MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Z tarczy antykryzysowej przedsiębiorcy mogą skorzystać tylko do końca lutego

Anna Gawrońska
Z tarczy antykryzysowej przedsiębiorcy mogą skorzystać tylko do końca lutego
Z tarczy antykryzysowej przedsiębiorcy mogą skorzystać tylko do końca lutego Danuta Strzelecka
Przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność w branży rozrywkowej, a których firmy ucierpiały z powodu Covid-19 jeszcze tylko do 28 lutego 2022 roku mogą wystąpić o zwolnienie z opłacania składek za grudzień 2021 r.

Przedsiębiorcy mogą złożyć wniosek o zwolnienie ze składek za grudzień 2021 r. na formularzu RDZ-B7. O wsparcie mogą wystąpić podmioty oznaczone kodami PKD: 56.30.Z czyli firmy zajmujące się przygotowywaniem i podawaniem napojów (podklasa ta obejmuje m.in. dyskoteki serwujące głównie napoje), 93.29.A - działalność pokojów zagadek, domów strachu, miejsc do tańczenia i innych form rozrywki lub rekreacji organizowanych w miejscach o zamkniętej przestrzeni oraz 93.29.Z czyli pozostała działalność rozrywkowa i rekreacyjna.

Jak skorzystać ze wsparcia

Aby skorzystać ze wsparcia przedsiębiorca musi przekazać dokumenty rozliczeniowe za grudzień 2021 r. do końca lutego 2022 r., chyba że jest zwolniony z obowiązku składania deklaracji rozliczeniowej i imiennych raportów.

- Z wnioskiem mogą wystąpić przedsiębiorcy, którzy działali przed listopadem 2020 roku, a przeważającą działalność oznaczoną jednym z kodów PKD wskazanych w rozporządzeniu prowadzili 31 marca 2021 r. - informuje Krzysztof Cieszyński, rzecznik ZUS.

Komu przysługuje tarcza antykryzysowa

Zwolnienie ze składek przysługuje firmom, które zanotowały spadek przychodu o co najmniej 40 proc. Ten warunek weryfikuje się, porównując przychód w jednym z dwóch miesięcy poprzedzających złożenie wniosku do przychodu z miesiąca poprzedniego albo z analogicznego miesiąca roku poprzedniego, albo z lutego lub września 2020 r. Wnioski o wsparcie z Tarczy Antykryzysowej można złożyć wyłącznie elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.

- Przedsiębiorcy ze wskazanych branż, w zależności od kodu PKD, mogą też otrzymać świadczenie postojowe od jednego do sześciu razy. Są wśród nich tacy, którzy zajmują się sprzedażą detaliczną, fryzjerstwem i zabiegami kosmetycznymi czy działają w branży hotelarskiej lub rozrywkowej - dodaje Krzysztof Cieszyński.

Pełna lista kodów PKD dostępna jest na stronie www.zus.pl. Wniosek RSP-DD7 mogą złożyć najpóźniej w ciągu trzech miesięcy od zniesienia stanu epidemii. Co ważne, jeżeli przedsiębiorca złożył wniosek RSP-DD7 i otrzymał świadczenie postojowe już wcześniej, to liczba świadczeń o które może wystąpić zostanie pomniejszona o już pobrane.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pruszczgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto