Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Pszczółkach i Kolniku obchodzono Wielki Dzień Pszczół

oprac. red./UG Pszczółki
Belgijski taniec integracyjny w wykonaniu KGW z Kolnika
Belgijski taniec integracyjny w wykonaniu KGW z Kolnika UG Pszczółki
W czwartek w gm. Pszczółki odbył się Wielki Dzień Pszczółki, czyli pierwsze w Polsce święto pszczół i ich przyjaciół.

Była to okazja by po raz pierwszy zaprezentować Cysterski Deptak Widokowy na dawnym nasypie kolejowym w Pszczółkach.

Zanim przybyli goście udali się na pierwszy spacer o nasadzenie przepięknej hortensji bukietowej odmiany Kyushu, rośliny o mocnym zapachu wabiącym owady, a jednocześnie wysoko miododajnej.

Deptak powstał przy Pomorskim Szlaku Cysterskim jako świadectwo zasług zakonu cystersów, którzy, będąc właścicielami tych terenów, według legendy zainicjowali tutejszą hodowlę pszczół i produkcję miodu.

Pszczelarze przeciwko opryskom i GMO

Bartnictwo (później pszczelarstwo) odgrywało ważną rolę w utrzymaniu klasztoru. Miód służył za substancję słodzącą i dodatek do trunków, a wosk wykorzystywano do wykonywania świec ołtarzowych i oświetlania pomieszczeń.

Można tu obejrzeć przepiękne kompozycje składające się w przeważającej mierze z roślin nektaro- i pyłkodajnych. Szczególne walory dekoracyjne mają różne odmiany wiśni, których posadzono ok. 100 szt.

Liczne grupy stanowią: trzy odmiany berberysów thunbergii (ponad 400 szt.) oraz derenie (ok. 160 szt.).

Posadzone zostały również liczne byliny kwitnące m.in. liliowce, zawilce, dzwonki, żurawki, jeżówki, rodgersje, tawuły, funkie, irysy i inne. Wśród nasadzeń uzupełniających znajdziemy sosnę czarną, świerk serbski, karłowatą sosnę pumilo, kalinę koralową, brzozę, lipę, jałowca, grab, bez czarny, irgę, żywotnika, pęcherznicę, trawy ozdobne i inne. Piękne rośliny stanowią dekorację dla ciekawej małej architektury. Znajdziemy tu m.in. imitację ścianki wspinaczkowej, place z grami terenowymi, model układu planetarnego, zegar słoneczny, tarasy widokowe i miejsca wypoczynkowe z ławeczkami. Inwestycja została współfinansowana ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rolnego: Europa inwestująca w obszary wiejskie.

Po spacerze goście udali się do Kolnika, gdzie odbył się piknik rodzinny. Uczestnicy imprezy, po krótkim wprowadzeniu do idei Wielkiego Dnia Pszczół, zostali zaproszeni do uczestnictwa w quizach z wiedzy o życiu pszczół, zagrożeniach i sposobach ich ochrony oraz pszczelarstwie.

Ze względu na upalną aurę dużym zainteresowaniem cieszyły się konkursy na napój energetyczny na miodzie oraz sałatkę z owoców zapylanych przez pszczoły przyprawione odrobiną miodu. Miodowe smakołyki zostały docenione nie tylko przez jury, ale i rozsmakowanych kibiców. Nagrodami w quizach i konkursach były m.in. sadzonki roślin miododajnych.

Dodatkową atrakcją było stoisko rejonowego koła pszczelarzy, na którym można było posmakować miodu, obejrzeć z bliska pszczołę czy zrobić świeczkę z węzy. Najmłodsi malowali pszczoły wśród kwiatów na dużych arkuszach papieru i kolorowali kwiaty miododajne. A w nagrodę otrzymywali zakładki do książek zawierające porady, co możemy zrobić by uczynić nasz świat przyjazny pszczołom. Pyszny poczęstunek obejmujący m.in. ciasta na miodzie i uda kurczaka w sosie miodowym przygotowały panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Kolniku.

Nie zabrakło również elementów rozrywkowych, które zapewniły koła gospodyń z Różyn, Skowarcza i Kolnika, a także zespół Biesiada.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pruszczgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto