Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Białymstoku jest kolejne mieszkanie wytchnieniowe! Rodzice mogą wypocząć i załatwić sprawy [ZDJĘCIA, WIDEO]

Agata Sawczenko
To już trzecie mieszkanie wytchnieniowe, jakie będzie działać w Białymstoku
To już trzecie mieszkanie wytchnieniowe, jakie będzie działać w Białymstoku Piotr Sawczuk
23-letni Kacper wymaga opieki 24 godziny na dobę. Jest niepełnosprawny i intelektualnie, i fizycznie. - Trzeba mu pomagać ze wszystkim - w jedzeniu, ubieraniu się, wszystkich codziennych czynnościach. Do tego ma padaczkę - mówi Magdalena Popławska, mama Kacpra. W ciągu roku szkolnego chodzi do ośrodka szkolno-wychowawczego. Wtedy jego rodzice idą do pracy. Kłopot zaczyna się w wakacje. Choć rodzice biorą urlop oddzielnie, i tak tych wolnych dni nie wystarcza, by przez dwa miesiące zapewnić synowi opiekę. Do teju pory pomagali im rodzice. Teraz Kacper ma zapewnioną opiekę w mieszkaniu wytchnieniowym, otwartym właśnie przy Stowarzyszeniu Aktywni. To już trzecie takie miejsce w Białymstoku finansowane przez miasto.

Takich rodzin, które mają pod opieką niepełnosprawne dziecko, jest w Białymstoku dużo więcej. Często jeden z rodziców musi zrezygnować z pracy, by zająć się chorym synem czy córką. Często - jest tylko jeden rodzic, który musi zapewnić i opiekę, i środki na życie. Szczęście mają ci, którym dalsza rodzina czy przyjaciele zgadzają się pomóc od czasu do czasu. Wtedy można pójść po zakupy, do lekarza, załatwić najważniejsze sprawy. Jednak wiele rodzin takiej pomocy nie otrzymuje. Bliscy po prostu boją się odpowiedzialności i odmawiają opieki nad chorym. I co wtedy robić? Gdy trzeba kupić jedzenie, iść do pracy, a co gorsze - położyć się do szpitala.

Opieka wytchnieniowa dla rodzin osób niepełnosprawnych

- Każdy rodzic potrzebuje odrobinę wytchnienia. I to nie tylko wtedy, gdy ma załatwić ważne sprawy. Co jakiś czas trzeba też dać odpocząć głowie, iść na spacer, do kina, spotkać się ze znajomymi. Inaczej nikt nie będzie dobrze funkcjonować - mówi Piotr Zwoliński, koordynator projektu prowadzonego przez stowarzyszenie Aktywni. To właśnie w jego ramach powstało - trzecie już w Białymstoku mieszkanie wytchnieniowe. Dwa poprzednie są dla osób ze spektrum autyzmu oraz dla dorosłych z niepełnosprawnością intelektualną. W tym właśnie otwartym specjaliści będą opiekować się dorosłymi osobami z niepełnosprawnościami w stopniu umiarkowanym i znacznym., Na jego prowadzenie miasto w tym roku przeznaczyło 100 tys. zł. Będzie tu mogło jednocześnie przebywać osiem dorosłych niepełnosprawnych osób.

Rodzice będą chęć oddania pod opiekę swego dziecka będą musieli zgłosić 10 dni wcześniej. Można tu przebywać do trzech tygodni. Ale możliwa jest też opieka bez nocowania, na kilka godzin w ciągu dnia.

PiS chce karty rodziny z dzieckiem niepełnosprawnym [ZDJĘCIA, WIDEO]

- Ale oczywiście jesteśmy elastyczni. Jeśli będzie nagła sytuacja, nie będziemy trzymać się tych terminów - zapewnia Ludmiła Bogalska, szefowa stowarzyszenia Aktywni.

Dostrzegając potrzeby rodziców i opiekunów Miasto pozyskało także środki finansowe z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na realizację programu „Opieka wytchnieniowa” – edycja 2019. Tu opieka będzie realizowana w miejscu zamieszkania osoby z niepełnosprawnością lub w ośrodku wsparcia. Z programu mogą skorzystać członkowie rodzin lub opiekunowie sprawujący bezpośrednią opiekę nad dziećmi z orzeczeniem o niepełnosprawności wymagającymi stałej lub długotrwałej opieki, a także sprawujący bezpośrednią opiekę nad osobami ze znacznym stopniem niepełnosprawności.

W ramach otwartego konkursu ofert zostały wyłonione dwa podmioty, które będą realizowały opiekę w miejscu zamieszkania osoby z niepełnosprawnością: Stowarzyszenie Wspierania Aktywności Niepełnosprawnych Intelektualnie „AKTYWNI” w Białymstoku i Spółdzielnia Socjalna „SUKURS” w Zaściankach. Natomiast zadanie w formie ośrodka wsparcia realizować będzie Towarzystwo Przyjaciół Chorych „Hospicjum” w Białymstoku.

Wsparcie w miejscu zamieszkania czy w ośrodku wsparcia udzielane będzie na pisemny wniosek opiekuna sprawującego opiekę na podstawie decyzji wydanej przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Białymstoku. Żeby uzyskać taką decyzję administracyjną trzeba również przedłożyć kartę oceny stanu pacjenta, którą wystawia lekarz specjalista. Wniosek lub podanie o przyznanie usługi należy złożyć w Zespole Pracowników Socjalnych odpowiednim dla miejsca zamieszkania lub w sekretariacie MOPR przy ul. I. Malmeda 8.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bialystok.naszemiasto.pl Nasze Miasto