Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Pruszczu Gd. można śledzić zanieczyszczenie powietrza. Czy stan powietrza jest dobry? Mieszkaniec jest zaniepokojony pomiarami

Wawrzyniec Rozenberg
Do naszej redakcji zgłosił się mieszkaniec Pruszcza Gdańskiego zaniepokojony stanem powietrza w mieście. - Śledzę czujniki Syngeos i niestety smutna prawda jest taka, że jeżeli w mieście nie ma wiatru i mamy sezon grzewczy, to stan powietrza jest fatalny, co widać szczególnie wieczorami. Czy można zwrócić uwagę włodarzom miasta na ten problem - pyta pan Krzysztof. - Może trzeba więcej próbek z pieców pobierać do badania?

Jakość powietrza w Pruszczu Gdańskim

Każdy, w dowolnej chwili może w Pruszczu Gdańskim sprawdzić stan zanieczyszczenia powietrza pyłami określanymi, jako PM 2,5 oraz nieco większymi PM 10. W mieście ustawiono 14 mierników jakości powietrza działających w systemie Syngeos.

Aby sprawdzić stan powietrza można wejść na stronę internetową https://panel.syngeos.pl/sensor/pm10?device=1112 (KLIKNIJ TUTAJ ) i wybrać na mapie Pruszcz Gdański. Można poznać odczyty mierników klikając na odpowiedni punkt na mapie.

Nawet pomimo bezwietrznej pogody i dużej wilgotności aktualnie czujniki świecą na mapie na zielono, a czasem na żółto, co znaczy, że zanieczyszczenie nie zagraża mieszkańcom. Jednocześnie wyświetla się stan powietrza zarejestrowany przez urządzenie pomiarowe z ostatnich 24 godzin.

- Od dłuższego czasu jestem zaniepokojony stanem powietrza w mieście – napisał do redakcji pan Krzysztof, mieszkaniec Pruszcza Gdańskiego. - Śledzę czujniki Syngeos i niestety smutna prawda jest taka, że jeżeli w mieście nie ma wiatru i mamy sezon grzewczy, to stan powietrza jest fatalny, co widać szczególnie wieczorami. Natomiast przed południem powietrze nie jest zanieczyszczone.

O monitoring stanu powietrza zapytaliśmy w Urzędzie Miasta.

- Mieszkańcy Pruszcza Gdańskiego zagłosowali w budżecie obywatelskim na montaż czternastu mierników jakości powietrza w różnych miejscach miasta – wyjaśniła Marta Rauchfleisch, pracownica Urzędu Miasta. - Koszt inwestycji to 56 tys. zł i mamy profesjonalny monitoring z dostępem do wyników przez każdego zainteresowanego. Przekroczenia norm są niewielkie i krótkotrwałe w ciągu doby. Podobne na wszystkich urządzeniach w różnych częściach miasta. Na pewno jakość powietrza psują samochody, ale przyczyny będą analizowane z uwzględnieniem pór roku i warunków pogodowych. Zainteresowanym polecam stronę Urzędu Miasta Pruszcz Gdański i zakładkę Ochrona Środowiska.

Likwidacja kotłowni i piecy

Na długo przed ograniczaniem zapylenia powietrza w kraju, samorządowcy Pruszcza Gdańskiego zadbali, żeby w mieście nie było smogu. Cztery duże kotłownie węglowe zostały zlikwidowane i zastosowano kotły zasilane gazem. Podobnie, jak piece w budynkach komunalnych. Właściciele domów jednorodzinnych mogą wymieniać piece węglowe na gazowe z dopłatami Urzędu Miasta i chętnie korzystają z tego udogodnienia. Wydaje się, że ogrzewanie mieszkań nie jest główną przyczyną zmierzonych pyłów.

Samochodowy smog?

Nie można wykluczyć wzrastającego z każdym rokiem ruchu pojazdów. Mamy w powiecie gdańskim zarejestrowanych ponad 120 tys. pojazdów. Do tego dochodzi ruch tranzytowy na Autostradzie A-1, i drogach krajowych nr 6 i nr 7. Jak daleko niosą się pyły z rur wydechowych pojazdów? Tego dowiemy się dopiero po szczegółowej analizie przyczyn zapylenia.

W powiecie gdańskim profesjonalne mierniki jakości powietrza, współpracujące w systemie Syngeos zamontowane są tylko w Pruszczu Gdańskim i dwa w gminie Cedry Wielkie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pruszczgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto