Uroczyste otwarcie Centrum Integracji Społecznej w Pruszczu Gdańskim - "To możliwość zainwestowania w siebie na nowo"

Jakub Cyrzan
Jakub Cyrzan
Udostępnij:
W środę 20 października 2021 r. nastąpiło uroczyste otwarcie Centrum Integracji Społecznej w Pruszczu Gdańskim. Celem organizacji jest pomoc osobom w trudnej sytuacji społeczno - zawodowej. CIS w Pruszczu jest czwartą placówką Towarzystwa im. Św. Brata Alberta Koło Gdańskie.

Nowa placówka już otwarta

Na uroczystym otwarciu nowej placówki przy ul. Obrońców Westerplatte 5 pojawili się przedstawiciele lokalnych instytucji samorządowych, a także działacze i pracownicy nowopowstałego ośrodka.

Instytucja powstała w ramach realizowanego przez Powiat Gdański projektu „Przyszłość bez barier – integracja w powiecie gdańskim”. CIS będzie prowadzony przez partnera projektu, którym jest Towarzystwo Pomocy im. Św. Brata Alberta Koło Gdańskie. Na pomoc organizacji liczyć mogą osoby zmagające się z trwałym bezrobociem, a także osoby, które zmierzyły się z kryzysem bezdomności, uzależnieniem od alkoholu, lub innych środków psychoaktywnych, a także osoby z przeszłością w zakładzie karnym, bądź o statusie uchodźcy.

- Głównym założeniem CIS jest reintegracja społeczno - zawodowa uczestników, rozumiana jako pomoc w powrocie do społeczeństwa i w podjęciu zatrudnienia na otwartym rynku pracy - wyjaśnia Magdalena Myszka, kierownik Centrum Integracji Społecznej w Pruszczu Gdańskim. - Nowo otwarty CIS w Pruszczu jest konsekwencją prowadzonych przez nas działań, a jednocześnie odpowiedzią na potrzeby mieszkańców powiatu. CIS zajmuje się reintegracją zawodową i społeczną, ponieważ uważamy, że te dwa składniki są tak zależne od siebie. Bez nich powrót na rynek pracy jest w niektórych przypadkach niemożliwy - dodaje.

Bezrobocie w powiecie gdańskim

Powiat gdański zamieszkiwany jest przez ponad 120 tys. osób z 8 gmin. Jest to ogromny obszar, którego zapotrzebowanie od wielu lat wymagało otwarcia placówki CIS.

- Ponad 1030 osób w naszym powiecie, zmagających się z bezrobociem potrzebuje naszego wsparcia. Znaczną część stanowią ludzie z niepełnosprawnościami jak i kobiety, które wypadły z rynku pracy, czy też osoby o niskich kwalifikacjach zawodowych. Do tej pory nie było na naszym terenie tego typu placówki - podkreśla Marian Cichon, starosta Powiatu Gdańskiego - Osoby dotknięte lub zagrożone ubóstwem i wykluczeniem społecznym, które zgłoszą chęć udziału w projekcie znajdą u nas pomoc – poprzez spotkania z psychologiem, coachem czy doradcą zawodowym odkryją samych siebie, poznają swoje mocne strony. Osoba szukająca tego typu pomocy może zgłosić się do gminnego ośrodka pomocy społecznej, lub bezpośrednio do placówki w Pruszczu Gdańskim – dodaje.

Placówka w Pruszczu była potrzebna mieszkańcom

Siedziba CIS mieszcząca się od teraz także w Pruszczu Gdańskim, staje się zapewnieniem lokalnej pomocy dla osób mieszkających w okolicy. Mimo że podobne placówki istnieją już w Trójmieście - to powstanie tej przy ul. Westerplatte jest istotne dla potrzebujących specjalistycznej pomocy zawodowej mieszkańców powiatu. W szczególny sposób podkreśla to Wojciech Bystry, prezes Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta Koło Gdańskie:

Bardzo dużo osób z powiatu gdańskiego nie trafia do Trójmiasta. Boją się podróży i dużych miast, dlatego robimy to w Pruszczu Gdańskim. To dla nas też swego rodzaju eksperyment – zaznacza. - W myśl naszego patrona koło gdańskie starało się realizować zadania związane nie tylko z podstawową pomocą, ale też z powrotem na rynek pracy. Jest to bardzo trudne, ponieważ osoby, z którymi współpracujemy są czasem bardzo od niego oddalone, są osobami, które potrzebują specjalistycznego wsparcia. Dlatego właśnie tworzymy Centra Integracji Społecznej.

Możliwość odkrycia siebie “od nowa”

Zdaniem pomysłodawców Centrum Integracji społecznej wniesie w życie lokalnej społeczności wiele dobrego, łącząc pomoc społeczną oraz wsparcie w powrocie na rynek pracy. Opcja ta jest dobra nie tylko dla osób zmagających się z trwałym bezrobociem, ale także tych, które mają problem z dostosowaniem społecznym. - Jest to możliwość zainwestowania w siebie od nowa - uzupełnia starosta powiatu gdańskiego.

Q&A z Robertem Kubicą

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie