Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zadbaj o swojego zwierzaka w Sylwestra

Marcin Szyndrowski
empatia.pl
Noc sylwestrowa to dla większości naszych psich przyjaciół ogromny stres, którego niestety nie da się uniknąć, ale na szczęście można go nieco złagodzić.

Fajerwerki, petardy i wystrzały – dla wielu osób bez tych elementów nie odbędzie się żaden Sylwester. Niestety to, co dla nas wydaje się tradycją dla większości naszych małych przyjaciół jest traumatycznym przeżyciem.

-Uszy zwierząt są bardzo wrażliwe, dźwięki odbierają znaczniej intensywniej od ludzi. Huk petard jest dla zwierzęcia nowym dźwiękiem, niespotykanym, na co dzień. Zwierzęta boją się hałasu, nie wiedzą, co się dzieje i sądzą, że coś im zagraża – tłumaczy Iza Małecka, wiceprezes stowarzyszenia Help Animals w Kaliszu.

Czworonogi na wystrzały reagują różnie. Ze strachu wyją, szczekają, trzęsą się lub chowają w najciemniejsze zakamarki mieszkania, a te, które w sylwestrową noc o północy zabierane są na spacer nawet zrywają się ze smyczy i uciekają, a ich właściciele Nowy Rok spędzają na poszukiwaniach swojego pupila. Co zrobić, żeby tego uniknąć, zapewnić sobie i swojemu spokojnego Sylwestra i Nowy Rok?

Wystarczy tak naprawdę niewiele. Przede wszystkim nie wychodzimy na spacer w momencie, kiedy wystrzałów będzie najwięcej, czyli około północy. Kiedy zabieramy psa na spacer w sylwestrową noc należy pamiętać o adresówce przy smyczy, wtedy, jeśli pies się zgubi jest szansa, że znalazcy powiadomią właściciela gdzie jest zguba. Doskonale w tym przypadku sprawdza się też chip. Oczywiście nie wychodzimy na spacer bez smyczy. Nigdy nie pocieszamy psa przeżywającego lęk. Zdecydowanie lepiej jest w takiej sytuacji nagrodzić psa za coś, co dla nas zrobi, na przykład usiądzie, zaszczeka lub skoncentrować go na zabawie czy ćwiczeniach. Aktywujemy w ten sposób procesy korowe i hamujemy przeżywanie emocji. Natomiast w domu najlepiej przygotować dla zwierzaka miejsce, w którym czuje się bezpiecznie - może to być miejsce pod łóżkiem, czy łazienka. Jeśli zostawiamy zwierzaka tej nocy samego dobrze, aby miał w pobliżu sweter lub koc, na którym pupil będzie czuł nasz zapach.

– Opuszczając dom zasłońmy okna. Możemy także włączyć radio, telewizor, który nieco zagłuszy odgłosy wystrzałów. W pobliżu powinien mieć także swoje zabawki oraz smakołyki. Możemy podać także zwierzakowi leki uspokajające, ale wyłącznie po konsultacji z lekarzem weterynarii. Nie wolno podawać leków na własną rękę – upomina strażniczka zwierząt.

Leki uspokajające najlepiej podać po spacerze, około godziny 22. Najlepiej postarać się o ziołowe środki uspokajające, które są łagodne i nie mają skutków ubocznych. Zwykle dla psów podaje się psie leki uspokajające, jednak wiele weterynarzy zaleca również "ludzkie" takie jak np. Relanium. Dawkowanie Relanium nie jest jednak dla psów dokładne i wynosi 0,25-1,0 mg na 1kg masy ciała psa. Różnica jest duża, ponieważ każdy pies reaguje na ten lek inaczej. Aby podać psu odpowiednią ilość leku należy mu wcześniej zrobić badanie krwi. Zbyt wysoka dawka może stanowić zagrożenie życia dla czworonoga.

*****
Jak bezpiecznie odpalać petardy i fajerwerki? Ekspert radzi!

Źródło: gloswielkopolski.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto