Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wałbrzyska filia Dolnośląskiej Biblioteki Pedagogicznej we Wrocławiu od połowy grudnia w Rynku

Paweł Gołębiowski
Wałbrzyska filia Dolnośląskiej Biblioteki Pedagogicznej we Wrocławiu od połowy grudnia funkcjonuje w centrum miasta, w kamienicy przy Rynku 6.

Coraz więcej osób odwiedza wałbrzyską filię Dolnośląskiej Biblioteki Pedagogicznej we Wrocławiu. Z pewnością wynika to z faktu, że od połowy grudnia funkcjonuje ona w centrum miasta, w kamienicy przy Rynku 6.
– To świetna lokalizacja. Bardzo blisko mają tu między innymi studenci z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej – mówi Teresa Dałek, kierownik wałbrzyskiej biblioteki. Wcześniej mieli siedzibę przy ul. Wrocławskiej, w budynku Wałbrzyskiej Wyższej Szkoły Zarządzania i Przedsiębiorczości. To było nienajlepsze miejsce. Trochę na odludziu. Właściwie z każdego miejsca w mieście trzeba było tam dojeżdżać. A biblioteka pedagogiczna jest jedyną w powiecie biblioteką specjalistyczną, która służy rozwijaniu i zaspokajaniu potrzeb czytelniczych wszystkich zainteresowanych sprawami kształcenia, dokształcania i doskonalenia. Odwiedzają ją uczniowie, studenci, nauczyciele oraz całe środowisko oświatowo – wychowawcze.
– Między innymi byli już nauczyciele. Większość z nich doskonale radzi sobie z obsługą komputera – mówi z uśmiechem Ewa Bochynek, pracownica wałbrzyskiej filii DBP. Sama pracowała w szkole przez 20 lat. Dodaje, że posługując się komputerem można u nich np. zamawiać książki, sprawdzać swoje konto (czyli co jest wypożyczone i kiedy upływa termin zwrotu) czy korzystać z ebooków (dostęp do ponad 1500 tytułów z zakresu pedagogiki, psychologii, socjologii i komunikacji społecznej). Mają co prawda na stanie około 40 tysięcy książek, ale jeśli zajdzie potrzeba to w ciągu tygodnia mogą sprowadzić jakiś tytuł z Dolnośląskiej Biblioteki Pedagogicznej we Wrocławiu lub z jej filii. W tej wałbrzyskiej pracuje jeszcze Edyta Kilian. Panie mają co robić. Oprócz bieżących obowiązków mają też dodatkowe. Prowadzą praktyki dla studentów bibliotekoznawstwa, przygotowują zajęcia edukacyjne dla uczniów i nauczycieli, piszą artykuły do czasopism fachowych, przygotowują materiały na konferencje (np. Bibliotekarzy Wrocławskich), współtworzą wraz z innymi bibliotekami pedagogicznymi regionu Dolnośląski System Informacji Edukacyjnej. Przy wałbrzyskiej filii działa sieć współpracy nauczycieli bibliotekarzy szkolnych miasta i okolic. Nauczyciele i pracownicy oświaty mają dostęp do platformy edukacyjnej FRONTER, na której znajdą materiały źródłowe do konkretnych zagadnień, materiały dydaktyczne oraz wybór materiałów pozyskiwanych z Internetu w postaci tzw. stron WEBowaDBP opracowywanych przez pracowników bibliotek pedagogicznych województwa. Dla wałbrzyskich nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej utworzona została strona prezentująca materiały dydaktyczno-szkoleniowe prezentowane w serwisie wałbrzyskiej filii DBP pod nazwą „Wczesnoszkolna sieć współpracy”. Promują też lokalnych pisarzy. Mieli u siebie m.in. cykl czytania przez uczniów książki „Ciemno, prawie noc” autorstwa pochodzącej z Wałbrzycha Joanny Bator. Współpracują z większością szkół w mieście i regionie, w tym ze szkołami podstawowymi, np. nr 28 i 15, Gminnym Zespołem Szkół nr 2 oraz szkołą przyszpitalną w Wałbrzychu.
W bibliotece gromadzą literaturę z pedagogiki i dydaktyki oraz pokrewnych dziedzin. Są zapleczem informacyjnym dla nauczycieli i studentów kierunków pedagogicznych. Mają na półkach najnowsze tytuły.
W nowej siedzibie sąsiadują z wałbrzyską filią Dolnośląskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli. Zajmują pomieszczenia na drugim piętrze. Niestety nie ma tam windy i to jedyny minus nowej lokalizacji. – Zamontowanie windy jest jednak w planie – mówi Teresa Dałek.
Do biblioteki może zapisać się każdy Dolnoślązak poszukujący literatury naukowej. Zapisując się zapłaci 10 zł (to opłata za rok) i dostanie kartę biblioteczną oraz dostęp do wirtualnej czytelni IBUK Libra. Będzie mógł korzystać za darmo z Dolnośląskiej Biblioteki Pedagogicznej we Wrocławiu i jej wszystkich filii. W wałbrzyskiej filii jest m.in. pokój do cichej pracy z 95 tytułami czasopism. W czytelni można wypożyczyć jakąś pozycję na dwa tygodnie i ewentualnie przedłużać ten okres dwa razy. Z biblioteki nauczyciele wypożyczają książki na 3 miesiące, a studenci i inni użytkownicy na miesiąc.

Biblioteka czynna:
poniedziałek, czwartek godz. 10 – 15
wtorek, środa, piątek godz. 10 – 17
dwie soboty (druga i czwarta) 9 - 15

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto