Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wycieczka na Litwę uczniów Zespołu Szkół w Suchym Dębie [ZDJĘCIA]

oprac. ds
Fot. Tomasz Jagielski
Suwałki, Troki i Wilno zwiedzili uczniowie Zespołu Szkół w Suchym Dębie podczas wycieczki na Litwę. Szkolny wyjazd trwał 3 dni.

1 dzień - Suwałki
7 maja rozpoczęła się szkolna wycieczka uczniów na Litwę. Po dotarciu do Suwałk i zakwaterowaniu w hotelu, uczestnicy wyjazdu rozpoczęli realizację programu wycieczki. Pierwszym była wizyta w Wigierskim Parku Narodowym. Uczniowie poznali faunę i florę rezerwatu przyrody. Podczas spaceru ścieżką przyrodniczą sami odkrywali walory przyrodnicze tego zakątka naszego kraju. Kolejnym etapem wycieczki byłą wizyta w Miejskim Aquaparku Suwałki. Kąpiele i zabawy wodne w kompleksie basenów wszystkich pozytywnie usposobiły i zrelaksowały przed kolejnym dniem wycieczki.

2 dzień - Troki, Wilno
8 maja to wyjazd do Trok na terenie Litwy. Miejsce to słynie z Zamku Wielkich Książąt Litewskich. Poznanie historii zamku oraz jego mieszkańców pozwoliło uczniom na wzbogacenie wiedzy historycznej o dziejach naszego wschodniego sąsiada. Na terenie osady Troki przed wiekami osiedli się Karaimowie. Mniejszość etniczna wywodząca się z Krymu nad Morzem Czarnym sprowadzona na tereny Litwy przez księcia Witolda.

Przejazd do Wilna to kolejny przystanek w naszej podróży. Stolica Litwy z licznymi zabytkami i pamiątkami pozwoliła na odkrycie jej uroków i walorów. Jednym z nich był kościół św. Piotra i Pawła, który nazywany jest „perłą wileńskiego braku”. Wielu turystów określa go jako najpiękniejszą świątynię świata. Po uczcie dla ducha, przyszedł czas na strawę dla ciała. Posiłek z litewskich potraw tj. kartacze - czyli ceppeliny, kibiny, chłodnik litewski czy chleb wileński, wszystkim smakował i pozwolił poznać kulinarne upodobania naszych wschodnich sąsiadów.

Podczas wizyty na cmentarzu na Rossie, dzieci i młodzież oddały hołd wielu słynnym Polakom, których szczątki zostały złożone na tej wileńskiej nekropolii. Jednym z nich jest Józef Piłsudski, którego życzeniem było, aby jego serce spoczęło obok matki. Na płycie nagrobnej napis, który wszystko wyjaśnia: „Matka i serce syna”.

Po chwili zadumy podróżnicy udali się na Górę Trzech Krzyży z której rozpościera się widok na panoramę miasta. Spacer uliczkami i deptakami stolicy Wilna to kolejny etap wycieczki. Wizyta przed Ostrą Bramą z sanktuarium Matki Bożej Miłosierdzia, które jest znane każdemu Polakowi. Klasztor i barokowa cerkiew prawosławna pod wezwaniem św. Ducha, gdzie pochowano trzech świętych męczenników.

Unicki kościół Bazylianów i klasztor, w którym w czasach zaboru rosyjskiego mieściło się więzienie. W 1823 roku przez 6 miesięcy w jednej z cel przebywał Adam Mickiewicz, którą nazwano „Celą Konrada”. Polski poeta opisał ją w swoim poemacie „Dziady część III”. Wiele miejsc związanych jest z życiem w Wilnie Adama Mickiewicza piewcy polskości i uroków ziemi rodzinnej. Gimnazjaliści recytując „Pana Tadeusza” oddali hołd i część genialnemu poecie.

W barokowym polskim kościele św. Ducha znajduje się obraz Miłosierdzia Bożego „Jezu Ufam Tobie”. Został on namalowany według wizji św. Faustyny. Spacer uliczkami stolicy Litwy pozwolił odkryć Uniwersytet Wileński im. Stefana Batorego. Jego studentami byli m.in. Mickiewicz, Słowacki, Kraszewski, Miłosz i wielu Polaków w czasach, gdy miasto było częścią Polski.

Katedrę Wileńską, w której murach przechowywane są szczątki św. Kazimierza – patrona Litwy. W dniu jego imienin 3 marca organizowany jest wielki jarmark, a jedna z jego wersji odbywa się również w Gdańsku, w którym mieszka wielu mieszkańców Wilna.

Zwiedzanie Wilna pozwoliło odkryć wielowiekową więź tego miasta z Polską. Przez stulecia było to polskie miasto, a jego mieszkańcy byli częścią naszej ojczyzny. Zmiany na mapach przerwały tę wielopokoleniową sztafetę. Podczas wycieczki uczniowie z Suchego Dębu odkrywali te wspólne korzenie i dzieje naszych narodów.
Zakup pamiątek i upominków, które będą przypomniały o wizycie zakończył litewską część wycieczki.

3 dzień - Olsztyn
9 maja to przejazd do Olsztyna stolicy Warmii. Przed wiekami mieszkał w grodzie Mikołaj Kopernik, który bronił miasta przed krzyżackimi atakami. Wizyta w olsztyńskim planetarium pozwoliła uczniom na poznanie pasji jakiej przez wiele lat poświęcał się Kopernik. Astronomia, bo o niej mowa podczas filmowej prezentacji w murach planetarium stała się bliższa i ciekawsza. Planety, gwiazdy, układy i zachodzące między nimi zjawiska stały się prostsze i bardziej zrozumiałe.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Rowerem przez Mierzeję Wiślaną. Od przekopu do granicy w Piaskach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pruszczgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto