Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W pruszczańskich kościołach stanęły bożonarodzeniowe szopki. Ruchome i z bogatą historią - zobaczcie zdjęcia!

Jakub Cyrzan
Jakub Cyrzan
Jak co roku w kościołach naszego miasta pojawiły się bożonarodzeniowe szopki. Ruchome postacie, świetlne iluminacje - stajenki przyciągają dorosłych i dzieci. Co więcej, ich historia sięga czasem kilkudziesięciu lat!

Szopki bożonarodzeniowe w kościołach w Pruszczu Gdańskim

Tradycyjnie w święta Bożego Narodzenia w kościołach pojawiają się szopki bożonarodzeniowe. Jak co roku, stanęły one także w pruszczańskich świątyniach. W każdej szopce znajduje się przedstawienie Świętej Rodziny - mały Jezus, Maria oraz Józef, pasterze oraz zwierzęta. W kościele Podwyższenia Krzyża Św. szopka od lat przyciąga do siebie dorosłych i dzieci. W tym roku, ustawiona w lewej nawie kościoła, została wzbogacona o świetlne iluminacje. Tradycja szopki w najstarszej pruszczańskiej świątyni sięga już kilkudziesięciu lat!

- Ruchoma szopka jest w naszym kościele od ponad 30 lat - mówi ks. prałat, Stanisław Łada. - W tym czasie z różnych przyczyn kilkukrotnie zmienialiśmy jej wielkość. Po każdej mszy rodzice wraz z dziećmi podchodzą do szopki, by pomodlić się do Dzieciątka Jezus, nie zapominając o najważniejszym aspekcie tych świąt. To daje dużo radości - podsumowuje proboszcz parafii pw. Podwyższenia Krzyża Św.

Ruchoma szopka jest także dostępna w kościele pw. Bł. Michała Kozala. Jak wskazuje sam inicjator przedsięwzięcia - ks. kanonik Jerzy Pobłocki, silniki, na których funkcjonuje stajenka, mają już kilkadziesiąt lat. Pasterze, mędrcy, Święta Rodzina, zwierzęta, ale także cieśle, rzemieślnicy i wiele innych. Bogata w różne postacie szopka jest uruchamiana po każdej mszy św. W kościele pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy również stanęła przepiękna stajenka. W jej przygotowanie włączyli się parafianie.

Szopki kolędnicze

Tradycja szopek kolędniczych wywodzi się od obnośnych teatrzyków kukiełkowych i ludowych jasełek, które z kolei mają swoje źródło w kościelnych misteriach średniowiecznych. Szopki różnią się konstrukcją, doborem postaci, czasem wystawiania w zależności od regionu świata, z którego pochodzą np. szopka neapolitańska (od 8 XII), szopka krakowska (pierwszy czwartek grudnia).

W pruszczańskich kościołach stanęły bożonarodzeniowe szopki....

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pruszczgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto