Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wielkie przedstawienia Małej Akademii Teatralnej. Pasja i zamiłowanie młodych aktorów z Pruszcza

Anna Gawrońska
Sławomir Kochanek/ nadesłane
Są grupą młodych, niezwykle utalentowanych ludzi. Swoją pasją dzielą się z innymi przedstawiając spektakle i happeningi.

Mowa o Małej Akademii Teatralnej, która w Pruszczu Gdańskim skupia młodzież z miłością do teatru. Grupa funkcjonuje od 2015 roku. Założyli ją Sławomir Kochanek wraz z Sylwią Dąbrowską, którzy są również reżyserami spektakli. Zarówno pan Sławomir, jak i pani Sylwia mają doświadczenie teatralne.

Sławomir Kochanek był edukatorem muzycznym, wieloletnim animatorem kultury w Trójmieście, instruktorem teatralnym. Występował na deskach teatrów Gardzienice, Lustra Strona Druga, uczestnik Akademii Praktyk Teatralnych Gardzienice. Przez wiele lat prowadził młodzieżową grupę teatralną związaną z Domem Sztuki w Gdańsku, z którą realizował wiele projektów zarówno lokalnych jak i międzynarodowych. Reżyserował spektakle dla teatru feta w Gdańsku, napisał oprawę muzyczną do spektaklu pt. „Makbet” w wykonaniu teatru „Lustra Strona Druga”, współpracował z Teatrem Wybrzeże przy tworzeniu muzyki do spektaklu „Blaszany Bębenek”. Inicjator i uczestnik wielu akcji artystycznych, happeningów, przedstawień plenerowych organizowanych w kraju i zagranicą. Obecnie jest nauczycielem w Szkole Podstawowej nr. 3 w Pruszczu Gdańskim. Sylwia Dąbrowska jest instruktorem teatralnym, pedagogiem dramy, absolwentką Akademii Praktyk Teatralnych w Europejskim Ośrodku Praktyk Teatralnych w Gardzienicach, socjoterapeutką i trenerem biznesu. Posiada 10-letnie doświadczenie w pracy z młodzieżą. W oparciu o autorskie programy nauczania. Prowadziła w gimnazjum i liceum przedmioty takie jak: warsztaty teatralne, edukacja teatralna oraz zajęcia artystyczne, jako projekt teatralny i trening twórczości. Od roku 2005 prowadzi szereg zajęć i warsztatów teatralnych i profilaktycznych dla różnych grup młodzieżowych. Organizowała i wyjeżdżała na wiele teatralnych festiwali. Przygotowała kilkanaście spektakli scenicznych i plenerowych. Współpracuje z trójmiejskimi ośrodkami kultury. Oprócz reżyserowania, sama również brała udział, jako aktorka w spektaklach Akademii Praktyk Teatralnych Gardzienice i Teatru Poza Tym w Gdańsku. W roku 2009 otrzymałam stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP w dziedzinie Teatru.

Pomysł stworzenia grupy wyniknął z pragnienia rozwijania pasji młodych osób. Pracuję w szkole, w której koordynowałem grupą teatralną. Chcieliśmy wyjść poza budynek szkoły i pokazać się mieszkańcom Pruszcza, dlatego z właśnie z chęci kontynuowania drogi obranej w szkole stworzyliśmy Małą Akademię Teatralną

- przyznaje Sławomir Kochanek, reżyser spektakli.

Pomysł przypadł również do gustu młodym aktorom, którzy z radością organizują wiele przedstawień i happeningów. Latem można ich zobaczyć na ulicach Pruszcza, Gdańska, czy miast w Niemczech. Spektakle uliczne to przedstawienia, które prezentują pod gołym niebem. Zimą - zajmują scenę w sali kinowej Centrum Kultury i Sportu w Pruszczu.

- Gdy tylko przychodzą ciepłe dni wyganiam ich na ulicę, bo tam mogą się najwięcej nauczyć - dodaje Sławomir Kochanek.

Młodzież co roku występuje na Dniach Pruszcza Gdańskiego, kiedy to na boisku CkiSu prezentuje spektakl uliczny. Podczas tegorocznych obchodów wystawili przedstawienie “Opary Absurdu”. Ponadto w zeszłym miesiącu grupa wyjechała do Niemiec i zaprezentował przedstawienie “Jurata”.

- Jest to nasza pasja i cieszymy się, że możemy ją spełniać. Praca z panem Sławkiem i panią Sylwią dużo nam dają - mówi Batek, uczestnik zajęć. - W tym roku piszę maturę i chcę zdawać do Krakowskiej Akademii Teatralnej. Pan Sławek pomaga mi w tym. Mamy zajęcia z dykcji, śpiewania, rytmikę czy ćwiczenia z oddechu. Wszechstronność zajęć daje nam możliwość rozwoju.

Od czasu kiedy zacząłem uczestniczyć w grupie dostrzegam błędy innych osób. Wcześniej, oglądając szkolne przedstawienie nie zwracałem uwagi na techniczne aspekty. Teraz - coraz częściej widzę przesadne przedstawienie emocji, czy zły ich dobór

- przyznaje Radek, aktor

Sławomir Kochanek chce nauczyć młodzież pracy w grupie. Na zajęciach wskazane są dyskusje i rozmowy o scenariuszu.

- Zazwyczaj daję dzieciom scenariusz i każdy ma parę minut na przeanalizowanie go. Potem każdy z osobna mówi co by zmienił w scenariuszu lub tworzy własny na podstawie podanej fabuły. Następnie grupa ocenia, który wariant był najlepszy - mówi reżyser. - Bardzo lubię, gdy dyskutujemy o scenariuszu, a następnie w demokratyczny sposób wybrany zostaje ten najfajniejszy. Czasami zdarza się również, że łączymy kilka pomysłów w jeden. Na moich zajęciach drugim ważnym elementem jest improwizacja. Zawsze powtarzam moim uczniom, że tekst jest do wyrażania, a nie do odklepania. Dzięki znajomości scenariusza mają nauczyć się wyrażać pewne emocje, a nie uczyć się tekstu od deski do deski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pruszczgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto