„Z końmi po zdrowie” - terapeutyczna moc koni

Anna Gawrońska
Anna Gawrońska
Zajęcia hipoterapeutyczne wspierają w powrocie do zdrowia. Ruszył projekt, w trakcie którego dzieci z różnymi niepełnosprawnościami biorą udział w zajęciach z udziałem koni.

Partnerami projektu są Lokalna Grupa Działania „Trzy Krajobrazy”, Stowarzyszenie Przyjaciół Gminy Pszczółki oraz Stajnia Ulkowy wraz z Dogoterapia I Hipoterapia ,, Nasza Masza”. Celem inicjatywy jest zwiększenie samodzielności, poprawa funkcjonowania psychoruchowego i społecznego niepełnosprawnych poprzez uczestnictwo w zajęciach hipoterapii. Realizatorem pomysłu jest Stajnia Ulkowy, która udostępniła specjalnie przygotowane konie do przeprowadzenia tej formy terapii. Zajęcia prowadzone przez wykwalifikowaną i doświadczoną hipoterapeutkę sfinansowała LGD „Trzy Krajobrazy”. Projekt ma na celu wesprzeć rodziny w procesie terapeutycznym ich dzieci , a tym samym uzupełnić inne formy terapii z jakich dzieci korzystają na co dzień.

- To świetny projekt, który uzyskał aprobatę Prezesa LGD „Trzy Krajobrazy”, ponieważ łączy kilku partnerów w szczytnym celu - mówi Roman Grzyb, dyrektor biura LGD „Trzy krajobrazy”

W ramach bezpłatnych zajęć uczestniczy 12 dzieci z różnymi niepełnosprawnościmi. Wspieramy dzieci z autyzmem, mózgowym porażeniem dziecięcym i zespołem Downa. Mimo odmiennych diagnoz, a co za tym idzie specyficznych deficytów, dla wszystkich tych dzieci spotkanie z koniem to szansa na zetknięcie się z czymś wyjątkowym.

Hipoterapia to oddziaływanie, którego celem jest przywracanie zdrowia i sprawności poprzez kontakt z koniem. Odbiorcami tej formy terapii są dzieci, a także dorośli

- wyjaśnia Emilia Klinkosz, hipoterapeutka. Koń a przede wszystkim jego ruch ma korzystny wpływ na układ mięśniowy, sensoryczny, czyli zmysłowy oraz szkieletowy. Hipoterapia to także interwencja o charakterze psychologicznym i pedagogicznym. W tym ujęciu stawiamy na rozwijanie koncentracji uwagi, zdolności uczenia się i komunikacji. Polecana osobom z autyzmem, ADHD, Zespołem Downa i Aspergera a także dzieciom z różnego typu zaburzeniami rozwojowymi. Hipoterapia to terapia kontaktowa, której nie jest w stanie zastąpić żadne mechaniczne urządzenie fizjoterapeutyczne. Relacja jaką nawiązuje pacjent z koniem dodatkowo powoduje zwiększenie zaangażowania pacjenta do pracy i wysiłku co w konsekwencji przynosi czasem długo wyczekiwane rezultaty terapeutyczne.

Hipoterapia znajduje swoje zastosowanie również w terapii dzieci zdrowych, które, boją się nowych sytuacji w tym zwierząt. W trakcie zajęć z końmi mają szansę przełamać i przezwyciężyć swój lęk, przekonując się, że kontakt ze zwierzęciem może być przyjemny

- dodaje Anna Staniewicz, właścicielka Stajni Ulkowy.

Terapia ze zwierzętami wspomaga ogólny rozwój dziecka, redukuje poziom strachu przed rzeczywistością społeczną i przyrodniczą - mówi Emilia Klinkosz. - Zapach zwierzęcia oraz dotyk korzystnie wpływa na rozwój zmysłów: wzroku, węchu, słuchu i dotyku. Poprawia koncentrację i redukuje poziom leku w sytuacjach zadaniowych. Oprócz roli czysto terapeutycznej, hipoterapia pozytywnie wpływa na socjalizację dzieci ze zwierzętami i przełamywanie barier.

Zajęcia hipoterapeutyczne to 30-minutowe bloki terapeutyczne, podczas których dzieci witają się ze swoimi końmi, czyszczą je i dosiadają. W trakcie jazdy na koniu zadaniem dziecka jest wykonanie szeregu specyficznych ćwiczeń nastawionych na jego rozwój.

- Oliwia ma dziecięce porażenie mózgowe. Od trzeciego roku życia jeździ konno. Na początku bała się nawet podejść do konia, teraz już kłusuje - mówi mama 10-letniej Oliwii. - Z dziecka, które miało nie mówić i nie chodzić, stała się dziewczynką, która sama się porusza, chodzi do szkoły i wykonuje codzienne czynności. Taka terapia pomogą i cieszę się, że od początku korzystaliśmy z hipoterpii.

LGD “Trzy Krajobrazy” planuje wsparcie finansowe kolejnych zajęć z hipoterapii. Informacje na temat tego projektu i innych działań pojawią się na stronie www.trzykrajobrazy.pl

ZOBACZ TEŻ: Dogoterpia

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie