaka, lub na rower wodny, będzie można dopłynąć do Pruszcza - opowiada Janusz Wróbel.

Oprócz rozwoju turystyki włodarze liczą na pobudzenie gospodarcze miasta. Faktoria to nowe miejsca pracy: najpierw przy budowie, potem utrzymaniu obiektu.
Napływ turystów zwiększy dochody pruszczańskich przedsiębiorców. Jednak by faktoria powstała potrzebne są pieniądze. Koszt przedsięwzięcia to 1,5 mln euro. Dotychczas włodarze uzyskali z funduszu PHARE 47,2 tys. euro na projekt techniczny. Ma być gotowy do maja tego roku. Potem zostanie złożony wniosek o unijne fundusze z programu Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego - ERDF na rozpoczęcie robót. Początek prac zaplanowano na wrzesień.

- Jeśli wszystko pójdzie dobrze, jesienią 2005 roku faktoria będzie gotowa - zapewnia Janusz Wróbel.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pruszczgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto