Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Rusocinie uruchomiona zostanie poradnia psychologiczno-psychiatryczna dla dzieci i młodzieży |ZDJĘCIA

Danuta Strzelecka
Danuta Strzelecka
Fot. Danuta Strzelecka
Już niebawem na terenie powiatu gdańskiego rozpocznie swoją działalność poradnia psychologiczno-psychiatryczna. Swoją siedzibę ma znaleźć w budynku internatu szkoły w Rusocinie. Prace nad realizacją projektu ruszyły, a jego wykonaniem pod nadzorem Starostwa Powiatowego w Pruszczu Gdańskim zajmie się Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie.

Powiat gdański w ramach ZIT realizować będzie dwa projekty społeczne. Pierwszy dotyczy utworzenia poradni psychologiczno-psychiatrycznej w Rusocinie.

– Jego wykonaniem pod naszym nadzorem zajmie się Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie. Doskonale zdajemy sobie sprawę, że tego typu poradnia jest niezwykle potrzebna na naszym terenie – mówi Stefan Skonieczny, starosta gdański. – Otrzymujemy sygnały, że istnieje ogromny kłopot ze zdobyciem orzeczenia od psychiatry. Mam nadzieję, że nasz projekt rozwiąże te problemy.

Poradnia ma znajdować się na piętrze budynku internatu w Rusocinie. Prowadzone są też rozmowy z przedstawicielami jednej z organizacji pozarządowych, która mogłaby być partnerem w realizacji tego projektu.

– Po uruchomieniu placówki chcemy również podpisać kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. Chciałbym jednak jasno powiedzieć, że poradnia funkcjonować będzie nawet po zakończeniu projektu z dofinansowaniem NFZ – zapewnia starosta.

Władze powiatu liczą, że na uruchomienie poradni (również remont budynku oraz montaż windy), wystarczy pieniędzy w ramach projektu. Jeśli ich zabraknie, to powiat będzie starać się o pozyskanie dodatkowych środków z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

– Moim zdaniem poradnia psychiatryczna dla dzieci i młodzieży jest potrzebna. Nie ma co ukrywać, że w naszym powiecie brakuje łatwego i darmowego dostępu do specjalistów – zarówno psychiatrów, jak i psychologów. Obserwujemy, że potrzeby z każdym rokiem są coraz większe, a lekarzy nie jest zbyt wielu – mówi nam Dorota Bąk, wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Gdańskiego i szefowa Komisji Ochrony Zdrowia, Polityki Społecznej i Prorodzinnej.

- Pomocy wymagają nie tylko młodzi, ale także ich rodzice. Oczekują jej nie tylko osoby, które mają dzieci ze schorzeniami umysłowymi, ale również ci, którzy mają problemy krótkotrwałe. Do tej pory w naszym powiecie darmowej poradni psychiatrycznej nie było, a dzieci z rodzicami muszą korzystać z porad prywatnych albo udawać się do specjalistów w Gdańsku lub Starogardzie Gdańskim - dodaje wiceprzewodnicząca rady. .

Realizacja projektu w 85 proc. pokryta będzie ze środków europejskich. Pozostałe środki pochodzić będą z budżetu powiatu gdańskiego. Koszt przedsięwzięcia szacuje się na ponad 1,5 mln zł, które mają wystarczyć na utworzenie i funkcjonowanie poradni.

od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pruszczgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto