Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Pruszczu pojawi się 400 budek lęgowych dla jerzyków. Ptaki te przylecą do nas w maju

Danuta Strzelecka
Danuta Strzelecka
Fot. Mat. UM Pruszcz Gdański
400 budek lęgowych dla jerzyków pojawi się w kwietniu w Pruszczu się w pięciu lokalizacjach na terenie miasta, głównie to placówki szkolne. Lokalizacje zostały wybrane na podstawie ekspertyzy ornitologicznej, która wskazała najlepsze potencjalne miejsca pod siedlisko dla tych pożytecznych stworzeń.

Budki lęgowe dla jerzyków w Pruszczu Gdańskim

Miasto wybrało właśnie wykonawcę, który na początku kwietnia 2021 r. przystąpi do montażu 400 budek lęgowych dla jerzyków w Pruszczu Gdańskim

Budki pojawią się w pięciu lokalizacjach na terenie miasta, w tym:

  • Przedszkole Publiczne im. Janusza Korczaka, ul. Żwirki i Wigury 8 – 58 budek lęgowych,
  • Szkoła Podstawowa nr 3, ul. Matejki 1 – 165 budek lęgowych,
  • Zespół Szkół nr 4, ul. Kasprowicza 16- 30 budek lęgowych,
  • Zespół Szkół nr 1, ul. Niemcewicza 1- 117 budek lęgowych,
  • budynek mieszkalny przy ul. Powstańców Warszawy 17- 30 budek lęgowych,

Lokalizacje zostały wybrane na podstawie ekspertyzy ornitologicznej, która wskazała najlepsze potencjalne miejsca pod siedlisko dla tych pożytecznych stworzeń.

- Budki zawisną w kwietniu, ponieważ nie chcemy, aby wcześniej budki zajęły inne gatunki ptaków - mówi Janusz Wróbel, burmistrz Pruszcza Gdańskiego. - Prace montażowe zostaną zakończone do 20 kwietnia. Terminy te uwzględniają biologię jerzyków, które przylatują na Pomorze w pierwszej połowie maja.

Jerzyki - ekologiczna i skuteczna broń w walce z komarami

Jerzyki to wędrowne ptaki. Występują prawie w całej Europie, a zimują w południowej Afryce. W Polsce te ptaki spotykane są od końca kwietnia do połowy października, jednak przeważnie przylatują w maju i odlatują już w sierpniu.

Budki lęgowe jerzyków pojawiają się w różnych rejonach Polski, miastach i wsiach. Taka walka z komarami jest nie tylko ekologiczna, ale też bardzo skuteczna.

Tylko jeden osobnik w ciągu doby potrafi zjeść nawet 20 000 owadów (także komarów czy równie dokuczliwych muszek). I nie rujnuje równowagi w przyrodzie. Tylko że na efekty działania jerzyków trzeba trochę poczekać.  Zasiedlanie budek trwa od dwóch do trzech lat.

Jak powiesić budkę

Trzeba jednak wiedzieć, że budki dla jerzyków nie mogą być powieszone w byle jakim miejscu. Najlepiej je umieszczać od strony wschodniej lub północnej budynku (aby nie była zbyt mocno nagrzana słońcem), a koniecznie musimy powiesić je tak, aby do środka nie padał deszcz. Budka powinna też zawisnąć na wysokości nie mniejszej niż 5 metrów nad ziemią, a przed wejściem do budki nie mogą rosnąć drzewa ani też znajdować się inne przeszkody, na które mogłyby wpaść latające z dużą prędkością jerzyki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pruszczgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto