Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wczesne siwienie może być oznaką choroby. Na co wskazuje wypadanie włosów i rozdwajające się końcówki? Które choroby widać na włosach?

Agata Siemiaszko
Agata Siemiaszko
Zaburzenie równowagi w organizmie ma wpływ na wygląd skóry, paznokci i włosów. Suche i wypadające włosy mogą oznaczać niedobór składników, a nawet poważne choroby. Sprawdź, jakie choroby widać na włosach.
Zaburzenie równowagi w organizmie ma wpływ na wygląd skóry, paznokci i włosów. Suche i wypadające włosy mogą oznaczać niedobór składników, a nawet poważne choroby. Sprawdź, jakie choroby widać na włosach. Manuel-F-O/Getty Images
Wygląd włosów często odzwierciedla stan zdrowia organizmu, a już niewielkie zaburzenia sprawiają, że stają się one suche i matowe, końcówki rozdwajają się, zaś włosy zaczynają szybciej wypadać. Jak temu zapobiec? Warto zadbać o zbilansowaną dietę bogatą w cynk, selen i biotynę, które korzystnie wpływają na strukturę mieszków włosowych. Można również zastosować domowe płukanki lub olejowanie włosów. Sprawdź, jakie choroby mogą znacząco zmieniać wygląd włosów.

Spis treści

Jakie choroby widać na włosach? Zwróć uwagę na niepokojące objawy

Zadbane włosy stanowią pewnego rodzaju „wizytówkę” kobiet i mężczyzn. Niestety, struktura włosów jest bardzo delikatna, a każde zaburzenie równowagi w organizmie może mieć znaczący wpływ na ich wygląd. Czy wiesz, że wczesne siwienie może być oznaką choroby? Podpowiadamy, co wygląd włosów mówi o stanie zdrowia.

Choroby, które widać na włosach. Co powinno zaniepokoić?

Jak dbać o wygląd włosów? Czym jest olejowanie włosów i jak działają ziołowe płukanki?

O wygląd włosów warto dbać przez cały rok. Niestety, ich struktura jest bardzo delikatna, dlatego są wrażliwe na nagłą zmianę temperatur, niezbilansowaną dietę, sztuczne dodatki do kosmetyków, chlor, a nawet zanieczyszczenia powietrza, w tym smog.

Pielęgnację włosów warto rozpocząć od zbilansowanej diety, która będzie źródłem witamin i związków mineralnych korzystnie wpływających na strukturę i wytrzymałość cebulek włosowych. Dlatego z diety warto wyeliminować produkty wysokoprzetworzone z dodatkiem konserwantów. Natomiast w jadłospisie powinny znaleźć się:

  • naturalne produkty zawierające witaminy A i E – zielone i pomarańczowe warzywa oraz owoce, a także oleje roślinne,
  • produkty bogate w kwasy omega-3 – tłuste ryby morskie, olej z wiesiołka i czarnuszki oliwa z oliwek,
  • produkty będące źródłem magnezu, cynku i selenu – tłuste ryby morskie i owoce morza, oleje roślinne, orzechy, pełnoziarniste produkty zbożowe, surowe warzywa i owoce, najlepiej zielone, pomarańczowe i czerwone, ze względu na najwyższe stężenie beta-karotenu i chlorofilu.

Dodatkowo można zastosować domowe płukanki do włosów z roślin zmniejszających wypadanie i pobudzających wzrost np. z pokrzywy zwyczajnej, skrzypu polnego, nasion kozieradki, korzenia łopianu i czarnej rzepy.

Fryzjerzy i styliści mody polecają również olejowanie włosów, które polega na nałożeniu odpowiedniej ilości oleju na włosy, delikatnym wmasowaniu, odczekaniu określonego czasu i dokładnym spłukaniu. Jaki olej wybrać? Wszystko zależy od efektów jakie chcemy osiągnąć np. na wypadające włosy warto nałożyć olej rycynowy, a do zniszczonych włosów z tendencja do rozdwajania końcówek poleca się olej jojoba lub arganowy.

Zobacz też: Na czym polega olejowanie włosów i jak dobrać odpowiedni olej?

Co jeszcze można zrobić, aby zadbać o włosy? Warto udać się do trychologa, czyli specjalisty zajmującego się chorobami skóry głowy, ponieważ wygląd włosów zależy przede wszystkim od kondycji skóry. Dodatkowo specjalista może zbadać porowatość włosów, a dzięki temu dobrać odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji.

Kosmetyki z apteki

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Wczesne siwienie może być oznaką choroby. Na co wskazuje wypadanie włosów i rozdwajające się końcówki? Które choroby widać na włosach? - Strona Zdrowia

Wróć na pruszczgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto