Zwyczajny niezwyczajny senior z Trąbek Wielkich z nagrodą marszałka województwa pomorskiego

Danuta Strzelecka
Danuta Strzelecka
Laudację na część  laureata wygłosiła  Barbara Bałka, a nagrodę i okolicznościowy dyplom  Marszałka Mieczysław Struka wręczył członek Zarządu  Województwa Pomorskiego Józef Sarnowski
Laudację na część laureata wygłosiła Barbara Bałka, a nagrodę i okolicznościowy dyplom Marszałka Mieczysław Struka wręczył członek Zarządu Województwa Pomorskiego Józef Sarnowski Fot. Nadesłane
Wiesław Kempa z Trąbek Wielkich został laureatem konkursu o nagrodę Marszałka Województwa Pomorskiego "Pomorskie dla Seniora" w kategorii Zwyczajny - Niezwyczajny Senior - 2020. Społecznik, prezes klubu seniora, prowadzący kronikę o swoim sołectwie, fotograf - amator dokumentujący aparatem fotograficznym wydarzenia sportowe, kulturalne itp. To tylko niektóre aspekty jego działalności. Jest ich dużo więcej.

Zwyczajny niezwyczajny senior z Trąbek Wielkich

W sobotę, 24 lipca 2021 r. Skarszewach po uroczystym otwarciu IV Wojewódzkiej Seniorady LZS został ogłoszony laureat Nagrody Marszałka Województwa Pomorskiego "Pomorskie dla Seniora" w kategorii Zwyczajny - Niezwyczajny Senior - 2020. W tej kategorii w powiecie gdańskim laureatem został Wiesław Kempa prezes Klubu Seniora "Zawsze Młodzi" z Trąbek Wielkich.

- Kiedy dotarła do mnie informacja, że zostałem laureatem konkursu - Zwyczajny - Niezwyczajny Senior 2020 przeżyłem wielkie wzruszenie, pojawiły się łzy (a chłopaki nie płaczą). Jako człowiek jestem bardzo podatny na łzy i wzruszam się kiedy słyszę hymn Polski, kiedy Polacy wygrywają ważne mistrzostwa, a nawet podczas oglądania filmów - mówi pan Wiesław. - Tę nagrodę dedykuję mojej śp. żonie Teresie, która prawie przez ćwierć wieku naszego małżeństwa wspierała mnie w mojej działalności.

- Jako siedemdziesięciolatek w swojej ponad już pięćdziesięcioletniej pracy społecznej nie liczyłem na takie podsumowanie mojej pracy społecznej - nagrodą Marszała Województwa Pomorskiego. Jestem dumny z tego wyróżnienia - dodaje mieszkaniec Trąbek Wielkich. - Mam też satysfakcję, że wiele moich projektów zainicjowanych ponad 30 lat temu na terenie mojej gminy są do dziś kontowane. Nasuwa się wniosek, że rozumiałem potrzeby tych najmłodszych i tych najstarszych w zakresie krzewienia kultury, kultury fizycznej, rekreacji i wypoczynku.

Społecznik przez WIELKIE S!
Zwyczajny niezwyczajny senior od 2010 roku szczególnie aktywnie działa w Klubie Seniora "Zawsze Młodzi" w Trąbkach Wielkich. Od czterech lat jest społecznym prezesem klubu. Jest także dokumentalistą i kronikarzem.

- Od wielu lat prowadzę kroniki o swoim sołectwie a od kilku lat także kronikę Klubu Seniora - dodaje pan Wiesław. - Jako fotograf - amator dokumentuję i prowadzę kronikę klubową. Aparatem fotograficznym dokumentuję wydarzenia sportowe, kulturalne, uroczystości patriotyczne i rocznicowe, ciekawe osoby oraz zmiany zachodzące w najbliższym otoczeniu. W swoim archiwum mam kilkadziesiąt tysięcy zdjęć.

Mimo panującej pandemii w roku 2020 dalej działał aktywnie. Przy zachowaniu należytych zasad sanitarnych Klub Seniora pod jego kierownictwem zorganizował wiele imprez o charakterze kulturalno-sportowym.

- Inicjował cykliczne zajęcia jogi, imprezy integracyjne, obchody 9-lecia klubu, pikniki, wyjazdy na grzybobranie, rajd rowerowy "Natura 2000". Inicjował także zapalenie zniczy na grobach byłych członków klubu. Przygotowano także paczki świąteczne z okazji Świat Bożego Narodzenia - wyliczają koledzy i koleżanki z klubu.

Sport nakręca jego, on nakręca innych

Sport od lat „nakręca” niezłomnego działacza Wiesława stąd dzięki jego determinacji seniorzy z Trąbek Wielkich brali udział w trzech zawodach sportowych rangi gminnej oraz w III Wojewódzkiej Senioradzie w Skarszewach. Podczas zawodów zdobywali liczne medale i trofea. Pod jego kierownictwem seniorzy z Trąbek Wielkich brali czynny udział w programach na rzecz seniorów realizowanych przez Rodzinę Kolpinga z Kłodawy, Pomorskie Zrzeszenie LZS w Gdańsku - Aktywny Senior oraz Fundację Fosa z Gdańska "Kulturalny Senior Kafe" a także w szkoleniu "Bezpieczny Senior w Internecie". W ramach tych programów seniorzy uczestniczyli w wycieczkach krajoznawczych, wyjazdach do kina i teatru oraz w spotkaniach integracyjnych z młodzieżą.

W 2020 roku kronikę jego autorstwa nagrodzono I miejscem w XXI Gminnym Konkursie Kronikarskim "O Gęsie Pióro" im. Lidii Orzechowskiej. W ramach konkursu został wyróżniony nagrodą specjalną wójta gminy za całokształt działalności fotoreporterskiej na terenie gminy Trąbki Wielkie. Zajął wysokie II miejsce w 68. Plebiscycie Sportowym Dziennika Bałtyckiego w kategorii Działacz Sportowy Dekady. Za sprawą seniorów, działaczy sportowych, przyjaciół i sąsiadów aż zgromadził 991 głosów.

- Na mojej drodze w pracy społecznej spotkałem wielu przyjaciół, którym dziękuję za wspólne działanie na rzecz mieszkańców naszej Małej Ojczyzny, a w ostatnim 10-leciu na rzecz seniorów. Bez ich pomocy nie udałoby się zrealizować wiele projektów. Tak więc część tej nagrody też należy do nich - mówi z uśmiechem pan Wiesław.

Jedna ładowarka do tabletów i smartfonów?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie