Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Cedrach Wielkich upamiętnili ofiary Marszu Śmierci. Była msza i wieńce pod obeliskiem |ZDJĘCIA

Danuta Strzelecka
Danuta Strzelecka
Fot. UG Cedry Wielkie
76.rocznica Marszu Śmierci więźniów Obozu Koncentracyjnego KL Stutthof. W Cedrach Wielkich pierwsze uroczystości upamiętniające ofiary Marszu Śmierci rozpoczęły się już w poniedziałek 25 stycznia 2021 r. W kościele pw. Świętych Aniołów Stróżów odbyła się msza św., po niej złożenie wieńców pod obeliskiem przez mieszkańców, samorządowców oraz organizacje pozarządowe.

Obchody Marszu Śmierci w Cedrach Wielkich

W tym tygodniu przypada 76. rocznica Marszu Śmierci więźniów Obozu Koncentracyjnego KL Stutthof. Z tej okazji w poniedziałek, 25.01 odbyła się msza święta w Cedrach Wielkich, a tuż po niej wójt Janusz Goliński i przewodnicząca Rady Gminy Cedry Wielkie Justyna Słowińska oraz starosta gdański Stefan Skonieczny złożyli kwiaty pod obeliskiem upamiętniającym ofiary marszu.

– Pamięć szczególnie o tak dramatycznych momentach naszej historii musi pozostać. To nasz obowiązek, abyśmy z pokolenia na pokolenie przekazywali młodym ludziom informacje dotyczące tamtych wydarzeń. Miejmy nadzieję, że historia ta nigdy się już nie powtórzy – mówi Janusz Goliński, wójt gminy Cedry Wielkie.

Uroczystości upamiętniające ofiary Marszu Śmierci odbywały się w różnych miejscach naszego regionu. Wójt gminy Cedry Wielkie wraz z przewodniczącą Rady Gminy uczestniczyli jeszcze w mszy świętej, która koncelebrowana była w Archikatedrze Oliwskiej.

– Wśród wielu gdańskich księży, którzy zostali aresztowani w 1939 roku i trafili do obozu w Stutthofie, był również proboszcz parafii w Wocławach ks. Bernard Wiecki. W 1940 roku został przewieziony do Nowego Portu, gdzie został zamordowany. W przyszłym roku chcemy odsłonić tablicę upamiętniającą jego postać – dodaje Janusz Goliński.

Podczas marszu zginęło 17 tys. więźniów

Przypomnijmy, że 76 lat temu 25 stycznia Paul Werner Hoppe, komendant niemieckiego obozu koncentracyjnego Stutthof, wydał rozkaz ewakuacji więźniów. Wymarsz miał nastąpić o godzinie 6. Trasa – licząca 140 km – ewakuacji wiodła m.in. przez Mikoszewo, Cedry Wielkie, Pruszcz Gdański, Straszyn, Żukowo, Luzino, do Lęborka. Wyprowadzono 11 000 więźniów obozu głównego i 22 000 z rozsianych po całym regionie podobozów. Zginęło 17 000 jeńców.

Warto przy okazji wspomnieć, że filia obozu Stutthof od 21 października 1939 roku do 25 listopada 1939 roku funkcjonowała także w Kiezmarku. Pracowało w niej 20 więźniów obozu koncentracyjnego.

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pruszczgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto