Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wypadek autokaru wiozącego dzieci. Ćwiczenia strażaków i policjantów na Autodromie w Pszczółkach |ZDJĘCIA

Danuta Strzelecka
Danuta Strzelecka
Fot. KP PSP w Pruszczu Gdańskim
Zginęły dwie osoby, a 15 zostało poszkodowanych w różnym stopniu. Na szczęście to nie prawdziwy wypadek, ale jego symulacja. W ub. tygodniu, na Autodromie w Pszczółkach odbyły się największe ćwiczenia służb ratowniczych i policji z powiatu gdańskiego. Scenariusz wydarzeń zakładał wypadek drogowy, w którym zderzyły się autobus przewożący dzieci, dwa samochody osobowe i motocykl. Ćwiczenia były doskonałą okazją do doskonalenia umiejętności i strategii działań podczas akcji ratowniczych.

Ćwiczenia strażaków i policjantów

Wypadek masowy, w którym zginęły przynajmniej dwie osoby, a około 15 osób ucierpiało - to scenariusz największych w tym roku ćwiczeń służb ratowniczych i policji z powiatu gdańskiego. Ich celem było doskonalenie i koordynacja działań ratowniczych. Umiejętności ratowników, ich determinacja oraz doświadczenie są niezwykle ważne, aby móc sprawniej pomagać innym.

- Takie ćwiczenia mają na celu zintegrować ratowników oraz pokazać najsłabsze ogniwa, aby móc uniknąć błędów podczas prawdziwych akcji ratunkowych - mówi mł. bryg. Wojciech Wanat, zastępca komendanta powiatowego PSP w Pruszczu Gdańskim - Ćwiczenia symulowały wypadek drogowy, w którym zderzył się autobus przewożący dzieci do szkoły z dwoma samochodami osobowymi i motocyklem. Całość zdarzenia symulowana była na terenie Autodromu Pomorze w Pszczółkach, a każdy z poszkodowanych był ucharakteryzowany adekwatnie do odniesionych obrażeń.

Ćwiczenia ratownicze obywały się przy współudziale Państwowej Straży Pożarnej z Pruszcza Gdańskiego, Komendy Powiatowej Policji z Pruszcza Gdańskiego, Pomorskiego Ośrodka Ruchu Drogowego, Ochotniczych Straży Pożarnych z powiatu gdańskiego oraz Urzędu Gminy Pszczółki. Dobra współpraca tych służb sprawia, że szybciej i sprawniej można przeprowadzić akcje ratownicze. Takie ćwiczenia uczą ratowników, w jaki sposób przeprowadzać tak zwaną segregację uczestników zdarzenia podczas wypadku z dużą ilością rannych. Jej celem jest udzielenie pomocy jak największej liczbie poszkodowanych w jak najkrótszym czasie.

- Ratownicy na samym początku akcji prowadzą wstępną segregację na miejscu zdarzenia. Oznaczają poszkodowanych kodem barwnym: czerwony - pomoc musi być udzielona natychmiast, żółty - pomoc musi być udzielona w przeciągu 20 minut, zielony - lekko ranni, udzielenie pomocy do 45 minut i czarny - osoby uznane za nie do uratowania - dodaje Wanat. - Podczas takich zdarzeń segregacja poszkodowanych to proces dynamiczny, trwający do końca akcji ratunkowej. Bardzo często mamy do czynienia z nagłym pogorszeniem stanu poszkodowanego, co wiąże się z zakwalifikowaniem go do innej grupy poszkodowanych.

Ponadto ratownicy doskonalili taktykę działań ratowniczych poprzez techniki dojścia do poszkodowanych przy użyciu narzędzi hydraulicznych, zabezpieczeniu miejsca zdarzenia czy ewakuowaniu poszkodowanych w miejsce bezpieczne. Swoje umiejętności doskonalili także policjanci.

- Duża ilość osób rannych wymagała od funkcjonariuszy wykazania się wiedzą i umiejętnościami w udzielaniu pierwszej pomocy - informuje sierż. sztab. Karol Kościuk, oficer prasowy KPP w Pruszczu Gdańskim. - W następnej kolejności każda ze służb przystąpiła do swoich czynności. Policjanci, jak zwykle na miejscu zdarzenia drogowego ustalali wstępnie jego przebieg i zabezpieczali ślady. Wykonywali oględziny pojazdów, miejsca zdarzenia i sporządzali szkic sytuacyjny oraz zdjęcia. Tego typu zdarzenie wymaga doskonałej koordynacji działań oraz znajomości procedur, w czym niewątpliwie pomagają ćwiczenia.

Także dla ósmoklasistów Szkoły Podstawowej w Pszczółkach była to cenna lekcja. Osobami, które „grały role” poszkodowanych byli wybrani uczniowie najstarszych klas tej szkoły.

- Ich koledzy i koleżanki mieli okazję obejrzeć „na żywo”, jak przebiegają działania służb na miejscu wypadku, co niewątpliwie stanowiło lekcję odpowiedzialności na drodze - dodaje rzecznik pruszczańskiej policji.

Po zakończeniu ćwiczeń policjanci i strażacy w spotkaniach z młodzieżą dzielili się swoją wiedzą w zakresie m.in. przepisów ruchu drogowego i udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.
 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pruszczgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto