Z sesji Rady Gminy Pruszcz Gdański. Fundusz sołecki zostaje, przedsiębiorcy zwolnieni z opłat, dziki szarżują za urzędem

Danuta Strzelecka
Danuta Strzelecka
Fot. esesja
Podczas ostatniej sesji Rady Gminy Pruszcz Gdański, która odbyła się w piątek 26 lutego 2021 r., radni zdecydowali m.in. o tym, by zdjąć z obrad uchwałę o likwidacji funduszu sołeckiego, tym samym fundusz zostaje oraz z uwagi na COVID-19 zwolnić przedsiębiorców (gastronomia) z opłat za sprzedaż alkoholu na miejscu za rok 2021. Wójt złożyła sprawozdanie z działalności międzysesyjnej, a sołtysi przedstawili swoje problemy, m.in. problem dzików w Juszkowie i w okolicy Rotmanki.

Sesja Rady Gminy Pruszcz Gdański

Piątkowa sesja Rady Gminy Pruszcz Gdański rozpoczęła się od informacji o nagrodzie przyznanej 8-letniej szachistce Helence Narwojsz z Juszkowa za wybitne osiągnięcia sportowe. Młoda mieszkanka gminy Pruszcz Gdański jest mistrzynią szachową, trenuje od 3 lat i zajmuje wysokie lokaty w turniejach.

- Mamy nadzieje, że tę pasję będzie rozwijała, bo bycie mistrzem w szachach to niezwykła umiejętość - powiedziała Magdalena Kołodziejczak, wójt gminy ogłaszając przyznanie nagrody.

Następnie wójt złożyła sprawozdanie z prac międzysesyjnych. Radni dowiedzieli się m.in., że strażnicy gminni zostali już przeszkoleni z obsługi drona.

- Kupiliśmy też takie małe laboratorium. Będzie można sprawdzać stan dymu, jaki się wydobywa z komina. Obecnie trwa zarejestrowanie drona - dodała wójt. - W tym roku gmina będzie musiała wyposażyć budynki gminne, szkoły, świetlice, urząd w tabliczki napisami systemem Braille'a. Tego wymaga ustawa o dostosowaniu obiektów dla osób niepełnosprawnych. Został powołany zespół, który oceniał konieczność prac adaptacyjnych, tam, gdzie jest potrzeba montażu windy oraz zrobienia podjazdów. Gmina dostała także nagrodę za wzorowe przeprowadzenie spisu rolnego. 100 proc. osób zostało spisane. Jest podpisana umowa z przewoźnikiem na dowóz osób niepełnosprawnych na szczepienia, gdyby był potrzebny specjalistyczny sprzęt osoby na szczepienie. Jesteśmy na to przygotowani, kilka osób już korzystało z tej usługi.

Wójt przekazała także informację o liczbie chętnych nauczycieli na szczepienia przeciw Covid-19.

- Mamy 420 nauczycieli, 270 z nich wyraziło wolę zaszczepienia. Na dzień, w którym odbywała się sesja, 18 oddziałów szkolnych w gminie wyłączonych było z pracy ze względu na dużą liczbę zakażeń wśród personelu i rodziców.

Przyjmowane są jeszcze wnioski do Gminnego Programu Ochrony Środowiska.
- Wpłynęło 11 wniosków na instalację fotowoltaiczną i tu jest jeszcze 67 tys. zł wolnych środków, 31 wniosków na piecie, 5 oczyszczalni, 4 na pompy ciepła - mówiła wójt. - 31 wniosków na piece jest pozytywnie rozpatrzonych, na 26 wniosków zabrakło nam na razie środków. W sumie moglibyśmy 60 pieców wymienić, gdyby wystarczyło na nie pieniędzy. Kiedy będziemy mieli zakończoną analizę wykonania budżetu za rok 2020, zobaczymy, jak stoimy finansowo i jeśli będzie taka możliwość, będziemy wnioskować o zwiększenie tych środków, bo w te piece naprawdę warto inwestować. Cieszymy, że rośnie zainteresowanie tego rodzaju dofinansowaniem.

Korzystne scalanie gruntów

W części poświęconej sprawom sołeckim sołtys Mokrego Dworu zachęcał inne sołectwa do wzięcia udziału w Programie scalania gruntów.

- W Mokrym Dworze proces scalania gruntów zakończono na koniec roku. Trwał on długo, bo 9 lat, ale teraz Mokry Dwór ma uporządkowane wszystkie sprawy ksiąg wieczystych, działek, granic. Wszystko zostało zrobione z dofinansowania unijnego. Najbardziej skorzystaliśmy na wybudowaniu takiej typowo rolniczej drogi. Koszt budowy drogi od podstaw wyniósł ponad 2 mln 300 tys. zł. Zachęcam wszystkie sołectwa, które jeszcze mają szanse do wzięcia udziału w programi scalania gruntów, bo to jest dobra rzecz dla naszej miejscowości. Można zrobić fajne inwestycje, nie wydając pieniędzy z naszego budżetu - mówił Wiesław Zbroiński.

Problem z dzikami

Z kolei sołtys Juszkowa Agata Żemetro zgłosiła problem z dzikami.

- W ubiegłym roku na własną rękę próbowałam rozwiązać ten problem, dzwoniąc do kół łowieckich, niestety był to okres ochronny, a to były lochy z małymi - mówiła. - A teraz te małe podrosły. Także tutaj niedaleko urzędu gminy szarżuje stado około 20 dzików. Mieszkańcy się boją o swoje życie i zdrowie. One też chodzą wzdłuż drogi Rotmanka. Niedługo znowu się rozmnożą i będzie stado złożone z 50 dzików. Czy jest szansa, żeby cos w tej kwestii zrobić?

Wójt gminy zobowiązała się napisać pismo do kół łowieckich.

- Tam, gdzie odstrzał jest niemożliwy ze względu na bliską odległość od zabudowań, stosuje się różne odstraszające środki - dodała.

Podczas sesji radni zdecydowali m.in. o tym, by zdjąć z obrad uchwałę o likwidacji funduszu sołeckiego, tym samym fundusz zostaje oraz z uwagi na COVID zwolnić przedsiębiorców (gastronomia) z opłat za sprzedaż alkoholu na miejscu za rok 2021.
Na zakończenie wicewójt Daniel Kulkowski poinformował radnych o zamiarze podpisania listu intencyjnego, który będzie stanowił pierwszy krok do podjęcia działań prawnych, planistycznych i projektowych w ramach wspólnej inicjatywy utworzenia „Metropolitalnego Pakietu Drogowego w formule Partnerstwa Publiczno-Prywatnego”.

- Będziemy rozmawiali z Państwem o konkretnych lokalizacjach, ale na dziś rekomendujemy 5 lokalizacji – zapowiedział radnym.

18.03.2020 r. z powodu potencjalnego kontaktu z funkcjonariuszem zakażonym koronawirusem, połowa policjantów z Komendy Powiatowej Policji w Pruszczu Gdańskim została objętą 14-dniową kwarantanną, wśród nich kierownictwo. Zdezynfekowano wszystkie pomieszczenia komendy i radiowozy. Do placówki oddelegowano funkcjonariuszy ościennych jednostek i z Komendy Wojewódzkiej.

To rozpalało emocje w Pruszczu Gdańskim! O tym było głośno, ...

Po co nam Polski Ład?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie