Zadbaj o środowisko i oszczędzaj! Ekologiczne wskazówki dla mieszkańców województwa pomorskiego

Materiał promocyjny ekspertów
Ekologia to nie tylko chwilowa moda! Polacy coraz częściej świadomie dokonują wyborów przyjaznych środowisku naturalnemu. Prosta zmiana codziennych nawyków to pierwszy krok do zadbania o naszą planetę. Warto zacząć od najprostszych czynności: segregacji śmierci, używania wielorazowych toreb, korzystania z dzbanków i butelek filtrujących czy zbieranie deszczówki. Jeśli chcesz być eko, możesz pójść krok dalej! Zobacz, jakie sposoby na ekologiczne życie mają mieszkańcy województwa pomorskiego.

Jak być eko? 3 ekologiczne zasady, które możesz zastosować już dziś!

Dlaczego warto żyć ekologicznie? Ponieważ to się opłaca! Wprowadzenie w życie kilku zmian może skutecznie odciążyć Twój portfel, dzięki czemu w długofalowej perspektywie po prostu oszczędzisz pieniądze. Od czego zacząć? Poznaj 3 proste, ekologiczne zasady, które ułatwią Ci życie:

1. Odstaw plastik!
Plastik to z pewnością jedno z najbardziej przydatnych człowiekowi tworzyw. Niestety ilość zużywanego przez nas plastiku jest zatrważająca. Chyba każdy z nas słyszał o jego szkodliwości dla środowiska. Weźmy plastikową torbę na zakupy. Jest lekka, poręczna, po przyjściu do domu i wyładowaniu z niej zakupów niemal natychmiast ląduje w koszu. Jak długo była używana? Godzinę, dwadzieścia minut? To ciekawe, ponieważ czas rozkładu foliowej torebki to aż 500 lat!

Dane są przerażające, w ciągu roku na całym świecie wytwarzanych jest około 330 milionów ton plastiku. To więcej niż ważą wszyscy ludzie żyjący na Ziemi. Szacuje się, że do 2050 roku w morzach i oceanach ilość plastiku może przewyższyć ilość ryb! Czy przedstawione dane nie powinny skłonić ludzi do refleksji?

Co zrobić, by chociaż trochę ograniczyć produkcję plastiku w Twoim domu?

 • Jeśli istnieje taka możliwość zrezygnuj z plastiku na rzecz opakowań szklanych czy papierowych.
 • Jeśli nie musisz, nie kupuj. Unikanie zbędnych zakupów oznacza mniej plastiku w Twoim domu. Przy okazji oszczędzisz pieniądze!
 • Zainwestuj w przedmioty wielokrotnego użytku. Płócienne torby na zakupy, metalowe słomki czy bidon zamiast plastikowej butelki.
 • Segreguj śmieci. Większość opakowań plastikowych może być poddana recyklingowi, warto więc poświęcić chwilę, by wrzucić odpady do odpowiednich kontenerów.

2. Oszczędzaj wodę
Co łączy Polskę i Egipt? Niewielkie zasoby wody pitnej! Czy wiedziałeś, że Polska należy do krajów ubogich w zasoby wodne? Szacuje się, że jej ilość jest zbliżona do warunków egipskich! Mimo to, nieustannie marnujemy wodę. Istnieje ryzyko, że za jakiś czas może nam jej zabraknąć. Czas zakręcić kurki, jeśli jeszcze tego nie robisz, zacznij od dziś. Jak oszczędzać wodę?

 • Zakręcaj kran przy myciu zębów czy goleniu.
 • Wykorzystaj deszczówkę. Nie marnuj wody pitnej do mycia samochodu czy podlewania ogrodu.
 • Wybierz szybki prysznic, zamiast długich kąpieli w wannie.
 • Uruchamiaj tylko pełną pralkę i zmywarkę.
 • Nie marnuj jedzenia! Do produkcji codziennych artykułów żywnościowych zużywa się ogromne ilości wody. Do wyprodukowania 2,2 kg wołowiny potrzeba aż 9500 litrów wody!

3. Nie marnuj jedzenia. Jak to zrobić?

 • Kupuj mniej! Nie dopuszczaj do sytuacji, w której będziesz zmuszony do wyrzucania przeterminowanych produktów.
 • Kupuj mniej, ale częściej. Duże zakupy są wygodne, jednak wybieranie świeżych produktów na bieżąco może uchronić Cię przed zepsuciem się zapasów.
 • Zaplanuj swoje posiłki. Może niektóre produkty uda Ci się wykorzystać w kilku daniach?
 • Szukaj alternatyw. Dojrzałe banany nie muszą trafić do kosza! Zrób z nich pyszny chlebek bananowy, sprawdzą się do tego idealnie!

To proste i łatwe rzeczy, dzięki którym możemy znacząco przysłużyć się planecie, a także... zaoszczędzić! Warto jednak zwrócić uwagę na ekologiczne nawyki i świadomie dokonywać wyborów w wielu innych momentach życia. Coraz więcej branż otwiera się na tę sferę, zapewniając swoim klientom pełen pakiet nowoczesnych rozwiązań.

Niezwykle ważna jest również edukacja ekologiczna oraz otwieranie się na alternatywne źródła energii. Według Ewy Dębkowskiej, Wice-Prezes firmy Jamir S.A.:

Energia odnawialna jest dziedziną bardzo młodą, rozwijającą się jednak niezwykle dynamicznie. Pozyskiwanie czystej ekologicznie energii cieszy się coraz większą popularnością. Rozsądne i racjonalne wykorzystywanie energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych tj.: energii wiatru, słońca, wody, ciepła Ziemi oraz biomasy jest jednym z najistotniejszych czynników zrównoważonego rozwoju, przynoszącym wymierne korzyści ekonomiczno-gospodarczo-energetyczne. Produkcja tzw. „zielonej energii” niesie za sobą bardzo wiele pozytywnych cech dla rozwoju gospodarki . Niemal wszyscy są powszechnie zgodni, że rozwój energetyki opartej na źródłach odnawialnych, może przyczynić się do rozwiązania wielu problemów stwarzanych przez energetykę konwencjonalną.

zdjecie
Ewa Dębkowska Wice-Prezes Jamir S.A. Sopot

Ekologiczna budowa domu? To możliwe!

Wzrastająca świadomość ekologiczna przekłada się również na branżę budowlaną. Osoby planujące budowę własnego domu coraz częściej decydują się na wybór ekologicznych rozwiązań. Na co trzeba zwrócić uwagę w trakcie budowy ekologicznego domu?

 • Zadbaj o odpowiednią konstrukcję. Warto zwrócić uwagę na wybór ekologicznych materiałów, które mogą znacznie zmniejszyć wydatki wynikające z eksploatacji budynku. Warto zdecydować się na prostą konstrukcję, opartą na planie prostokąta lub kwadratu (ewentualnie w kształcie litery „L”). Takie rozwiązanie pozwoli uniknąć niepotrzebnej utraty ciepła.
 • Kształt dachu w domu ekologicznym. W domach ekologicznych zazwyczaj stawia się na dachy dwuspadowe lub jednospadowe (czyli pulpitowe). Taki dach pozwala na mniejsze straty energii i większą oszczędność finansową.
 • Inwestycja w nowoczesne technologie. W ekologicznym domu powinny znaleźć się rozwiązania przyjazne środowisku: kolektory słoneczne czy pompa ciepła.
 • Projekt domu ekologicznego. Warto zdecydować się na gotowe plany domów ekologicznych, takie rozwiązanie pozwala zminimalizować zużycie energii. Ponadto są one zgodne z przepisami prawa budowlanego, co znacznie skraca zgłaszanie budowy domu oraz pozwala uniknąć dodatkowych pozwoleń i potwierdzeń z urzędów.

Coraz więcej wspomina się także o korzystaniu z odnawianej energii. Polacy coraz chętniej decydują się na instalację paneli słonecznych. Fotowoltaika znacznie ogranicza emisję CO2 do atmosfery. Kolejną zaletą jest brak emitowania hałasu. Dodatkowym aspektem przemawiającym za montażem paneli fotowoltaicznych jest ich wysoka opłacalność. Panele słoneczne pozwolą Ci uniknąć wysokich rachunków za prąd.

Warto zadbać również o ekologiczny sposób ogrzewania domu. Pellet drzewny to paliwo przyjazne środowisku, które pozwala znacznie obniżyć emisję dwutlenku węgla. To ekonomiczne, ekologiczne i niezwykle praktyczne rozwiązanie. Adam Sarnaszek, Prezes Zarządu Polskiej Rady Pelletu podkreśla, że:

Polski pellet drzewny od ponad 20-tu lat cieszy się popularnością jako biopaliwo stałe stosowane do systemów grzewczych. Polska jest wiodącym producentem certyfikowanego pelletu najwyższej jakości. W ostatnim Raporcie Bioenergy Europe zajmujemy 5-te miejsce na świecie pod względem wielkości produkcji tego biopaliwa. Ponadto dzięki olbrzymiemu, krajowemu potencjałowi branży przerobu drewna, która jest głównym dostarczycielem surowca do produkcji pelletu możemy na długi czas taką wiodącą pozycje utrzymać. W ostatnich latach praktycznie co roku na terenie naszego kraju powstają nowe inwestycje w postaci zakładów produkujących pellet. Ważnym aspektem do podkreślenie jest również to, że niemal każdy z inwestorów od samego początku planuje uzyskanie międzynarodowych certyfikatów jakości pelletu ENplus® ewentualnie DINplus, co stanowi jednoznaczny sygnał, że jakość pelletu bezpośrednio przekłada się na plan inwestycyjny i zakładaną marżę handlową.

zdjecie
Adam Sarnaszek, Prezes Zarządu Polskiej Rady Pelletu

Zadbaj o swoje śmieci. Gospodarka odpadami ma znaczenie

Czy pamiętasz o prawidłowej segregacji śmieci? Wraz z początkiem 2020 roku zmieniły się zasady - odpady powinny być podzielone na 5 frakcji. Osobne pojemniki powinny mieć: metale i tworzywa sztuczne, papier, szkło, bioodpady, odpady zmieszane. Warto pamiętać, że odpady takie jak elektrośmieci, baterie, stare ubrania czy odpadki po remoncie również powinny zostać zutylizowane w prawidłowy sposób.

By żyć ekologicznie warto pamiętać o bezpiecznym sposobie utylizacji śmieci. Z pomocą przychodzą profesjonalne firmy zajmujące się odpadami. Na co zwrócić uwagę podczas wyboru firmy?

 • Rezygnacja z plastikowych worków na ich rzecz własnych kontenerów.
 • Rozmiar kontenera. Warto zwrócić wagę, by firma posiadała własne kontenery o różnej wielkości, dostosowane do potrzeb klienta.
 • Kontenery otwarte oraz z możliwością zamykania.
 • Kompleksowość usług.
 • Pomocnym rozwiązaniem jest kalendarz odbioru śmieci, ułatwia efektywne "zarządzanie odpadami".
 • Cena.

A co z utylizacją złomu? Czy można przeprowadzać ją w ekologiczny sposób? Ekspert firmy WE-MET, Karol Wenta podkreśla, że:

W branży złomowej ekologiczne gospodarowanie odpadami jest niezwykle ważne. Odpowiednie przygotowanie punktów skupu, demontażu i przerobu złomu według wszystkich wymogów i norm ochrony środowiska to podstawa, aby zabiegać przedostawaniu się zanieczyszczeń olejowych czy ropopochodnych do gleby oraz wód gruntowych. Jako jeden z liderów na rynku stawiamy szczególny nacisk na wszystkie wymogi oraz jesteśmy na bieżąco ze wszystkimi najnowszymi zasadami bezpieczeństwa. Stosujemy najnowsze technologie w zakresie cięcia i recyklingu metali takie jak prasy hydrauliczne do cięcia, granulatory do kabli miedzianych oraz aluminiowych dzięki, którym zastępujemy stare metody cięcia palnikiem gazowym, emitujące dużą ilość zanieczyszczeń do powietrza. Potępiamy wszelkiego rodzaju nielegalne składowiska oraz demontaż pojazdów na nieutwardzonych i nieprzystosowanych terenach, które prowadzą do znacznego zanieczyszczenia i wyniszczania Naszej planety.

Eko samochody. Czym jeździć, by pomóc środowisku?

Codzienne podróże samochodem również mogą stać się bardziej ekologiczne. Oczywiście najbardziej przyjazne środowisko są pojazdy elektryczne, które do niedawna wydawały się być jedynie ekologicznym marzeniem. Coraz większe przebiegi na jednym ładowaniu, coraz lepsza dynamika jazdy oraz coraz liczniejsze punkty, w których możemy ładować nasz samochód sprawiają, że elektryczne pojazdy coraz częściej można spotkać na ulicach województwa pomorskiego.

Jednak nawet jeśli nie możemy pozwolić sobie na wymianę auta na ekologiczny model, poprzez zmianę nawyków i techniki jazdy jesteśmy w stanie zmniejszyć zanieczyszczenie środowiska.

Co ma wpływ na ekologiczną jazdę?

 • Opony i ciśnienie powietrza. Mają duży wpływ na wyniki spalania. Podczas wyboru opon warto zwrócić uwagę na klasę efektywności paliwowej. To za jej pomocą wyrażony jest poziom generowanych podczas jazdy oporów, który przekłada się na obciążenie silnika. Regularne kontrolowanie ciśnienia w ogumieniu.
 • Technika jazdy Eko-driving. Warto zwrócić uwagę na technikę jazdy. Jak powinna wyglądać ekologiczna i oszczędna jazda autem? W momencie rozruchu należy delikatnie dodawać gazu. Przynajmniej do czasu, w którym silnik się rozgrzeje. Wtedy będzie mniej spalał oraz emitował do atmosfery mniej szkodliwych związków. Warto nauczyć się także ekonomicznego planowania jazdy, polegającej na obserwacji warunków na drodze oraz innych użytkowników duchu drogowego, które powodują największe straty energii.
 • Wyłączaj to co niepotrzebne. Klimatyzacja, ogrzewanie tylnej szyby, ładowanie telefonu, każde z tych urządzeń generuje większe obciążenie układu elektrycznego. Co oznacza automatyczny większy pobór prądu. Więcej energii to więcej spalonego paliwa, a więcej spalonego paliwa to większa emisja do atmosfery szkodliwych związków.
 • Ogranicz przewożenie niepotrzebnych ciężarów. Swój samochód traktujesz jak drugi dom? Oczywiście warto mieć pod ręką najpotrzebniejsze przedmioty. Jednak dodatkowo kilogramy to dodatkowe obciążenie układu napędowego, przez co automatycznie spalamy więcej paliwa oraz emitujemy do atmosfery większą ilość zanieczyszczeń.
 • Regularnie serwisuj samochód. Ten punkt stanowi oczywistość. Kontrolowanie stanu swojego pojazdu na bieżąco to nie tylko gwarancja bezpieczeństwa, ale i sposób na oszczędzanie oraz zapobieganie poważniejszym usterkom!

Ekologiczna jazda? Przesiądź się na komunikację miejską!
Podróże samochodami są nieuniknione… ale tylko w niektórych sytuacjach. Jeśli nie mieszkamy poza miastem, na co dzień warto przemieszczać się tramwajem lub autobusem. Dojazdy do pracy komunikacją miejską to nie tylko oszczędność dla naszego portfela, ale też ulga dla środowiska.

Zdrowa i naturalna żywność? Co i gdzie zjeść w województwie pomorskim

Zakupy spożywcze również mogą być ekologiczne! Świetnym pomysłem będzie skorzystanie z usług lokalnych dostawców i producentów. Dodatkowym sposobem na pyszne, lokalne i korzystne cenowo jedzenie będzie przygotowywanie posiłków z sezonowych warzyw i owoców. O czym jeszcze pamiętać podczas ekologicznych zakupów spożywczych? Na to pytanie odpowiada Joanna Krupicka, właścicielka AVOCADO VEGAN BISTRO:

Najbardziej istotne w drodze ku ekologicznym – bezśmieciowym – zakupom jest troska o siebie zatem skuteczne planowanie. By drobnymi krokami zmieniać swoje nawyki – planować, ile kupić, by się nic nie marnowało; wziąć ze sobą woreczki czy słoiki na produkty na wagę; podejmować decyzje, które produkty są naznaczone największym kosztem środowiskowym i zamienić je na lepsze. Świat potrzebuje osób niedoskonałych, które będą w drobny sposób dążyć do bycia doskonalszym i bardziej wrażliwym na otaczający świat, ludzi i zwierzęta. Zero waste to troska o jutro dla nas wszystkich.


Joanna Krupicka, właścicielka AVOCADO VEGAN BISTRO

Czym jest jedzenie sezonowe?
To spożywanie produktów, które są uprawiane w naszej strefie klimatycznej we właściwym dla siebie czasie. Dostajemy tym samym najświeższe i najsmaczniejsze warzywa i owoce w okazyjnych cenach. Dodatkowo wspieramy lokalnych przedsiębiorców oraz żyjemy zgodnie z cyklem natury.

Jakie produkty regionalne warto wybierać w pomorskim?

Na Liście Produktów Tradycyjnych województwa pomorskiego zarejestrowano 178 wysokiej jakości produktów wytwarzanych według tradycyjnych receptur. Dlaczego warto spożywać dania regionalne? Powodów jest kilka. Oczywiście, najważniejsze są walory smakowe oraz nowe doznania kulinarne. Dodatkowo dania kuchni regionalnych pozwalają na kultywowanie tradycji oraz poznanie historii regionu. Do najpopularniejszych produktów regionalnych województwa pomorskiego należą m.in.:

 • Czarny salceson (blutka),
 • Kaczka po pomorsku,
 • Kaczka z jabłkami z Borów Tucholskich,
 • Karbónada (karbónadel, karmonadel),
 • Udziec barani z owcy pomorskiej z czosnkiem,
 • Wątrobianka (léberka),
 • Wieprzowina w słojach z Żuław,
 • Wołowina szmurowana po kaszubsku,
 • Hylyng opiekany z cebulą – śledź po kaszubsku,
 • Ikra smażona z Kaszub,
 • Klopsiki z pomuchla (dorsza) po kaszubsku,
 • Kotlety kaszubskie,
 • Pasztet z pomuchla (z dorsza),
 • Rolmopsy ze śledzia bałtyckiego w zalewie słodko-kwaśnej,
 • Borówka z gruszką po pomorsku,
 • Konfitura borówkowa z Borów Tucholskich,
 • Gruszka gdańczonka w occie,
 • Brëjka – kawa po kaszubsku,
 • Choczewskie wino z róży,
 • Jagodzica po kociewsku,
 • Kaszubska nalewka bursztynowa,
 • Kaszubski miód pitny.

Pozostałe produkty regionalne województwa pomorskiego znajdziesz: tutaj.

Gdzie kupić eko żywność?
Ekologicznej żywności najlepiej szukać na lokalnych placach handlowych, jarmarkach, w gospodarstwach ekologicznych czy w sklepach wyspecjalizowanych w żywności ekologicznej. Szukasz konkretnych adresów? Zajrzyj na stronę: , gdzie znajdziesz wszelkie informacje o miejscach z ekologiczną żywnością w Pomorskim.

Eko kosmetyki

Naturalne produkty pozbawione sztucznych substancji to doskonały sposób na zachowanie pięknego, zdrowego i młodego wyglądu. Wiele lokalnych marek do produkcji swoich kosmetyków używa ekologicznych rozwiązań. Na rynku pojawia się coraz więcej naturalnych kosmetyków, bogatych w roślinne składniki, które nie tylko działają zbawiennie na nasze włosy i skórę. Wiele z nich jest również przyjaznych środowisku. Monika Mielewczyk Konsultantka w sklepie Naturaj, oferującym naturalne produkty, podkreśla, że:

Dbanie o siebie w ekologiczny sposób wbrew pozorom jest proste. Warto wybierać kosmetyki w opakowaniach szklanych, papierowych lub tych z recyklingu oraz w duchu zero waste. Pomocne są również oznaczenia certyfikatów ekologicznych zatwierdzonych przez specjalne komisje. Mamy wtedy pewność, że w danym kosmetyku nie ma niepotrzebnych szkodliwych substancji. Kupowanie produktów od małych, polskich producentów daje dodatkową satysfakcję, ponieważ wspieramy polską gospodarkę i rodzinny biznes, a przy tym otrzymujemy często najwyższą jakość. Kupując kosmetyki warto jest wybierać te bez parafiny i jej pochodnych, substancji kancerogennych, mikroplastików i silikonów, SLS-ów. Skóra po czasie na pewno nam podziękuje.

zdjecie
Monika Mielewczyk, Konsultantka w Naturaj

Dlaczego warto inwestować w kosmetyki naturalne?
Coraz więcej mówi się o szkodliwym działaniu niektórych substancji na naszą skórę i włosy. Chyba, każdy, oglądając telewizję czy słuchając radia słyszał o szkodliwych substancjach takich jak SLSy, barwniki czy parabeny. W swojej codziennej pielęgnacji warto zrezygnować ze szkodliwych, chemicznych substancji na rzecz roślinnych, naturalnych zamienników.

Jak to zrobić? Producenci znacznie ułatwiają nam zadanie, w sklepach znajdziemy wiele produktów oznaczonych hasłami takimi jak: eko, bio czy vegan. Do wyboru mamy naturalne mydła, olejki, szampony czy kremy. Warto jednak podejść do tematu z pewną rezerwą i po prostu czytać składy. Zasada jest prosta. Czym krótszy skład, pozbawiony skompilowanych, obco brzmiących nazw, tym lepiej.

Kolejnym aspektem przemawiającym za ekologicznymi kosmetykami jest oczywiści brak testów na zwierzętach oraz brak składników odzwierzęcych w ich składach. Coraz więcej produktów posiada również ekologiczne opakowanie, np. papierowe lub pochodzące z recyklingu.

Ekologia na co dzień

Jak być eko? Zacznij od małych zmian w codziennych nawykach, takich jak rezygnacja z plastikowych reklamówek na zakupy na rzecz materiałowych toreb wielorazowych. Zalet używania ekologicznych akcesoriów i opakowań jest wiele, opowiada o tym Piotr Mizerek, International Sales Manager firmy Natura:

Każdego dnia otaczamy się setkami toksycznych i plastikowych materiałów do pakowania. Na szczęście konsumenci powoli od nich odchodzą na korzyść opakowań ekologicznych i wielorazowych. Jakie są zalety korzystania z eko alternatyw? Przedstawiamy najważniejsze z nich.

 1. Używanie eko opakowań zmniejsza Twój ślad węglowy.
 2. Są wielokrotnego użytku.
 3. Ekologiczne materiały są wolne od toksyn i alergenów, szczególnie tkaniny z certyfikatami OEKO-TEX, z których produkuje się np. torby i woreczki bawełniane.
 4. Są biodegradowalne.
 5. Eko opakowania zmniejszają zużycie tworzyw sztucznych.
 6. Są wyznacznikiem zdrowego i świadomego stylu życia.


Piotr Mizerek International Sales Manager firmy Natura

Partnerami artykułu są następujące firmy:

Materiał oryginalny: Zadbaj o środowisko i oszczędzaj! Ekologiczne wskazówki dla mieszkańców województwa pomorskiego - Pomorskie Nasze Miasto

Dodaj ogłoszenie