Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wójt gminy Cedry Wielkie o zmianach klimatycznych. "Żuławy są dobrym miejscem na wiatraki. Wiatru u nas nie brakuje"

Wawrzyniec Rozenberg
Archiwum Nasze Miasto
O ekologii z Januszem Golińskim, wójtem gminy Cedry Wielkie, rozmawia Wawrzyniec Rozenberg

Jak gmina Cedry Wielkie dba o naturalne środowisko?

Zmiany klimatu to globalny problem, ale my staramy się robić to, co jest w naszych możliwościach. Wywiązaliśmy się z niniejszej deklaracji budowy kanalizacji sanitarnej. W pierwotnej wersji w Kiezmarku nie przewidziano budowy kolektora odprowadzającego ścieki komunalne do gminnej oczyszczalni. Jednak skanalizujemy również tę miejscowość, gdy tylko uda się zdobyć dofinansowanie z funduszy Unii Europejskiej. Wszystkie żarówki w oświetleniu ulicznym finansujemy z gminnych środków są typu LED, co wpływa na oszczędności energii elektrycznej.

Czy są już czujniki zapylenia i co wynika z odczytów?

Mamy na razie dwa czujniki: w Cedrach Wielkich i w Koszwałach, ale planujemy następne. Z odczytów wynika, że na naszym, płaskim i wietrznym terenie szkodliwe dla zdrowia zapylenie nie przekracza norm. Można to sprawdzać na bieżąco, w internecie, na stronach gminy Cedry Wielkie.

Czy mieszkańcy mogą uzyskać dofinansowanie na przykład na fotowoltaikę oraz inne przedsięwzięcia?

Wielu naszych mieszkańców zainteresowanych jest wymianami starych pieców CO na nowocześniejsze. Podpisałem umowę z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku, żeby można było składać wnioski do programu Czyste Powietrze w naszym Urzędzie Gminy, co ułatwia procedurę. Program przewiduje dopłatę również do ogniw fotowoltaicznych. Największe wsie na naszym terenie mają już dostęp do gazu. Instalacja została zbudowana w ciągu ostatnich pięciu lat. Z czasem rurociągi z gazem trafią do następnych, mniejszych wiosek.

Czy gmina prowadzi też inne, niezależne działania proekologiczne?

Samorząd gminy sprzyja budowie elektrowni wiatrowych. Wprowadzenie pięć lat temu wymogu oddalenia wiatraków produkujących energię elektryczną od budynków sprawiło, że inwestorzy zaniechali takich inwestycji, również w naszej gminie.

Staramy się wpłynąć na rządzących, aby zmniejszyli wymogi odległości. Żuławy są dobrym miejscem na wiatraki. Wiatru u nas nie brakuje. Elektrownie wiatrowe to czysta energia elektryczna oraz dodatkowy dochód dla rolników i dla gminy.

Czy gmina posiada możliwość kontrolowania i karania największych „kopciuchów”?

Jeszcze nie nakładaliśmy kar. Świadomość ekologiczna jest coraz większa, szczególnie wśród młodszych mieszkańców, a za tym idzie mniejsze zapylenie powietrza z każdym rokiem. Poruszam ten problem podczas zebrań sołeckich.

Czy gmina promuje wśród mieszkańców sadzenie drzew wokół zabudowań i na nieużytkach?

Na Żuławach nie mamy nieużytków, ale mamy pasy zadrzewień, które są chronione. Szkoda, że są one w prywatnych rękach, a nie pod zarządem gminy. Niemniej mamy plany zadrzewień i wiele drzew sadzą mieszkańcy przy swoich domach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pruszczgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto