Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Pruszczu Gd. pamiętają o więźniach KL Stutthof

Marek Adamkowicz
Władze Pruszcza Gdańskiego zapowiadają zmianę wyglądu otoczenia pomnika ofiar KL Stutthof
Władze Pruszcza Gdańskiego zapowiadają zmianę wyglądu otoczenia pomnika ofiar KL Stutthof Fot. W. Rozenberg
Dziś mijają 72 lata od przybycia do Stutthofu pierwszej grupy więźniów. Byli to Polacy i Żydzi z Wolnego Miasta Gdańska. Ich to właśnie zmuszono do budowania od podstaw obozu, w którym potem śmierć poniosły tysiące osób różnych narodowości. Pamięć o hitlerowskim obozie zagłady jest szczególnie żywa w Pruszczu Gdańskim.

- Jednymi z pierwszych więźniów Stutthofu byli Polacy z ówczesnego powiatu Wyżyny Gdańskie - opowiada Józefa Krośnicka, autorka licznych opracowań na temat historii miasta. - Aresztowano działaczy polonijnych, głównie kolejarzy.
Zatrzymani trafiali do budynku przy ul. Wojska Polskiego, w którym znajduje się dziś Prokuratura Rejonowa. Przypomina o tym tablica, która w ub.r. zastąpiła starą, nieprzystającą treścią ani wyglądem do współczesności.
- Wymiana tablicy to skromny dowód na to, że zależy nam, aby pamięć o tamtych tragicznych wydarzeniach nie przeminęła - mówią władze miasta i zapowiadają, że na nieporównywalnie większą skalę zajmą się innym miejscem związanym z KL Stutthof.
- Konkretyzują się już plany zagospodarowania otoczenia pomnika przy ulicy Powstańców Warszawy - mówi Mariola Barzał, kierownik Referatu Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Pruszcz Gdański. - Stojący tu głaz przypomina o więźniach obozu, którzy byli przetrzymywani na terenie lotniska.
Niestety, poświęcony sztutowiakom pomnik jest słabo widoczny, stoi jakby w ukryciu.
- Chcemy go wyeksponować i przywrócić społeczną pamięć o tym miejscu, bo coraz mniej osób wie, co tu się działo w latach drugiej wojny światowej - mówi urzędniczka.
Projekt zakłada m.in. uporządkowanie zieleni, wytyczenie ścieżek i ustawienie ławeczek. Pojawi się też sześć tablic informujących o historii tego miejsca oraz nowa inskrypcja na pomniku. Całość zostanie podświetlona, więc będzie zwracała uwagę również w nocy. - Planowana przebudowa ulicy Powstańców Warszawy stwarza okazję do swoistego "otwarcia" tego miejsca dla mieszkańców - dodaje Mariola Barzał. - Chcemy, żeby ludzie odwiedzali je nie tylko przy okazji uroczystości patriotycznych.
Projekt jest realizowany we współpracy z Muzeum Stutthof, które też zaprasza na obchody 72 rocznicy przybycia do obozu pierwszego transportu więźniów. Uroczystości odbędą się w sobotę 3 września o godz. 12.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pruszczgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto